Pamiętajmy o odblaskach!

Policja wspólnie z innymi podmiotami prowadzi wiele akcji prewencyjnych i informacyjnych przypominających o obowiązku noszenia odblasków. Niestety pomimo tych działań, wciąż jest wiele osób które nagminnie łamią ten przepis. Włodawscy policjanci w przypadku ujawnienia takiego wykroczenia nakładają mandaty karne oraz wręczają kamizelki odblaskowe by poprawić bezpieczeństwo i widoczność pieszych.

Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, który porusza się po zmierzchu w terenie niezabudowanym ma obowiązek nosić element odblaskowy. Za brak takiego wyposażenia grozi mandat karny w wysokości  do 100 zł. Zmiana w przepisach miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym zwłaszcza osób pieszych.


Jednak pomimo wielu kampanii i społecznych i akcji prewencyjnych prowadzonych przez Policję i inne podmioty wciąż są osoby, które nie stosują się do obowiązku noszenia odblasków po zmroku. Tylko w listopadzie włodawscy policjanci ujawnili 14 osób, które złamały ten przepis.

Zamieszczony materiał fotograficzny przedstawia dwóch pieszych, którzy poruszali się bez odblasków poza terenem zabudowanym. Pierwszy z nich został zatrzymany przez policjantów na drodze wojewódzkiej W812 pomiędzy miejscowościami Żuków-Kaplonosy, zaś drugi na trasie Lipówka-Hola. Obydwaj mężczyźni zostali ukarani mandatem karnym oraz otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez WORD w Chełmie, by w przyszłości zapobiec tego typu sytuacjom.

Pamiętajmy, że noszenie odblaków może uratować życie. Piesi pozbawieni odblasków są narażeni na duże niebezpieczeńśtwo. Osoba, która nosi odblaski jest widoczna dla kierowcy już ze 150 m, czyli pięć razy szybciej niż osoba bez odblasku. Ponadto ważne jest aby odblask był prawidłowo noszony, gdyż tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję. Odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Elementy odblaskowe mogą mieć różną formę począwszy od kamizelek a  skończywszy na opaskach i smyczach, najlepiej  jednak jeśli są trwale umieszczone na odzieży zewnętrznej.

Zatem stosujmy się do przepisów, chrońmy nasze życie i zdrowie, po prostu nośmy odblaski!

1 komentarz "Pamiętajmy o odblaskach!"

  1. ale bełkot “ujawniono 14 osób” i “najlepiej jednak jeśli są trwale umieszczone na odzieży zewnętrznej”
    a ja poproszę o ujawnienie policjanta mającego trwale umieszczone odblaski na cywilnych ciuszkach oraz radiowozu w którym zapinają pasy — sam nie stosujesz – nie wymagaj od innych —– chodzi tylko o poprawienie statystyk —- osobiście nie zapinam pasów i nie będę nosił odblasków — moje życie moje ryzyko

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki