Włodawa – lubelska stolica pozamałżeńskich dzieci. Tu rodzi się ich najwięcej

Prawie co trzecie dziecko urodzone w 2019 roku w powiecie włodawskim jest ze związku pozamałżeńskiego – wynika z raportu socjologów. To najwyższy wskaźnik w województwie lubelskim.

Z opartego na danych GUS raportu Piotra Szukalskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że w całym województwie lubelskim udział urodzeń pozamałżeńskich to 19,1 proc. Od 2000 roku ten wskaźnik wzrósł o 10,5 proc.

Liderem jest powiat włodawski, w którym prawie co trzecie dziecko urodzone w 2019 jest ze związku pozamałżeńskiego (30,5 proc.). Na drugim miejscu jest powiat hrubieszowski (27,7 proc.), a na trzecim Chełm (26,8 proc.).

Bezrobocie i migracje

Zdaniem starosty włodawskiego, może mieć na to wpływ wysoki wskaźnik bezrobocia w całym powiecie i wynikające z tego migracje zarobkowe.

– Mieszkańcy naszego powiatu pracują w różnych krajach, od Niemiec po Irlandię. Częste wyjazdy i życie na odległość raczej nie sprzyjają decyzjom o małżeństwie. Stąd sporo związków nieformalnych. Ponadto, statystyki wskazują na ogólny wzrost rozwodów, po których ludzie są mniej skłonni do ponownego formalizowanie związku – komentuje Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. I dodaje, że można to także tłumaczyć w kontekście historycznym.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

Zmiana wielkości czcionki