Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie oraz Grupa Mowa Żywa serdecznie zapraszają Mieszkańców Włodawy i Ziemi Włodawskiej na spotkanie z kulturą białoruską „Opowieści na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z sąsiadami z Brześcia”.
Spotkanie odbędzie 27 października (czwartek) 2016 r. o godz. 17.00 w Galerii „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie przy ul. Przechodniej 13.
W programie:
– rozmowa z działaczami i artystami białoruskimi oraz prezentacja ich działalności (Teatr Kryly Halopa, Fundacja Rozwoju Twierdzy Brześć);
– prezentacja fragmentów sztuki teatralnej „Czarnobyl”, a także szerokiej działalności społecznej artystów;
– degustacja kuchni polsko-białoruskiej.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Partnerem Organizacyjnym jest Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.
NOTY O GOŚCIACH
Aksana Haiko – reżyserka, aktorka, scenarzystka, założycielka Teatru Kryly Halopa (przekształconego z Wolnego Teatru Brzeskiego). W 2001 r. założyła Wolny Teatr Brzeski, niezależną grupę teatralną i jeden z nielicznych teatrów alternatywnych w Białorusi. Aktualnie zajmuje ją ideą teatru dokumentu. W 2013 r. koordynowała festiwal PRYZBA-fest: Teatr. Ekologia. Sztuki społeczne w Białowieskim Parku Narodowym.
W listopadzie 2014 r. otworzyła centrum kultury niezależnej Prastora Kryly Halopa w Brześciu.
Sviatlana Haidalionak – aktorka Teatru Kryly Khalopa w Brześciu. Animatorka kultury, tłumaczka, badaczka, wykonawcza dyrektorka Przestrzeni KX. Uczestniczyła w 7 produkcjach teatralnych, w organizacji 6 festiwali, w realizacji kilku projektów międzynarodowych, związanych z teatrem i sztuką krytyczną i partycypacyjną. Pracuje nad rozwojem społeczności lokalnej Brześcia i okolic. Ukończyła z wyróżnieniem Brzeski Państwowy Uniwersytet im. A. Puszkina (filologia rosyjska oraz angielska). Edukację teatralną otrzymała w salach duńskich i polskich teatrów (Teatr Ósmego Dnia, Odin Teatret, Węgajty, Living theater). Studiowała zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2014-2015 przeprowadziła badania w dziedzinie zarządzania kulturą w ramach Programu Stypendialnego Lana Kirklanda. Temat badań – „Współczesny teatr białoruski w perspektywie działalności kuratorskiej”. Absolwentka Pracowni aktywności obywatelskiej 2014 r.; w ramach programu zrealizowała projekt „Apowiady Wialikaha Siala”. W 2016 roku – członek programu „Kultura i kreatywność”. Absolwentka kursu genderowego w 2016 r. organizowanym dla białoruskich kobiet-aktywistek; zrealizowała projekt „Feminitivy” na temat obecności kobiet w strefie zawodowej.
Teatr Kryly Halopa z Brześcia istnieje od 2001 r. – założony przez niezależny alternatywny zespół teatralny, jakich brak na Białorusi. Charakteryzują go działania artystyczne tj.: plenerowe akcje, teatr uliczny (szczudła, maski, ogień, muzyka na żywo) i happeningi. Spektakle sięgają po elementy niemieckiego ekspresjonizmu, teatru Brechta, tradycji orientalnej (teatr japoński, hinduski), a także klaunady. Przedstawienia powstają m.in. na podstawie dzieł rosyjskiego poety i dramaturga Daniła Charmsa, klasyka literatury białoruskiej oraz Janki Kupały i Franza Kafki. Oryginalne scenariusze tworzą też sami twórcy teatru. Współpracującymi z Teatrem Kryly Halopa to m.in.:Teatr Ósmego Dnia, Biuro Podróży, Akademia Ruchu, Teatr Węgajty, duńskie zespoły – Teatret OM i Odin Teatret.
Fundacja Rozwoju Twierdzy Brześć – organizacja zajmująca się badaniem pamięci i wydarzeń związanych z historią Twierdzy Brzeskiej. Jest organizacją pozarządową działającą w celu promocji i rewitalizacji dziedzictwa kulturowego Brześcia. Fundacja obecnie wdraża projekt „Brześć-2019”, mający na celu rozwój Twierdzy Brześć jako parku historyczno-kulturowego, poprzez restaurację opuszczonych terenów i fortów, stanowiących 70% całej fortecy. Dla celów odbudowy została opracowana Koncepcja Rozwoju i Zachowania Twierdzy Brześć, która przewiduje stworzenie nowych muzeów, placówek kulturalnych, rozwój infrastruktury i organizację rekreacji, wypracowanie modelu zrównoważonego rozwoju terytorium i zachowania kulturowego dziedzictwa twierdzy, oraz zapewnienie możliwości rozwoju obecnie istniejących muzeów.
Ponadto Fundacja prowadzi badania archiwalne, zajmuje się promocją historii Brześcia i Twierdzy Brześć poprzez organizację konferencji, seminariów, forum, wystaw, spotkań dyskusyjnych itd. Fundacja jest zainteresowana realizacją wspólnych projektów na rzecz zachowania i promocji dziedzictwa historycznego poprzez rozwój wspólnych produktów turystycznych i kulturowych. Może to dotyczyć zarówno regionów przygranicznych, jak i obiektów, mających wspólną historię.
Więcej informacji (VARIA):
http://www.tbp.org.pl/maski-teatr-kryly-halopa.html
http://wegajty.blogspot.com/2014/12/pryzba-fest-wioska-teatralna-po.html
http://www.teatrwegajty.art.pl/wioska/index.php?warsztaty-i-pracownie,61,,,5
http://kulturapoznan.pl//mim/kultura/news/1,66166.html
źródło – MBP Włodawa