Ławeczka Krahelskiej stanie w centrum miasta

Włodawski ratusz zamierza zagospodarować skwer przy al. Piłsudskiego. Chodzi o plac przy Włodawskim Domu Kultury. Niedługo ma tam stanąć ławeczka Krystyny Krahelskiej – poetki, pielęgniarki, żołnierza Armii Krajowej.

– Chcemy, by we Włodawie powstało kolejne miejsce, ciekawe zarówno pod względem turystycznym, jak i historycznym. Dlatego w tegorocznym budżecie miasta zabezpieczyliśmy fundusze na tę inwestycję. Koszty nie będą duże – poinformował burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Krystyna Krahelska, choć związana była głównie z Warszawą, w czasach okupacji mieszkała również we Włodawie. W latach 1943–1944 pracowała jako pielęgniarka we włodawskim szpitalu powiatowym. Jako sanitariuszka jeździła do oddziałów partyzanckich i szkoliła dziewczęta do służby sanitarnej.

– Projekt ławeczki z siedzącą na niej Krahelską już powstał, na razie z gipsu. Został zaakceptowany, niedługo przekażemy go do odlewu – mówi Leszek Wiatrowski, kierownik wydziału inwestycji i rozwoju urzędu miasta.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 Komentarz do "Ławeczka Krahelskiej stanie w centrum miasta"

 1. We Włodawie są ważniejsze potrzeby inwestycyjne,niż ławeczki AK.

 2. Np. jakie potrzeby?

 3. A Ci sie nadal trupami brandzluja. Juz nie chodzi o ta kobiete. Niech jej ziemia lekka bedzie ale rzygac sie chce ta tandetna martrylorogia. Poetow w kraju zabrakło? Laweczke Milosza albo Szymborskiej zrobcie. Dom kultury przeciez a nie cmentarz

 4. Pod WDK powinna być ławeczka Janusza Kalinowskiego.

 5. Nie mam nic przeciwko tej Pani , ale Pana Kalinowskiego kojarzą wszyscy we Włodawie wiedzą kim był i co robił. No i chyba zasłużył sobie.

 6. Czy wszystkie projekty, pomysły ( i wymysły) naszych włodarzy musimy natychmiast atakować i negować? Jesteśmy wyjątkowymi malkontentami.
  Może rzeczywiście przy WDK powinna stanąć ławeczka upamiętniająca Janusza Kalinowskiego ale nie porównujcie go z panią Krahelską. Może upamiętnić Ją w okolicach Krzyża ( ul. Suchawska, Tysiąclecia i Kraszewskiego) Podobno właśnie na Kraszewskiego ( Zabagonie) mieszkała

 7. Jeśli ma być ławeczka, to tylko z Panią Krystyną Krahelską. Była osobą godną szacunku
  i upamiętnienia.

 8. Gdyby nie został rozebrany “zielony domek”, gdzie ta pani w czasie wojny mieszkała mogłoby powstać muzeum. A tak cóż, tylko ławka…

 9. Napisz coś więcej o ” zielonym domku” Co to?, gdzie to było?

  • Zielony dom, który stał na ul. 11 Listopada na przeciw p. Kasperskich. Jakiś czas temu został rozebrany. W nim w latach 1943–1944 mieszkała p. Krystyna Krahelska, kiedy pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powiatowym we Włodawie.

 10. Podobno na Zabagoniu u państwa Jacunskich. A może to tylko legenda, że właśnie tam?…

 11. Krahelska mieszkała na ulicy Furmańskiej Anonimie.

 12. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content