Uważajcie na oszustów internetowych!

Dwóch znajomych mieszkanki powiatu włodawskiego zostało oszukanych poprzez komunikator internetowy. Oszust podszył się pod kobietę i wyłudził blisko 1000 złotych poprzez kody BLIK. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać w internecie!

Do policjantów z włodawskiej komendy zgłosiła się wczoraj 20-letnia mieszkanka naszego powiatu. Powiedziała że dwóch jej znajomych zostało oszukanych za pomocą komunikatora internetowego. W wyniku oszustwa stracili razem blisko 1000 złotych. Dziewczyna rzekomo prosiła ich o pieniądze, gdyż znajduje się  w trudnej sytuacji życiowej. Znajomi przekazali kody BLIK piszącemu w jej imieniu oszustowi.

Przestępcy działający tą metodą wprowadzają w błąd i wykorzystują zaufanie pokrzywdzonych. Oszukują osoby, które są przekonane, że korespondują ze swoimi bliskimi. Dlatego też korzystając z portali społecznościowych pamiętajmy o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego warto do niego zadzwonić i upewnić się, czy nikt się pod niego nie podszywa.

Co radzi Policja? Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content