Spokojnie i wakacyjnie

Trzygodzinne obrady 42. sesji Rady Powiatu we Włodawie będą zapamiętane z powodu udzielenia zarządowi absolutorium za rok ubiegły oraz obniżenia o ponad 1000 zł pensji starosty. Było w miarę spokojnie. Choć doszło do kolejnego zwarcia byłych koalicjantów – Mariusza Zańki i Edwarda Łągwy.

Interpelacje rozpoczął radny Wiesław Holaczuk. Pytał m.in.: – Czy starosta chce przenieść wydział geodezji i gdzie? Dlaczego wszystkie powiaty otrzymały policyjne samochody z wyjątkiem naszego powiatu? Jakie projekty składał powiat w ramach programu PL-UA-BY i dlaczego wszystko trzymane jest w tajemnicy i nie mamy wiedzy o tym? Czy powiat składał wnioski do wojewody ws. remontów dróg i na jakie drogi? W Warsztatach Terapii Zajęciowej brakuje rehabilitanta – czy starosta rozmawiał w tej sprawie z burmistrzem? Na jakim etapie są remonty cząstkowe dróg powiatowych? Czy procedura odwoławcza akredytacji SPZOZ była skuteczna? Czy w tym roku będą złożone wnioski dotyczące budowy boisk przy I LO i SOSW? Czy to prawda, że planowana jest fuzja naszego szpitala ze szpitalem w Białej Podlaskiej? Czy starosta organizował spotkania z przedstawicielami kół łowieckich i w jakim celu? Komunikacja zbiorowa – czy są nowe informacje w tej sprawie? Pilnie potrzebna jest dokumentacja ul. Chełmskiej, która łączy drogę wojewódzką z krajową.

Z kolei Mariusz Zańko apelował, by wsparcie klubów sportowych przez powiat było większe w przyszłym roku, np. 60 tys. zł. Zapytał też czy starosta nie żałuje, że nie złożył wniosku dotyczącego powstania strefy aktywności w powiecie włodawskim. Pogratulował gminie Hańsk za to, że otrzymała z budżetu państwa ponad 2 mln zł na drogę. Podziękował także za Żelazny Triathlon, a wyraził zaniepokojenie, że w czasie imprezy zabrakło informacji o żołnierzach wyklętych, zwłaszcza o Edwardzie Taraszkiewiczu „Żelaznym”. Na koniec zapytał o drogę nr 812 – słynną „betonówkę”.

Natomiast Janusz Kloc chciał wiedzieć: – Czy w sezonie nad J. Białym zostanie utworzony sezonowy punkt medyczny? Jeśli nie, to prośba, by starać się o to u wojewody. Pytał też o scalenia – czy na liście rezerwowej są obiekty z naszego powiatu? Czy w zakresie remontów cząstkowych są ulice miejskie – Kraszewskiego i Jasna? Interesował się naborem do szkół średnich – jakie są prognozy? Czy demografia wpłynęła na to? Na koniec zauważył kompromitację piłkarzy na Mundialu i stwierdził, że może trzeba wystąpić do PZPN ws. dofinansowania młodych piłkarzy i trenerów, by w przyszłych mistrzostwach było inaczej.

Jako ostatnia głos zabrała radna Maria Kunc, która pytała, czy emeryci rolnicy mogą przystąpić do programu leczenia boreliozy, który realizowany jest przez włodawski szpital.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

Skip to content