Powiat ratuje zabytki

Dbałość o historię symbolem tożsamości

(20 lipca) Jak co roku od lat powiat włodawski dba o zabytki, dofinansowując remonty tych najpotrzebniejszych. Andrzej Romańczuk, starosta włodawski wraz z wicestarostą Tomaszem Korzeniewskim podpisali z beneficjentami umowy na dofinansowanie trzech zabytkowych obiektów w powiecie.

Dbałość o nasze dziedzictwo jest naszym obowiązkiem i symbolem lokalnej tożsamości. Ratowanie unikatowych zabytków, których w naszym powiecie nie brakuje, świadczy o nas samych. Bo tworzymy wspólnotę ludzi zaangażowanych w ocalenie tradycji naszych przodków. A bez pamięci o naszej historii nie ma nas samych – mówił starosta. Podziękował przy okazji wnioskodawcom za zaangażowanie i dbałość o dziedzictwo kulturowe naszej pięknej ziemi nadbużańskiej.

Do Zarządu Powiatu wpłynęły trzy wnioski dotyczące dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wnioski złożyło Stowarzyszenie Renovabis z Włodawy, Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” oraz Parafia Prawosławna w Horostycie. Zarząd, mając zabezpieczone na ten cel w budżecie 15 tys. zł, postanowił przekazać każdemu z wnioskodawców po 5 tys. zł.

W uroczystości podpisania umów uczestniczyli: proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie, prezes Stowarzyszenia Renovabis z Włodawy oraz członek zarządu stowarzyszenia „Gościniec Wereszczyński”.

Stowarzyszenie „Renovabis” we Włodawie otrzymało dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich nagrobka Wacława Prilla na cmentarzu rzymskokatolickim we Włodawie. Stowarzyszenie „Wereszczyński Gościniec” w Wereszczynie dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy nagrobkach Marii z Nazarewiczów Arasimowiczowej i Stanisława Dobrskiego na cmentarzu rzymskokatolickim w Wereszczynie. Natomiast Parafia Prawosławna pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie otrzymała dotację na przeprowadzenie prac konserwatorskich feretronu z ikonami „Podwyższenie Krzyża” oraz „Matka Boska” w cerkwi prawosławnej w Horostycie.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 Komentarz do "Powiat ratuje zabytki"

 1. A co ze szpitalem i oddziałem dziecięcym?

 2. Ten mały też beneficjent ?

 3. gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!dzwonek !!!!!!!!!!!!chodnik-przejście BEZPIECZNE od tesco do kik,ccc,my center….gospodarze WŁODAWY ….POBUDKA !!!!

 4. Widać, że nie mają się czym pochwalić władze powiatu tylko bardzo niewielkimi pieniędzmi na ratowanie zabytków. Co ciekawe Edek jako członek zarządu przyznał sobie dotację.

 5. Zdziwiony | 5 sierpnia 2021 at 21:15 |

  Malućcy zawsze będą malućkimi.
  Jak można coś tak normalnego ogłaszać wielkim sukcesem??
  I za to oni biorą po kilkanaście tysięcy miesięcznie??

 6. A może tak by się wypowiedzieli na temat Włodawianki? Łatwo składa się obietnice a okazuje się że ani pieniędzy nie dają ani boiska do treningów. Gdzie się podziało logo powiatu na plakatach i baner że stadionu?

 7. czytelniczka | 6 sierpnia 2021 at 18:01 |

  Powiat ratuje zabytki! To teraz już wiem, dlaczego nic nie jest robione z betonówką. Przecież to zabytek.

 8. Szpital.też będzie zabytkiem. Dwa oddziały już są. Rozliczymy Was przy urnach

  • Zdzisław | 7 sierpnia 2021 at 12:27 |

   Nic się nie zmieni, PSL znów weźmie w koalicje byle kogo, by tylko być przy korycie, a ich lider ponownie zostanie starostą. Jest takie stare przysłowie „ Czemuś biedny? – Boś głupi. Czemuś głupi? – Boś biedny.” I tak jest z naszym miastem, gmina i powiatem, gdzie rządzą ludzie nie mający pojęcia o zarządzaniu, są tylko dla władzy i lansowania się przed dziennikarzami, a z lokalną społecznością liczą się tylko przy wyborach głosząc jak to są kompetentni, jakie to mają znajomości i ilu to przedsiębiorców stworzy nowe miejsca pracy.

 9. Hahaha! Rzeczywiście betonówka to wspaniały zabytek. Tu chodzi tylko o własne koryta i kasę, kasę, kasę na swoje konta. A ludzie… niech dalej się męczą i jeżdżą do Wisznic przez Sławatycze. Wstyd, przecież to XXI wiek.

 10. wczoraj Włodawianka wygrała fajny mecz. starosta mógłby wykosić boisko przy sztabowej i chłopaki mieli by gdzie trenować. a tak ani kasy z powiatu ani boiska! przed wyborami pierwszy będzie obiecywał złote góry żebrając o głosy

 11. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.