Rekordowe budżety, rekordowe wydatki

Pod koniec grudnia gminy powiatu włodawskiego przyjęły budżety na 2023 rok. W wielu przypadkach są to kwoty rekordowe. Wielki progres odnotowała do niedawna najbiedniejsza gmina w Polsce, czyli Stary Brus, którego budżet jest tylko delikatnie mniejszy od tego, którym dysponuje gmina Hanna. Niżej przedstawiamy najważniejsze inwestycje, które będą zrealizowane w gminach w tym roku.

GMINA WŁODAWA

W tym roku dochody gminy wiejskiej Włodawa zaplanowano na kwotę 31 mln zł, zaś wydatki wyniosą aż 37 mln zł. Najważniejsze inwestycje to budowa ujęcia wody wraz z hydrofornią oraz siecią wodociągową w Sobiborze Stacji, budowa sieci wodociągowych w Szumince i Susznie (ul. Bazyliowa i ul. Irysowa), budowa sieci kanalizacyjnej w Różance (ul. Św. Antoniego), drugi etap zadania „Budowa drogi gminnej w Stawkach” w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wymiana lamp oświetlenia ulicznego w Okunince na LED, budowa remizo-świetlicy w Orchówku, budowa ścieżki rekreacyjnej w Różance, zagospodarowanie rekreacyjne nad Jeziorem Glinki oraz przekazanie dotacji do gminy miejskiej Włodawa na budowę ul. Wspólnej.

WYRYKI

Aż 29 mln zł wyniesie budżet gminy Wyryki. Po stronie wydatków widnieć będzie kwota niemal 31 mln zł. Główne inwestycje to: przebudowa i budowa dróg gminnych w miejscowości Wyryki-Kolonia, termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Wyrykach-Połód, kompleksowa modernizacja systemów zaopatrywania w energię elektryczną i cieplną obiektów użyteczności publicznej, kompleksowa poprawa bezpieczeństwa w szkołach podstawowych, przebudowa budynku starej szkoły w Zahajkach na potrzeby świetlicy wiejskiej oraz inwestycje drogowe na odcinkach Horostyta-Ignaców, Wyryki-Adampol (tzw. Małoziemce), Adampol (tzw. Kolonia), Kaplonosy (tzw. Ferma) oraz Wyryki-Połód (przy ośrodku zdrowia). – W roku 2023 na inwestycje przeznaczymy blisko 2/3 zaplanowanego budżetu, więc będzie to czas szczególnie trudny i wymagający. Inwestycje są możliwe wyłącznie dzięki skutecznie pozyskanym środkom zewnętrznym, wkład własny gminy nie powinien przekroczyć 10 procent. Do przebudowy pozostają nam drogi w Suchawie oraz około 10 krótszych odcinków w kilku innych miejscowościach, przy których są zabudowania mieszkalne. W tym roku planujemy pozyskanie środków na ich przebudowę. Dziękuję pani skarbnik Małgorzacie Chudaś za przygotowanie tego wyjątkowego w skali naszej gminy budżetu, a radnym za otwartość i jego jednogłośne przyjęcie, co pozwala na sprawne wejście w nowy rok budżetowy i sukcesywną realizację zaplanowanych zadań – mówi wójt Mirosław Torbicz.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Rekordowe budżety, rekordowe wydatki"

  1. Dotacja do gminy miejskiej Włodawa na budowę ul. Wspólnej to wyrzucone pieniądze w błoto. Kto rozsądny buduje ulicę przez pole dla dwóch domków? A zrobić ulicę z parkingiem do cmentarza komunalnego i dalej dać sobie spokój. Buńczucznie nazywają to w dodatku obwodnicą Włodawy. Hahahahaha!!!

  2. Oj spokojnie. Temat chyba poleży do wyborów. Też jestem za tym, by zrobić dojście, dojazd i parking tylko do cmentarza

  3. Droga do pól

  4. A budowa sieci na irysowej to chyba dla Pani sekretarz tego urzędu.

  5. Gmina Włodawa nie radzi sobie nawet z zabraniem zeszłorocznych śmieci w Tarasiukach, które leżą od września. Zresztą Tarasiuki nikogo nie obchodzą, bo zniknęły z mapy. Jednak podatki i opłaty całoroczne za śmieci wiedzą jak zebrać nie dając nic w zamian. Ale to się skończy, jeszcze w tym tygodniu przyjedzie telewizja i poinformowane zostały regionalne gazety. A tutaj się mówi o wielkich inwestycjach, to są kpiny z letników, którzy mieszkają w dużych miastach np. Lublin, Radom, Chełm, Świdnik

    • Śmieci w Tarasiukach? Zobacz co się dzieje na przy chodnikach i na ulicach Włodawy, Nie ma gospodarza! Budy po FTK zabrano po czterech miesiącach, więc może tak w okolicach maja posprzątają chodniki i ulice.

  6. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content