Szczoteczki soniczne dla dzieci – czy są lepsze od szczoteczek elektrycznych? Porównanie

Czy wiemy, jak prawidłowo zadbać o higienę ustną naszego dziecka? Co możemy zrobić, by miało zdrowe zęby, elastyczne dziąsła oraz świeży oddech? Podstawą codziennej pielęgnacji jest dobór odpowiedniej szczoteczki i mycie zębów przez co najmniej dwie minuty rano i wieczorem. Którą szczoteczkę z dostępnych na rynku wybrać dla swojego dziecka, by zapewnić mu ochronę zębów i dziąseł na najwyższym poziomie? Soniczną czy elektryczną? Postaramy się pomóc Państwu w odnalezieniu odpowiedzi.

Zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie dzieci. Zaniedbanie kwestii codziennej higieny czy też nieumiejętna technika mycia zębów może skutkować rozwojem próchnicy, pleśniawek, aft, bolesnych stanów zapalnych, a nawet problemów z przeżuwaniem pokarmów. Wszystko to będzie miało dalsze konsekwencje i w sposób wyraźny wpłynie na rozwój dziecka. Dlatego o zęby i dziąsła należy dbać już od pierwszych dni życia dzieci, stosować odpowiednio dobrane do ich wieku produkty, pomagać im w szczotkowaniu, a potem odpowiednio motywować do samodzielności. Dzieci, które już od samego początku wykształcą w sobie prawidłowy nawyk codziennej pielęgnacji jamy ustnej zmniejszają ryzyko wystąpienia poważnych kłopotów z uzębieniem stałym w przyszłości.

Szczoteczka soniczna dla dzieci a elektryczna – podobieństwa


Wbrew pozorom szczoteczka soniczna ma niewiele wspólnego ze szczoteczką elektryczną. Jest jej unowocześnioną wersją i zalicza się do grupy, jaką ogólnie przyjęło się określać mianem urządzeń elektrycznych, ale dużej ilości punktów łączących próżno szukać. Jakie są zatem podobieństwa? Oto one:

  • sposób ładowania – oba rodzaje szczoteczek działają na prąd, ponieważ większość modeli posiada wbudowany w rękojeść akumulator, dlatego wymagają one systematycznego ładowania (mniej więcej po takim czasie, jaki podaje producent)
  • timery (czasomierze) – pozwalają dokładnie odmierzać czas, jaki trzeba poświęcić na każdorazowe umycie zębów
  • znacznie większa skuteczność od szczoteczek manualnych – zarówno soniczne, jak i elektryczne szczoteczki posiadają funkcje oraz udogodnienia, którym nie dorówna żadna tradycyjna wersja
  • wymiana końcówki – z uwagi na zużywanie się włosia w obu przypadkach główkę czyszczącą należy wymieniać na nową co około 3 miesiące.

Szczoteczka soniczna dla dzieci a elektryczna – różnice

Podajemy kilka najważniejszych różnic między szczoteczką soniczną a elektryczną, o których warto wiedzieć przed zakupem obu tych urządzeń dla swojego dziecka. Poznajmy je:

  • kształt główki czyszczącej – od razu można zauważyć, że szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę obejmującą całą powierzchnię zęba, a soniczna wąską o podłużnym kształcie (podobną do tych, jakie mają manualne modele)
  • ruchy główki czyszczącej – elektryczna szczoteczka wykonuje przede wszystkim ruchy obrotowe, rotacyjne lub obrotowo-pulsacyjne, a soniczna opiera swoje działanie na właściwościach fal dźwiękowych, które wprawiają włosie w określone wibracje przy pomocy ruchów wymiatających
  • łatwość obsługi – szczoteczki soniczne są banalnie proste w użyciu, ponieważ jeden przycisk służy do włączania, wyłączania i zmiany tryby pracy, a ich podłużną główkę wystarczy przyłożyć do konkretnego miejsca w jamie ustnej, elektryczne wersje wymagają wspomagania odpowiednimi ruchami, by mycie było efektywniejsze
  • prędkość pracy – najnowocześniejsze modele soniczne wykonują kilkadziesiąt tysięcy obrotów w ciągu jednej minuty, elektryczne osiągają poziom około kilku tysięcy
  • bezpieczeństwo – obie szczoteczki są bezpieczne dla naszego zdrowia, ale warto w tym miejscu podkreślić, że soniczne modele potrzebują znacznie mniejszej siły nacisku, są więc delikatniejsze i nie podrażniają nawet nadwrażliwych dziąseł u maluszków w okresie wyżynania się pierwszych mlecznych ząbków
  • dokładność czyszczenia – technologia soniczna pozwala na znacznie precyzyjniejsze usuwanie płytki nazębnej, bakterii oraz zalegających resztek pożywienia z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, takiej jak np. przestrzenie międzyzębowe.


Najlepszy model szczoteczki sonicznej do zębów dla dzieci

Jaką zatem szczoteczkę do zębów dla dziecka wybrać spośród tak wielu modeli, by mieć pewność, że dokonamy słusznego wyboru? Przed zakupem dobrym pomysłem jest zapoznać się z rankingiem szczoteczek dla dzieci, gdzie porównane są różne modele urządzeń. Warta uwagi jest z pewnością szczoteczka soniczna Smilesonic Kids, która występuje w dwóch przyciągających uwagę wariantach kolorystycznych. Motyw dinozaura i jednorożca na pewno przypadną do gustu naszym małym pociechom. Urządzenie ma odpowiednio małą główkę, idealnie dopasowującą się do buzi dziecka, jest lekkie, poręczne i posiada ergonomiczny kształt. Elastyczne i delikatne włosie nie wywołuje żadnych podrażnień, a dwa tryby myjące (Clean oraz Sensitive) pozwalają dobrać sposób czyszczenia do wieku i preferencji dziecka.

Szczoteczkę łatwo się obsługuje, ponieważ jeden przycisk służy zarówno do włączania, wyłączania urządzenia, jak i do zmiany programu mycia, dlatego nawet najmłodsi użytkownicy poradzą z tym sobie bez najmniejszego problemu. Ogromną zaletą Smilesonic Kids jest długi czas pracy po całkowitym naładowaniu, który może wynieść nawet dwa miesiące! Wszystko to za sprawą bardzo wytrzymałej baterii litowej. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że o konieczności naładowania urządzenia poinformuje dziecko kolorowa dioda umieszczona na rękojeści. Szczoteczka soniczna Smilesonic Kids idealnie zadba o kompleksową higienę jamy ustnej Twojego dziecka.

Skip to content