UWAŻAJMY NA OSZUSTÓW!

Mieszkaniec gminy Urszulin zgłosił policjantom, że został oszukany na prawie 2000 złotych. Przez komunikator internetowy podał oszustowi podającemu się za znajomą kody blik. Inny mieszkaniec tej samej gminy zgłosił, że ktoś wykorzystując jego dane osobowe, próbował złożyć wniosek o kredyt. Apelujemy o ostrożność i zachowywanie zasad bezpieczeństwa.

Wczoraj do włodawskiej komendy zgłosił się 20-letni mieszkaniec gminy Urszulin, który powiadomił nas o oszustwie. Mężczyzna poprzez komunikator internetowy otrzymał wiadomość od osoby podająca się za jego znajomą z prośbą o opłacenie jej zamówienia na kwotę 28 złotych.  Mężczyzna nie mógł się zalogować poprzez podany link podał więc koleżance kod BLIK. Kiedy z jego konta zostało pobrane 1000 złotych, miał podać kolejny kod, aby odzyskać pieniądze. Zamiast tego stracił kolejne 950 złotych. Wtedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszusta. Stracił w sumie prawie 2000 złotych.

Wczoraj również urszulińscy policjanci przyjęli zawiadomienie o usiłowaniu oszustwa od 36-latka z gminy Urszulin. Mężczyzna zgłosił, że nieznana osoba próbowała złożyć wniosek w formie elektronicznej o kredyt ratalny na zakupy za pośrednictwem portalu aukcyjnego na jego dane osobowe.

Apelujemy o ostrożność podczas wszelkich transakcji przeprowadzonych w Internecie. Apelujemy, aby weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić potwierdzając czy to faktycznie ona wysłała do nas wiadomość.

Natomiast poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które warto stosować, aby nie doszło do wyłudzenia danych:

-postaraj się wyrobić nawyk sprawdzania przynajmniej raz dziennie, czy posiadasz przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;

-chroń swoje dokumenty podczas podróży;

-zachowaj szczególną ostrożność w sieci, nie wchodź na strony o podejrzanym wyglądzie, zwłaszcza gdy antywirus zaleca ich unikanie. Czerwona lampka powinna Ci się zaświecić zwłaszcza wtedy kiedy musisz podać zbyt dużo danych osobowych;

-ustaw bezpieczne logowanie do konta w banku przez Internet;

-zastanów się nad skorzystaniem z usługi tak zwanych alertów BIK.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

Skip to content