Miasto przygotowuje pakiet pomocy dla przedsiębiorców

W kwietniu ubiegłego roku miasto Włodawa, jako jeden z pierwszych samorządów w regionie, wprowadziło ulgi dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Sytuacja epidemiczna w kraju wciąż utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z tym Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński polecił przygotowanie swoistego pakietu pomocowego z którego skorzystać będą mogły włodawskie firmy w 2021 roku.

– Przedsiębiorcy, których najbardziej dotykają skutki kryzysu związanego z koronawirusem ponownie będą mogli liczyć na wydłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości a nawet zwolnienie z tej opłaty. Dodatkowo nie będzie pobierana tzw. opłata targowa – mów burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Zwolnienie z opłaty targowej obowiązuje już od 1 stycznia. Osoby prowadzące sprzedaż na włodawskich targowiskach nie będą musiały jej uiszczać aż do końca roku. Kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców są przygotowane projekty uchwał, które burmistrz Wiesław Muszyński zaproponuje radnym na najbliższej sesji.

Pierwszy projekt dotyczy wydłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, będą mogli skorzystać z przedłużenia terminu płatności rat podatku od nieruchomości za pierwsze półrocze do 30 września. Warunkiem przedłużenia terminu płatności, jest wykazanie przez przedsiębiorcę, że prowadzona działalność doznała pogorszenia płynności finansowej na skutek spadku obrotów gospodarczych.

Druga propozycja burmistrza dotyczy zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Mowa ratach podatku, których termin zapłaty przypada w marcu, kwietniu, maju i czerwcu 2021 roku. O zwolnienie będą się mogły ubiegać mikro i małe przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie handlu detalicznego w budynkach o powierzchni użytkowej do 200 metrów kwadratowych oraz przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie usług w budynkach o łącznej powierzchni użytkowej do 150 metrów kwadratowych.

Projekt uchwały został tak skonstruowany aby pomoc trafiła do osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu. Są to przedsiębiorcy świadczący min. usługi związane z poprawą kondycji fizycznej, fryzjerstwem i usługami kosmetycznymi, hotelarstwem, przygotowaniem i sprzedażą posiłków, handlem detalicznym oraz prowadzący inną działalność usługową w budynkach o łącznej powierzchni użytkowej do 150 metrów kwadratowych, z wyłączeniem usług deweloperskich, ubezpieczeniowych, bankowych, księgowych, prawniczych, pocztowych, pogrzebowych, telekomunikacyjnych, budowlanych i usług związanych z produkcją energii.

– Jestem przekonany, że Rada Miejska przyjmie przygotowane przez nas uchwały, na które czeka wiele lokalnych firm. Gdy tylko wejdą w życie, będziemy informować przedsiębiorców o szczegółach i sposobach ubiegania się o pomoc – dodaje W. Muszynski.

UM Włodawa

1 Komentarz do "Miasto przygotowuje pakiet pomocy dla przedsiębiorców"

 1. a w pakiecie dla burmistrza powinno znaleźć miejsce ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW !!!!!!

  • nie wiem po których chodnikach chodzisz ale ja przeszedłem dzisiaj prawie całe miasto i nie było problemu. przez okno widzę jak gospodarka ośnieża, pługi rogowców też jeżdżą. nawet moja wspólnota stanęła na wysokości zadania i odśnieżyła chodnik na osiedlu. ale fajnie że cały czas sypie. jest zima i ma być śnieg:)

 2. Zniecierpliwieni | 25 stycznia 2021 at 19:58 |

  Mieszkańców bloku przy ulicy Widokowej interesuje, kto nadzoruje prace renowacyjne
  Rynku. Od miesięcy nie mamy bezpiecznego przejścia, same wertepy lub czarne błoto.
  Dziwnym trafem przy domu po drugiej stronie jest gładka utwardzona nawierzchnia.
  Czyżby uważano nas za gorszy sort? Dopraszamy się o chociaż najprostsze udogodnienia.

 3. włodawianin | 25 stycznia 2021 at 20:42 |

  A gdzie pakiet pomocy dla zwykłych mieszkańców? Każdy z nas odczuwa skutki pandemii!!. Przedsiębiorcy maja wsparcie z kilku źródeł. A to ZUS, a to urząd Marszałkowski,a to Urząd Pracy itd. A my skąd mamy mieć wsparcie. Też pracujemy i nasze dochody spadają? Każdy traci w tej sytuacji , Panie burmistrzu!!!. Gdzie obniżka podatku dla mieszkańców? To my jesteśmy pana wyborcami.

 4. Bez jaj. Jaki jest wpływ naszego burmistrza na podatki płacone przez Polaków ? Co może obniżyć dla pracowników zatrudnionych na etacie ? ZUS, podatek dochodowy … ?

 5. Opłata targowa decyzją RZĄDU została zniesiona,a samorządy dostaną odpowiednią rekompensatę.
  Nie mam nic do burmistrza i samorządów ale tak jakoś nieładnie podpinać się pod ogólnopolskie zarządzanie władz państwa.

  • Konfederata | 26 stycznia 2021 at 08:29 |

   To chyba dobrze że oprócz opłaty targowej zniesionej przez rzad umorzą podatek od nieruchomości.Wszystkie samorządy mogłyby zrobić podobnie i zwalniać ludzi z tego typu opłat.nie są to moze wielkie pieniądze ale w czasie kryzysu i to jest ważne. Reszta zależy od rządu a ten niestety dodaje nam co chwilę nowy podatek nawet tak absurdalny jak podatek od cukru w napojach. Do tego podwyżki prądu etc.szkoda tylko że np kwota wolna od podatku stoi w miejscu od lat i jest najniższa w Europie. No chyba że ktoś jest posłem wtedy równa już do średniej europejskiej. nie sądziłem że to kiedyś powiem ale Mucha idźie w dobrą stronę. Opornie ale jednak.#stoplockdawn

   • Mucha i ska już rządziła,czy coś zrobili z kwotą wolną od podatku?Pajacyki pod stadionem,przepłacony koncert Madonny i kompletny brak wiedzy na tematy polskiego sportu(minister sportu)Mucha idzie w dobrą stronę -na śmietnik społeczny.A co do cukrów i podatku od niego,Można rządzącym zrobić na złość i mniej słodkiego spożywać.
    /

    pzdr

 6. Jak widać konfederacja już coraz bardziej kuma się z lewicą i liberałami i odchodzi od swoich prawicowych korzeni. Za chwilę łyknie was PO jak inne przystawki. A podatek od cukru to dyrektywa unijna , która obowiązuje w państwach UE. Polska jako jedna z ostatnich wprowadza to w życie.

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content