Sposób na demografię – każdy wie, co ma robić

(30 grudnia) Rada Miejska we Włodawie jednogłośnie przyjęła budżet na 2023 rok. Uchwała przeszła gładko, bo niektórzy radni skupili się bardziej na chwaleniu zapisów budżetu niż wnoszeniu uwag.

Na początku sesji wręczono statuetki i nagród laureatom Plebiscytu Nadbużańskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego „Najaktywniejszy Wolontariusz Szkolny”.
Następnie radni podjęli kilka uchwał: w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, budżetu miasta na 2023 rok, zmian wieloletniej prognozy finansowej na lata 2022-2025; w sprawie zmian w budżecie na 2022 r.; w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym oraz Narkomanii na rok 2023; w sprawie zmian w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Włodawa na lata 2021-2027.

Podczas dyskusji nad budżetem najpierw radna Joanna Uryniuk nie mogła nadziwić, jaki to doskonały jest budżet i jak wiele wspaniałych inwestycji zakłada. Inni radni byli bardziej wstrzemięźliwi. Mirosława Dynkiewicz zaapelowała o remont ul. Konwaliowej, zaś Jerzy Łagodziński opowiedział się za szybkim remontem starego targowiska. Renata Kapelko stwierdziła, że w wyniku rządów PiS samorząd miejski ma mniej o 5 mln zł dochodów, m.in. z powodu mniejszego udziału we wpływach z PIT. Radną Janinę Klimczuk cieszył długo wyczekiwany remont Szkoły Podstawowej nr 3. Mariusz Czuj pytał o rezerwę celową oraz wpływy ze sprzedaży lokali zaplanowane tylko na kwotę 60 tys. zł oraz wpływy z mandatów zaplanowane na 20 tys. zł – Czy to jest dużo? W odpowiedzi skarbnik Elżbieta Torbicz powiedziała, że rezerwa celowa może być niewystarczająca, zaś wpływy mogą być zawsze wyższe.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Sposób na demografię – każdy wie, co ma robić"

 1. Za remont starego targowiska powinien zapłacić ten, kto targowisko zaprojektował i wykonywał. To niesłychane, że inwestycje tego typu w normalnych krajach spełniają swoją rolę przez dziesiątki, a nawet setki lat a w naszym pięknym kraju, nie wytrzymują kilkudziesięciu. To samo się tyczy SP 3, która już w momencie oddania była bublem, i to samo tyczyć się będzie odrestaurowanego Rynku, gdzie niektóre granitowe płyty pozapadały się krawędziami, nie wspominając o jezdni z kostki granitowej, będącej czystym przykładem nieudolności wykonawcy i jawnej ślepoty odbiorcy. Zwykłą ordynarną korupcję trzeba by było udowodnić.

  • wrrrrrrrrrr | 9 stycznia 2023 at 13:03 |

   A ta działka z kupą gruzu po kuźni? Taki skansen? To może kuźnię odbudować, będzie atrakcją turystyczna.

 2. wrrrrrrrrrr | 6 stycznia 2023 at 19:07 |

  Rząd podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 000 PLN rocznie. We Włodawie ludzie mało zarabiają, a to jest wina samorządu, a nie rządu. Poza tym, to jest rząd Polski, a nie pisowski. Włodawskie krezusy mają się świetnie.

  • Cóż za logika!? Rząd podwyższył kwotę wolną i zarazem podwyższył wszystkie podatki, poza tym okrada wszystkich Polaków z ok. 10% wszystkich środków finansowych w postaci inflacji (ok.7% to czynniki zewnętrzne, na które nie ma wpływu). Gdyby było tak słodko jak byś chciał to parytet siły nabywczej per capita polaków by się zwiększał a niestety jest coraz mniejszy. Oprócz tego, rząd Tuska to był – w waszej narracji – niemiecki, więc rząd Kaczyńskiego jest co najmniej pisowski, jak nie rosyjski. A to że ludzie mało zarabiają i nie tylko we Włodawie, to nie jest wina samorządu, tylko samych ludzi, gdyż również we Włodawie są ludzie, którzy bardzo dobrze zarabiają i na pewno nie jest to zasługą samorządu.

   • Sam ich znasz ,może nawet jesteś jednym z tych ,co dobrze zarabiają dzięki samorządom 🙂

   • wrrrrrrrrrr | 9 stycznia 2023 at 13:09 |

    Nie wliczaj podatków podnoszonych przez samorządy w podatki rządowe. Bo tu nie Warszawa. Narracja o podwyższaniu wszystkich podatków, nawet podatków od podatków, jest mocno i nieprawdziwie przesadzona. Nie proszę nawet o to żebyś wyliczył jakie podatki zostały podwyższone. Bo vat na paliwa to nie.

    • Patrz parytet per capita i przestań powielać narrację rządu, ile to on zrobił dla społecznego dobrostanu. Ani tego obronić, ani tego słuchać się nie da.

     • wrrrrrrrrrr | 12 stycznia 2023 at 12:16 |

      Prawa rynku powodują, że wszystko zawsze drożeje. Jedyna metoda na wzrosty cen, to mniej kupować. Opozycja mowi: szalejąca inflacja i drożyzna(masło maślane), to wina PiS. Nie zgadzam się z takim wytłumaczeniem, bo nawet Łącki tego by nie zmienił.

   • Prawa rynku działają, gdy rząd go nie reguluje, nie dereguluje, nie licencjuje, nie koncesjuje, nie tworzy spółek SP, nie obejmuje udziału w innych, nie tworzy patologii na styku państwa i biznesu. W innym przypadku stają się jedynie “chłopcem do bicia” dla populistów i zwolenników centralizacji. W Szwajcarii inflacja sięgnęła w 2022 r poziomu 3,5 % i spada pomimo wzrostu konsumpcji r/r, więc twoja “jedyna” metoda okazuje się nie tylko nie jedyna, ale i nie najlepsza, biorąc pod uwagę, że parytet Szwajacarów per capita wciąż rośnie z roku na rok, a polaków maleje. Tak, że możesz się nie zgadzać z faktami i trwać z uporem w swoich przekonaniach. Istotną jednak w takim przypadku będzie odpowiedź na pytanie, czy przekonania te oparte są na dowodach, czy na wierze w propagandę sukcesu rządu PIS. Ostatnio w prawicowej prasie natknąłem się na tytuł o pierwszym polskim elektrycznym SUV-ie, który został utytułowany CAR of THE Year 2023…. A jest to JEEP AVENGER. Jaskrawy przykład zakłamywania rzeczywistości.

 3. wrrrrrrrrrr | 6 stycznia 2023 at 19:19 |

  Wpływy z mandatów można szybko zwiększyć wlepiając mandaty za wulgaryzmy w przestrzeni publicznej.
  Poza tym, problemy alkoholowe można zredukować przez zmniejszenie punktów sprzedaży alkoholu. Proste ?Państwo radni?

  • Leczenie objawowe zawsze wydaje się atrakcyjne, zwłaszcza tym, którzy zielonego pojęcia o przyczynach choroby nie mają.

   • Już niedługo | 7 stycznia 2023 at 13:56 |

    Z tą dzietnością to chwilę poczekajcie. Po wyborach starosta Romanczuk straci stanowisko, pani dyrektor Szpilewicz też przestanie być dyrektorem szpitala razem ze swoimi zastępcami i sytuacja się poprawi. Wtedy będzie można spokojnie rodzić i leczyć.

   • Do wrrrrrrrrr | 7 stycznia 2023 at 21:56 |

    Czyli chcesz stacje benzynowe zamykać i żabki?

    • wrrrrrrrrrr | 9 stycznia 2023 at 12:57 |

     Zredukować ilość punktow sprzedaży alkoholu. Tylko tyle. To nie jest mój pomysł. Tak się dzieje w wielu krajach, że sprzedaż alkoholu jest ograniczana. Tak z ciekawości, czy wyliczysz, z pamięci 50% punktów sprzedaży alkoholu,
     no 40% ? Jak się zastanowisz, to się zdziwisz, że w tej biednej Włodawie jest ich aż tyle.

   • wrrrrrrrrrr | 9 stycznia 2023 at 13:13 |

    W leczeniu objawowym, to Patforma jest , miszczem”. UwZaja, że jak odsuną PiSod władzy, to wszystkie bolączki Polek I Polaków, a jakże, znikna

    • Żdziebko zszedłeś z tematu. Nie mówimy o wszystkich bolączkach, tylko o zwykłym pijaństwie. Chcesz na siłę ciągnąć za uszy do nieba tych, którzy chcą się zapić i przy okazji, człowiekowi, który chce raz na jakiś czas zrelaksować się przy lampce, ograniczyć możliwość zakupu? A może alkoholikom podnieść stawkę ubezpieczenia zdrowotnego, tak aby na własnej skórze przekonali się, że chlanie nie popłaca.

     • wrrrrrrrrrr | 10 stycznia 2023 at 15:08 |

      Popieram. Ten co się relaksuje przy lampce nie biega o 17 po mieście szukając trunku. Jest raczej uporządkowany i wie co ma. Kto schodzi z tematu?

    • Było już swojego czasu ograniczenie godzin zakupu alkoholu, mniej więcej tak samo skuteczne, jak ograniczenie ilości punktów sprzedaży.

 4. wcześnie oboje członkowie włościańskiej partii powinni beknąć o doprowadzenie szpitala do ruiny i działanie na jego szkodę

  • Składaj zawiadomienie do prokuratury. Na co czekasz? Aż ktoś zrobi to za Ciebie?. Jeżeli rzeczywiście tak uważasz, to działasz!

 5. chcesz? I masz! ABW .

  • Jeżuuuu… aleś odleciał. Jeżeli już to CBA, ale jak wymagać znajomości celowości oddziaływania służb, od kogoś kto publicznie mówi, że służby zawiadomi… Gdybyś był zdeterminowany to byś tego nie mówił, żeby przypadkiem nawet mnie nie ostrzec, tylko to zrobił. Poza tym po co pośrednik, skoro to prokuratura musi sformułować akt oskarżenia. Wszystko to wskazuje, że jesteś zwykłym lamusem, który poza przelewaniem frustracji na klawiaturę nie jest zdolny do jakiegokolwiek rzeczywistego działania. Albo jesteś zwykłym dzbanem. Tak czy siak, dopóty nie zdecydujesz, czy masz tylko deficyt wiedzy, czy też jesteś krańcowym głupkiem, Ci których chciałbyś widzieć przed obliczem sprawiedliwości, będą mieć się bardzo dobrze. Także ciąg się filecie po tapecie, a ja tymczasem dalej robić będę hajs.

 6. Najlepiej obarczyć rząd za własne błędy i nieróbstwo. To nie rząd chciał zamykać dziecięcy we Włodawie. Gdyby nie upór rodziców teraz trzebaby jeździć z dziećmi do Lublina. Pan Starosta Romanczuk i Pani Dyrektor Szpilewicz już niebawem odpowiedzą za swoje decyzje. Wybory coraz bliżej. Będzie bolało.

  • Czyli wyjdzie ostatecznie tak jak chcą ci z rządu.Kto ogranicza jak tylko może finanse samorządów od lat?Właśnie oni,w mniejszym stopniu pazerność niektórych zwłaszcza radnych ( wyższe stawki diet )Rząd jest zafiksowany na przejęciu władzy w samorządach za wszelką ceną,nawet za ceną zdrowia społeczeństwa.Jak widać są na dobre drodze.Pytanie tylko czy po zmianie władzy będzie lepie.Pis przegra w sejmie ale wygra np w naszym regionie samorządowym .Czy będzie lepiej dla nas?Sam to sobie wyobraź i dopowiedz.

   • A teraz niby jak rządzicie? W powiecie peesel a PiS w opozycji. Efekty widać. To po pierwsze. Po drugie PiS nie przegra wybór do sejmu. To ten nasz włodawski jest słaby bo już dawno powinien zmienić starostę. Wystarczy jeden głos. W całej Polsce takie rzeczy się udają ale nie u nas.

 7. Oczywiście że będzie lepiej. Już jest lepiej. Burmistrz Holaczuk na sesji mówił że miasto pozyskało w ostatnim roku 30 mln zł rządowych pieniędzy. Kiedy w historii takie środki rządowe płynęły do Włodawy? Nigdy. Mieszkańcy Lubelszczyzny to widzą i wiedzą że jak wróci PO z przystawkami to pieniądze pójdą do dużych miast. Nam zostanie “kamieni kupa”. I choćbyś zaklinał rzeczywistość to nie oszukasz mądrych Polaków mieszkających na wschodzie. W PO obowiązuje nadal stara zasada przedstawiona przez ministra pochodzącego z Lubelszczyzny przedstawiona w chwili szczerości ” A h… z tą Polską Wschodnią”.

  • Szkoda Holaczuka do miasta. W radzie powiatu dobrze działał. Szkód że młodzi z PiS nie wykorzystują szansy na zmianę starosty. Jakby Wiesiek był dalej radnym Pan Romanczuk nie byłby już starosta a Pani Szpilewicz dyrektorka szpitala. A potrzebny jest tylko jeden głos. No ale z drugiej strony jak się posłucha plotek na mieście wszystko staje się prostsze.

   • Już niedługo co raz bliżej, powiemy panu staroście adiós i pożegnamy z powiatu. A pani dyrektor i tak na walizkach bo już emerytka.

 8. To Straż Miejska tylko 20 tyś zł wnosi do budżetu? Przecież w takim razie jest niedochodowa i trzeba do niej dopłacać – na to idą moje podatki?

 9. wrrrrrrrrrr | 9 stycznia 2023 at 13:24 |

  Z Włościanską partią było tak. Jak się ktoś nie chciał zapisać do PPRu, czy PZPRu, a wielu ich było, to się zapisywał do ZSLu, albo do SD. Teraz to się nazwalo PEZEL. Jeszcze powstalo nowe PPS, Nowa Lewica i Robert Kwiatkowski. Stąd tylu członków i członkiń w tej partii. Pamięta ktoś, że było coś takiego jak SD? Ciekawe, kto przejął ich majątek?

 10. trza sie spytać chłopaków z psl co sądzą o ówczesnej roli kościoła w państwie i proroczych słów Witosa.

 11. Przestańcie marzyć i czekać aż ktoś coś, kiedyś, już niedługo… Weżcie się do roboty, zawiazujcie jakieś komitety wyborcze, opracowujcie programy. Pamiętając, że z pustego to i Salomon nie naleje

 12. Czy Pani Szczepańska przywróci lekcje korektywy w szkołach dla dzieci z wadami postawy.

 13. Pani Szczepańska to może…

  • wrrrrrrrrrr | 12 stycznia 2023 at 12:22 |

   Tydzień lekcji, to 5 dni. Materiału dydaktycznego dużo. Dzieci łaskę robią, że się uczą. Nauczyciele narzekają, że mało zarabiają. Miasteczko nad rzeczką trwa. Jak dlugo jeszcze?Kwadratura koła, ta oświata.

  • Emerytura doskwiera, czy może lepiej płacą pisowskim trollom? Gdzie się nie spojrzy, warczy na człowieka pisowski troll.

 14. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content