Kierowcy, uwaga jeże! Włodawscy aktywiści chcą zadbać o kolczaste ssaki

Prawdopodobnie już w czerwcu we Włodawie pojawią się nowe znaki drogowe “Uwaga jeże”. To w ramach akcji organizowanej przez aktywistów z Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami – Zielone Notatki, która ma uczulić kierowców na obecność tych zwierząt w przestrzeni miejskiej.

Życie jeży w mieście nie jest sielanką. Największym zagrożeniem, czyhającym na te niewielkie ssaki, jest człowiek. “Rozwijające się aglomeracje miejskie oraz sieci dróg są dla jeży nie lada wyzwaniem. Jeże nie potrafią uciec przed pędzącym samochodem, jedyne co mogą zrobić, to przyjąć obronną pozę, która niestety w tym wypadku nie zdaje egzaminu” – informują Lasy Państwowe.

Jeże są jednymi z najczęstszych ofiar kolizji z samochodami. Są też gatunkiem zagrożonym i jeśli nic się nie zmieni, w ciągu kilkunastu lat, mogą wyginąć.

O jeże z Włodawy chcą zadbać aktywiści ze stowarzyszenia Między Drzewami – Zielone Notatki. To w ramach akcji edukacyjnej, która miałaby wystartować z początkiem czerwca bieżącego roku. Jednym z jej głównych założeń jest postawienie w mieście czterech znaków drogowych “Uwaga jeże”.

– Chcemy je zamontować wzdłuż jednej z głównych dróg we Włodawie, a mianowicie al. Jana Pawła II. Kierowcy szybko jeżdżą tą ulicą, tymczasem trasa graniczy z Parkiem Miejskim. Wieczorem często tamtędy wędrują. Ich widok nie jest we Włodawie rzadkością – powiedziała nam Edyta Gałan ze stowarzyszenia.

Inicjatywa Lokalna ma już zgodę Zarządu Dróg Powiatowych, bo al. Jana Pawła jest w ich zarządzie. 

– Wnioskowaliśmy co prawda o zamontowanie dwóch znaków, ale mamy nadzieję, że dwa kolejne nie będą problemem – tłumaczy aktywistka.

Dalszy ciąg wiadomości mogą Państwo przeczytać na stronie Super Tygodnia.

4 komentarzy "Kierowcy, uwaga jeże! Włodawscy aktywiści chcą zadbać o kolczaste ssaki"

  1. Zacni aktywiści, zadbajcie o ludzi i na trasie do Lublina i Chełma, ustawcie siatki by sarny i łosie nie wbiegały pod samochody.

    • Zacny kierowco, w przeciwieństwie do ciebie sarny i łosie nie rozumieją, że wędrując za pożywieniem stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla ciebie. Ty to rozumiesz, więc prowadź pojazd w tych miejscach z taką prędkością, aby uniknąć zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.

  2. Jeden mądry komentarz. Mam okazję często obserwować jeże, wspaniałe zwierzaki.

  3. Kolejny wspaniały pomysł naszych zielonych aktywistów. Jakby w mieście było mało znaków dołożymy kolejne dwa cztery dwadzieścia. Niech ktoś zatrzyma ta karuzelę bo ludzie boją się gałęzie na działce wyciąć. Zajmijcie się czymś pożytecznym zamiast na siłę ustawiać ludziom życie.

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content