Pomnik Rzeczpospolitej Włodawskiej coraz bliżej

Instytut Pamięci Narodowej przesłał do włodawskiego ratusza projekt nowego pomnika, który stanie w zabytkowym centrum miasta. Poświęcony będzie gen. Franciszkowi Kleebergowi i żołnierzom SGO „Polesie”.

Instytut Pamięci Narodowej na mocy zawartego z miastem Włodawa porozumienia przygotował projekt pomnika, który stanie w zabytkowym centrum Włodawy.

-Otrzymaliśmy projekt nowego pomnika, który wpisuje się wyglądem w otoczenie zabytkowego centrum miasta. Pomnik poświęcony będzie generałowi Franciszkowi Kleebergowi i żołnierzom SOG „Polesie”. Obelisk będzie również upamiętniał tzw. Rzeczpospolitą Włodawską czyli jeden z ostatnich skrawków Polski bronionej przez Wojsko Polskie przed najeźdźcami podczas wojny obronnej 1939 roku. Będzie to więc zarówno miejsce pamięci jak i atrakcja turystyczna, dzięki której mieszkańcy i turyści będą mogli bliżej poznać historię naszego miasta – mówi Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Nowy pomnik wzniesiony będzie na fundamencie rozebranego w ubiegłym roku pomnika. Składać się będzie z granitowego obelisku w kształcie prostopadłościanu. Z czterech stron zakończony będzie orłami Wojska Polskiego. Z przodu znajdować się będzie wizerunek gen. Franciszka Kleeberga. Z tyłu znajdzie się informacja dotycząca upamiętnienia. Całości dopełnią stalowe maszty i ławodonica. Koszt projektu i wykonania pomnika pokryje Instytut Pamięci Narodowej.

Uroczyste odsłonięcie nowego obelisku planowane jest na drugą połowę września, czyli w rocznicę pobytu gen. Kleeberga na Ziemi Włodawskiej. Wcześniej stosowna uchwała będzie musiała zostać przyjęta przez Radę Miejską.

UM Włodawa

4 komentarzy "Pomnik Rzeczpospolitej Włodawskiej coraz bliżej"

  1. A te trzy rurki? Na flagi?

  2. Znany jest koszt tego pomnika? Patrząc na gabaryty i niewielki wkład projektanta nie powinien być tak drogi jak mural.

  3. Niestety projekt pomnika to totalna klapa. Część zabytkowa nie współgra z jakimiś rurkami i prostopadłościanem. Projekt dobrze pasowałby do nowoczesnej zabudowy ale w starszej części miasta trzeba zupełnie czegoś innego.

  4. Ja to się cieszę, że nie wyrąbali czegoś w rozmiarze byłego pomnika, ten patriotyczny socrealizm mnie przeraża. Murale są zwykłymi mazakami ludzie którzy to robią nie mają pojęcia o rysunku i technice. Poza tym ciekawie się robi na rynku.Mamy i serduszko disco polo i pomnik ku czci i kryzys coraz głębszy.A co.

  5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content