Włodawa. Zaskakujące reakcje na budki dla jerzyków. “To nie jest Natura 2000”

– Brawo! Super inicjatywa! – cieszyli się mieszkańcy Włodawy, gdy w ich mieście pojawiły się pierwsze budki dla jerzyków. Ale głosy krytyki też się pojawiły. Dlatego po powieszeniu budek trzeba było rozwiesić plakaty.

– Pomysł zamontowania budek dla jerzyków przyszedł nam do głowy ponad rok temu – mówi Edyta Gałan z włodawskiej inicjatywy Między Drzewami. – W lutym 2020 r. na spacer po Włodawie zaprosiliśmy ornitologa Jarosława Krogulca. Pomógł nam wskazać najlepsze miejsca na powieszenie takich budek. Porad, jakie budki kupić i w jaki sposób je powiesić udzielal nam również krakowski ornitolog Michał Mydłowski. Ma on ogromne doświadczenie, bo w Krakowie powiesił już ponad 1000 budek dla tych ptaków. Tak jak polecił nam pan Michał, kupiliśmy budki z trocinobetonu, gdyż są bezpieczniejsze i znacznie trwalsze od drewnianych. Trzeba je było tylko pomalować farbą aby nie wyróżniały się na tle elewacji bloku.

Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej do tego pomysłu nie trzeba było długo przekonywać. Zgodził się pod warunkiem, że pomysł zaakceptują mieszkańcy bloku.

– Jeszcze w 2020 roku planowaliśmy zorganizować spotkanie, ale pandemia pokrzyżowała nam plany – opowiada Edyta Gałan. – Po roku wróciliśmy do tematu i ponownie spotkaliśmy się na rozmowach z prezesem spółdzielni. Wtedy już wiedzieliśmy, że zrobimy społeczną zrzutkę na zakup 20 budek. I z taką propozycją przystąpiliśmy do rozmów proponując, że my przekażemy budki, a spółdzielnia zgodzi się na udostępnienie ściany bloku i pomoże w montażu. Prezes Marian Ścisłowski wyraził zgodę, zastrzegając, że najpierw musi poinformować mieszkańców i poczekać na ich odpowiedź.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 komentarz "Włodawa. Zaskakujące reakcje na budki dla jerzyków. “To nie jest Natura 2000”"

  1. Niech no mnie one zasraja podwórko i elewacje! Będziecie to ściągać szybciej niż myślicie!

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.