UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE ŚP. PPOR. LEONA TARASZKIEWICZA „JASTRZĘBIA”

UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE
ŚP. PPOR. LEONA TARASZKIEWICZA „JASTRZĘBIA”
legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie we Włodawie 15–16 lipca 2017 r.

PLAN UROCZYSTOŚCI

15 lipca 2017 r. (sobota)

18.00–22.00 – Wystawienie trumny ze szczątkami śp. Leona Taraszkiewicza – „Jastrzębia” w refektarzu klasztoru oo. Paulinów, Włodawa, ul. Klasztorna 7

16 lipca 2017 r. (niedziela)

8.15 – Przeniesienie trumny ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” do kościoła p.w. Św. Ludwika, ul. Klasztorna 7
10.00 – Msza Św. w intencji Bohatera
11.30 – Uformowanie konduktu pogrzebowego i przemarsz Aleją
Piłsudskiego na Cmentarz Wojennym przy ul. Lubelskiej
12.00 – Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojennym we Włodawie

Organizatorami uroczystości pogrzebowych są:
Wojewoda Lubelski
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
oraz
organizacje kombatanckie, samorząd lokalny, wojsko i służby mundurowe.

Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” – legendarny dowódca oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Pogrzeb zmarłego tragicznie w styczniu 1947 roku dowódcy odbędzie się 16 lipca we Włodawie. Szczątki Leona Taraszkiewicza zostały ekshumowane jesienią ubiegłego roku.
Do najbardziej spektakularnych akcji oddziału Leona Taraszkiewicza należało opanowanie Parczewa w lutym 1946 roku oraz, kilka miesięcy później, zatrzymanie i internowanie rodziny Bolesława Bieruta. Poza tym to oddział „Jastrzębia” rozbił włodawski Urząd Bezpieczeństwa i uwolnił stamtąd siedemdziesięciu więźniów. Sam Taraszkiewicz został ciężko ranny podczas szturmu na budynek zajmowany przez grupę ochronno-propagandową Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmarł 3 stycznia 1947 roku. W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Leona Taraszkiewicza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj dalej i komentuj

Opozycja jakby nie istniała…

Tak krótkiej sesji absolutoryjnej w powiecie nie pamiętają nawet najstarsi włodawscy samorządowcy. Trwała 90 minut. Interpelacji było pięć, na dodatek bardzo krótkich. Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium niemal jednogłośnie, jakby opozycja nie istniała. To dobitnie świadczy o nowej jakości powiatu włodawskiego. Inni jednak zwrócili uwagę na absencję króla opozycji – radnego Wiesława Holaczuka, który przebywa w szpitalu po zawale.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

„Bezpieczne wakacje”

W związku z nadchodzącym okresem wakacyjnym ruszyła akcja „Bezpieczny i zdrowy wypoczynek letni”. Jej celem jest propagowanie wśród wypoczywających zasad bezpiecznego wypoczynku oraz promowanie wiedzy w zakresie dbania o własne zdrowie. Adresatami powyższej inicjatywy są dzieci i młodzież a także opiekunowie różnych form wypoczynku (obozów, kolonii, półkolonii). W związku z powyższym, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Włodawie będzie prowadziła kontrole stanu sanitarnego organizowanego wypoczynku letniego oraz działania informacyjno-edukacyjne o następującej tematyce: styl życia wolny od nałogów, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, środki zastępcze, tzw. „dopalacze”); profilaktyka chorób zakaźnych (min. meningokoków); profilaktyka zatruć pokarmowych, w tym zatruć grzybami, zagrożenia sezonu letniego (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu, borelioza, szkodliwość nadmiernej ekspozycji słonecznej na promieniowanie ultrafioletowe /UV/), profilaktyka bąblowicy, wszawicy oraz świerzbu; zapobieganie zakażeniom wirusem HIV; prowadzenie zdrowego stylu życia; szeroko pojęte bezpieczeństwo podczas wakacji oraz inne tematy prozdrowotne wynikające z lokalnych potrzeb.

Zapamiętaj! Numery telefonów alarmowych:

  • POLICJA 997
  • STRAŻ POŻARNA 998
  • POGOTOWIE RATUNKOWE 999
  • EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY: 112

Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji !!!

PSSE Włodawa

Czytaj dalej i komentuj

UWAGA MIESZKAŃCY – zmiana przepisów dotycząca wycinki drzew.

Wójt Gminy Włodawa informuje, że 17 czerwca 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r., poz. 1074).

Osoby fizyczne, będące właścicielami nieruchomości, z których usuwane są drzewa na cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej zobowiązane są dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa do wójta, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew*.
* Nie dotyczy drzew owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
Pozostałe zmiany znajdą Państwo w załączonym tekście ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2017/1074/1.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

TURNIEJ PIŁKARSKI DZIKICH DRUŻYN

DSC_0619
W środę 21 czerwca 2017r. na sztucznym boisku piłki nożnej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotkały się dzieci rocznika 2007 – 2009 żeby rozegrać Turniej piłki nożnej dzikich drużyn pod hasłem – „Zakończenie Roku Szkolnego”. Celem turnieju było rozwijanie zainteresowań sportowych dzieci, popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci we Włodawie, doskonalenie posiadanych i zdobywanie nowych umiejętności w dziedzinie piłki nożnej oraz wpajanie wśród młodych adeptów zasad fair play w rywalizacji sportowej. Mimo faktu, że do udziału w turnieju zgłosiły się tylko trzy drużyny stwierdzić należy, że cele turnieju zostały osiągnięte.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

30 czerwca 2017 we Włodawie biegniemy razem ze sztafetą Biegu Pokoju(Peace Run)

Bieg ten każdego roku gości w ponad 100 krajach na 5 kontynentach, jest największym niekomercyjnym przedsięwzięciem sportowym na świecie zachęcając setki tysięcy ludzi do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Włodawa będzie gościć biegaczy 30 czerwca w piątek około godz.14:00-1500. MOSiR zachęca mieszkańców do wspólnego przebiegnięcia 2 okrążeń Stadionu Miejskiego ze sztafetą Biegu Pokoju. Zbiórka chętnych uczestników 30 czerwca o godz.13:30 na płycie Stadionu Miejskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 

MOSiR Włodawa

Czytaj dalej i komentuj

ZAKŁAD KARNY WE WŁODAWIE – CENTRALNE OBCHODY ŚWIĘTA SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

W dniu 30 czerwca w Warszawie zaplanowano Centralne Obchody Święta Służby Więziennej, które zostaną zorganizowane na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zakład Karny we Włodawie w perspektywie zbliżających się uroczystości promuje swoją działalność opartą na szeroko pojętej resocjalizacji jaką jest przede wszystkim prowadzenie oddziaływań penitencjarnych i resocjalizacyjnych wobec osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Jednostka penitencjarna we Włodawie przez organizowanie pracy sprzyjającej zdobywaniu kwalifikacji zawodowych, nauczania, zajęć kulturalno-oświatowych, zajęć z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz poprzez współpracę w tym zakresie z instytucjami zewnętrznymi wzbudza w osobach skazanych wolę współdziałania w kształtowaniu społecznie pożądanych postaw oraz pomaga osobom skazanym w powrocie do społeczeństwa.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj


Szymon Zguczyński Mistrzem Polski Żaków w grze podwójnej

 b_300_200_16777215_00_images_20170618_131451.jpg

W dniach 17-18.06.2017 r. w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Żaków w tenisie stołowym. Rewelacyjnie wystąpił w nich zawodnik SMS Włodawa Szymon Zguczyński zdobywając tytuł Mistrza Polski w grze podwójnej w parze z Alanem Kulczyckiem (Gorzovia Gorzów Wielkopolski) oraz piąte miejsce w rozgrywkach indywidualnych. Sobotnie rozgrywki rozpoczął od gier grupowych, gdzie pokonał 3:1 Wojciecha Lemieszkę (STOWARZYSZENIE LZS Kuźnica Żelichowska), następnie 3:0 Kacpra Totona (UKS Niedźwiada Dolna) i 3:0 Filipa Szymańskiego (LZS VICTORIA Kołaczkowo), awansując z pierwszego  miejsca do gier pucharowych.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Domy, działki, samochody…

Oświadczenia majątkowe za 2016 rok burmistrza Włodawy oraz przewodniczących Rady Miasta i Rady Powiatu już znane. Nie mogły być opublikowane, zanim nie zweryfikował ich wojewoda. To standardowa procedura.

Burmistrz Włodawy, Wiesław Muszyński, wykazał oszczędności w wysokości 40 tys. zł (18 tys. zł więcej niż w ub.r.). Wraz z żoną ma mieszkanie, którego wartość oszacował na 150 tys. zł. Jest współwłaścicielem (1/4) działki rekreacyjno-budowlanej (50 tys. zł). Zarobił 127 tys. zł (10 tys. zł więcej niż w 2015 r). Zmienił samochód na nowszy. Skodę fabię z 2007 r. wymienił na citroena z 2010 r. Ma dwa kredyty na łączną kwotę 74 tys. zł.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Energetycy usłyszą włodawian?

Każdy korzysta z energii elektrycznej, ale rzadko się zdarza, by klienci firm energetycznych zasuwali kilkadziesiąt kilometrów do punktu obsługi. A taki los zgotowała mieszkańcom Włodawy i powiatu włodawskiego spółka PGE Obrót. Oburzenie włodawian jest zrozumiałe. Pod petycją w sprawie reaktywacji włodawskiego biura obsługi klientów podpisało się już prawie pół tysiąca osób.

Zbieranie podpisów to inicjatywa Komitetu Organizacyjnego powołanego w celu utworzenia punktu obsługi klienta Rejonu Energetycznego we Włodawie. Listy poparcia są dostępne w wielu punktach, m.in. w sieci sklepów należących do najpoważniejszego włodawskiego pracodawcy. Wcześniej głos w tej sprawie zabierali już: Katarzyna Wojtal z PiS, która liczy na pomoc posłanki Beaty Mazurek oraz starosta Andrzej Romańczuk, który w pełni popiera inicjatywę.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

W sejmie o przejściu kolejowym w Orchówku

Parlamentarny Zespół ds. Utworzenia Przejścia Granicznego w Powiecie Włodawskim po raz drugi spotkał się na swoim posiedzeniu. Tym razem do sejmu, poza samorządowcami, przybyło aż… dwóch parlamentarzystów – Jarosław Sachajko z Kukiz‘15 i Genowefa Tokarska z PSL. Mówiono głównie o planach przejścia kolejowego w Orchówku, którego koszt w sumie – łącznie z elektryfikacją i budową szerokich torów – to ok. 500 mln zł lub nawet dwukrotnie więcej. Zatem można zapomnieć.

Aby powstało kolejowe przejście polsko-białoruskie w Orchówku, potrzebne są nie tylko ogromne nakłady na inwestycje po stronie polskiej. Linia szerokotorowa Chełm – Orchówek oraz most na Bugu to nie wszystko. Po stronie białoruskiej konieczna jest budowa 1,5-kilometrowego odcinka toru do planowanego przejścia.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Zmiana wielkości czcionki