Włodawa: uczennice pobiły koleżankę w szkole

Na szkolnym korytarzu w czasie przerwy 3 nastolatki zaatakowały i pobiły inną uczennicę. Do aktu przemocy doszło we włodawskim „Modrzewiaku” (Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie) w obecności nauczycieli, ale dopiero interwencja matki dziewczyny zmobilizowała szkołę do działania. (więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Minister: Szafki na książki w 98 proc. szkół. Rodzice: Zaklinanie rzeczywistości nic nie da

W szkołach prowadzonych przez 98 proc. samorządów są szafki, w których uczniowie zostawiają po lekcjach książki – przekonywała w Chełmie minister edukacji narodowej. – Gdyby nawet była to prawda, to dzieci i tak muszą dźwigać ciężkie tornistry, żeby móc przygotować się do lekcji – odpowiadają rodzice.

Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego waga szkolnego plecaka nie powinna przekraczać 10–15 proc. masy ciała dziecka. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Pod koniec ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że waga blisko połowy tornistrów przekraczała zalecany ciężar, czyli 10 proc. masy ciała ucznia. W skrajnych przypadkach przekraczała 15 proc. Rekordzista przyniósł do szkoły plecak ważący blisko połowę jego masy ciała.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybór tej daty nie był przypadkowy – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Skutkiem II wojny światowej było zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS. Spowodowało to, że dziesiątki tysięcy żołnierzy polskich nie złożyło broni i było gotowych kontynuować walkę o wolną i niepodległą Polskę. Tworzyli oni liczną powojenną konspirację niepodległościową.  W 1945 r. działało w niej od 150 do 200 tys. konspiratorów, z których ok. 20 tys. walczyło bezpośrednio w oddziałach partyzanckich. Również wśród młodzieży działało ok. 20 tys. członków podziemnych organizacji sprzeciwiających się władzy komunistycznej. Ostatnim z nich był żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Lalek” zabity w walce z siłami komunistycznymi 23 października 1963 r. w Majdanie Kozic Górnych k. Piask na Lubelszczyźnie.

Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddajemy hołd wszystkim bohaterskim żołnierzom podziemia antykomunistycznego.

Obchody we Włodawie odbędą się w czwartek, 1 marca.

Program:

12.30 – Masz Święta w kościele pw. św. Ludwika

13.30 – uroczystości pod pomnikiem AK-WiN (ul. 11 Listopada)

14.15 – zakończenie

Szczegóły na plakacie.

Czytaj dalej i komentuj

Kurator oświaty we Włodawie

Akurat w dniu Świętego Walentego do Starostwa Powiatowego we Włodawie przyjechała Teresa Misiak – Kurator Oświaty w Lublinie, aby spotkać się z dyrektorami szkół i placówek z powiatu. Rolę gospodarza pełnił wicestarosta Adam Panasiuk.

Wicestarosta, dziękując pani kurator za przybycie, podkreślił, że jest to niecodzienne spotkanie i życzyłby sobie, aby było ich więcej, bowiem gdzie jak gdzie, ale problemów w oświacie na pewno nie brakuje.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Zapraszamy na wernisaż fotografii Marka Czeżyka „VIOLET AND THE OTHERS”

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
zaprasza na wystawę fotografii

Marka Czeżyka
VIOLET AND THE OTHERS

czezyk 01 plakat

wernisaż: piątek 2 marca 2018 r., godz. 17.00
Galeria Na Parterze MBP Włodawa
ul. Przechodnia 13

Kilka słów o artyście:

Marek Czeżyk – fotograf, historyk sztuki, projektant architektury krajobrazu. Człowiek poszukujący swojej drogi. Z domu wyniósł miłość do przyrody i szacunek do każdej formy życia. Wpływ atlasów przyrodniczych, spacerów po lasach, polach, bagnach i dolinach pozostawił długotrwały ślad na psychice młodego człowieka. Natura, duchowość, popkultura z dodatkiem wrażliwości i odrobiną pracy skutkują prezentowanymi zdjęciami.

Czytaj dalej i komentuj

13 miejsce Szymona Zguczyńskiego w III Grand Prix Polski Młodzików

Bardzo dobrze zaprezentował się zawodnik SMS Włodawa Szymon Zguczyński w rozegranym w dniach 16-18.02.2018 r. w Białymstoku III Grand Prix Polski Młodzików. W pierwszym dniu rywalizacji, w turnieju grupowym, rozpoczął od zwycięstwa 3:0 na Oliwierem Dziadakiem (STS SDK PONG Wieluń). Następnie po wyrównanym i emocjonującym spotkaniu uległ Mateuszowi Żelengowskiemu (KS JOFRAKUDA Świebodzin) 2:3 .

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Ratowanie życia ludzkiego to nasz priorytet

Ochrona życia i zdrowia ludzkiego to jedne z ustawowych zadań Policji, których społeczeństwo jest świadome i darzy nas ogromnym zaufaniem w tym zakresie. Przykładem tego są wczorajsze zgłoszenia dotyczące zamiarów targnięcia się osób na własne życie. Jedną z nich, po tym jak połknęła tabletki, policjanci przekonali by otworzyła drzwi. Inna, oprócz zgłoszenia rodziny, sama przyszła na komendę mówiąc o swoich problemach. Obydwu osobom policjanci udzielili wsparcia i przekazali służbie medycznej.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj

Inwestycyjny maraton we Włodawie

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński ogłosił cztery przetargi na realizację ważnych dla miasta inwestycji. Ich łączna wartość to ponad 1.200.000 zł. Pierwszego z wykonawców udało się już wyłonić, dzięki czemu prace będą mogły się rozpocząć jak tylko pozwoli na to pogoda. Do pozostałych przetargów można jeszcze składać oferty. Po ich rozstrzygnięciu ogłoszone zostaną kolejne. Włodawski maraton inwestycyjny wkracza w decydującą fazę. – Zakończyliśmy etap przygotowania ważnych dla mieszkańców Włodawy inwestycji, na które pozyskaliśmy środki zewnętrzne . Teraz poszukujemy wykonawców by prace mogły ruszyć jak tylko pozwoli na to pogoda. Zachęcam przedsiębiorców do udziału w przetargu – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.
Wykonawcę pierwszej inwestycji udało się już wyłonić. Mowa o firmie Drogtom z Włodawy, która wybuduje ciąg pieszo-rowerowy na ulicy Sierpińskiego i ścieżkę rowerową na ulicy Mostowej. Do trzech pozostałych przetargów można jeszcze przystąpić. W poniedziałek 19 lutego mija termin składania ofert na realizację projektu „Przebudowa drogi gminnej ul. Spokojna we Włodawie wraz z infrastruktura”. Zakłada on gruntowny remont ulicy o który mieszkańcy zabiegali od wielu lat. Prawdopodobnie do końca lutego poznamy z kolei firmę, która wybuduje budynek rekreacyjny na Stadionie Miejskim im. Edmunda Świtki. Znajdować się w nim będą min. siłownia fitness i szatnie dla piłkarzy. W ramach projektu poprawiony zostanie również wjazd na stadion od ulicy Szkolnej.
Natomiast na początku marca zakończy się przetarg na prace remontowe ulic Wokulskiego i Łęckiej. Równolegle przygotowywane są kolejne przetargi, które dotyczyć będą min. budowy dwóch nowych budynków przeznaczonych na lokale socjalne, wymiany oświetlenia w mieście oraz montażu solarów. Szczegółowe informacje o przetargach dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czytaj dalej i komentuj

Burmistrz Włodawy i starosta rozczarowani wizytą premiera Morawieckiego. Co się stało?

Burmistrz Włodawy i tamtejszy starosta gościli premiera, ale nie mieli okazji porozmawiania o problemach powiatu i miasta z najwyższą stopą bezrobocia na Lubelszczyźnie. Obaj nie kryją rozczarowania.

– Okazją do takiej rozmowy mógł być zamówiony przez wojewodę lubelskiego dla gości z Warszawy i samorządowców obiad w restauracji Wenus – mówi Andrzej Romańczuk (PSL), starosta włodawski. Mógł być, ale nie był.

(więcej…)

Czytaj dalej i komentuj


Odszedł ks. Stanisław Dadas

Odszedł ks. Stanisław Dadas
Wczoraj (12 lutego) przed północą zmarł ks. Dziekan, Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie – Stanisław Dadas.

Z głębokim smutkiem żegnamy naszego włodawskiego Przewodnika, dobrego i mądrego Człowieka, zawsze sprawiedliwego w swoich sądach. Był Wielkim Społecznikiem i Przyjacielem wszystkich mieszkańców powiatu włodawskiego.

Dokładne informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych:
https://diecezja.siedlce.pl/…/uroczystosci-pogrzebowe-ks-k…/

Włodawa – parafia Najświętszego Serca Jezusowego

Środa 14 lutego:

– godz. 20.00 Msza św. sprawowana z udziałem księży z dekanatu włodawskiego i modlitewne czuwanie do godz. 24.00

Czwartek 15 lutego:

– od godz. 9.00 modlitewne czuwanie

– godz. 15.00 Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, a po niej przewiezienie Ciała Zmarłego do parafii Zwola

Zwola

Czwartek 15 lutego – od godz. 20.00 do 24.00 – czuwanie modlitewne w kościele parafialnym w Zwoli

Piątek 16 lutego – od godz. 7.00 – czuwanie modlitewne

– godz. 11.00 Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Piotra Sawczuka, a następnie złożenie Ciała Zmarłego na miejscowym cmentarzu

 

Będzie nam Go bardzo brakować.

Polecamy Go Bogu w pamięci i modlitwie.

Andrzej Romańczuk – Starosta Włodawski

Czytaj dalej i komentuj

Ferie z MOSiR-em dobiegły końca

Zakończyły się „Ferie z MOSiR-em„ w których wzięło udział 80 dzieciaków z włodawskich szkół podstawowych. Podczas ich trwania pracownicy i instruktorzy ośrodka wspólnie z nauczycielami wychowania fizycznego (Mirosławem Włodarczykiem i Jarosławem Soroką) przygotowali mnóstwo atrakcji dla wszystkich uczestników.

Na halach sportowych MOSiR prowadzone były zajęcia z piłki nożnej, tenisa stołowego, dzieci grały w gry i zabawy ruchowe, rozgrywały turnieje. Co drugi dzień odbywały się zajęcia na basenie. Każdy dzień kończył się obiadem oraz słodką niespodzianką.

W ramach zajęć organizowaliśmy:

1. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu-ognisko nad j.Glinki z pieczeniem kiełbasek.

2. Wyjazd do Aqua Parku w Chełmie

3. Wyjazd na sztuczne lodowisko do Lublina

4. Dwa wyjścia do kina na film „Paddington II” oraz „O czym szumi las”

Nagrodą dla nas były zadowolone dzieciaki krzyczące, że to najfajniejsze ferie w ich życiu.

Dziękujemy i zapraszamy na Wakacje z MOSiR-em.

MOSiR Włodawa

Czytaj dalej i komentuj

Zmiana wielkości czcionki