Włodawa dostała planetarium od Akademii Morskiej, sprzęt od 4 lat leży w magazynie

Już wkrótce w Trzeszczanach w powiecie hrubieszowskim ruszy obserwatorium astronomiczne. Tymczasem w jednej z włodawskich szkół, gotowe planetarium od kilku lat leży w magazynie. Na jego instalację wciąż nie ma pieniędzy.
Planetarium leży w szkolnym magazynie od 2012 r. – Cztery lata temu Akademia Morska w Gdyni pozbywała się planetarium – wspomina Eugeniusz Omelczuk, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie. – Złożyliśmy wniosek o jego przejęcie, podpierając się sukcesami naszych uczniów w dziedzinie astronomii i astronautyki. Wciąż jednak brakuje nam pieniędzy na zainstalowanie urządzenia.

Omelczuk nie ukrywa, że w finansowych planach szkoły, jak i jej organu prowadzącego czyli Starostwa Powiatowego, planetarium przegrywa z innymi pilniejszymi potrzebami, takimi jak cieknący dach, odpadające tynki czy brak wymaganej przez strażaków drugiej klatki schodowej w budynku internatu. Zainstalowanie planetarium wymaga też odpowiedniego pomieszczenia, którego szkoła nie ma.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w tym celu nowego obiektu – tłumaczy Omelczuk. – Liczymy na to, że uda nam się pozyskać środki unijne na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

Dalszą część artykułu znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

Zmiana wielkości czcionki