Włodawa wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców

W oczekiwani na przyjęcie przez Sejm rządowego projektu tzw. tarczy antykryzysowej burmistrz Włodawy deklaruje wsparcie dla przedsiębiorców. Będą oni mogli liczyć na odroczenie terminu płatności lokalnych podatków.

– Z niecierpliwością czekamy na rządowy program działań antykryzysowych, który pozwala bezpośrednio wójtom, burmistrzom, prezydentom miast na uruchomienie szybkich działań zapobiegających utracie płynności finansowej przez przedsiębiorców, których sytuacja uległa pogorszeniu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – mówi burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński.

Głosowanie nad rządowym projektem tzw. tarczy antykryzysowej zaplanowano na piątkowe posiedzenie. Jednak włodawscy przedsiębiorcy już teraz mogą składać wnioski o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości.

– W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową, podjąłem decyzję o możliwości odroczenia płatności podatku od nieruchomości lub rozłożenia jej na raty. W obowiązującym stanie prawnym nie istnieje możliwość nienaliczania podatku i odsetek za zwłokę od podatku niezapłaconego w terminie. Istnieje jednak możliwość złożenia indywidualnego wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego – wyjaśnia W. Muszyński.

Oznacza to, że przedsiębiorca, który złoży wniosek będzie mógł liczyć między innymi na: odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie zapłaty na raty oraz odroczenie zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.
Wniosek w sprawie ulgi można przesyłać pocztą na adres Urzędu Miejskiego we Włodawie (al. J. Piłsudskiego 41), za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres info@wlodawa.eu lub złożyć w Punkcie Obsługi Interesantów. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów 82 5721-444 wew. 13, wew.21, wew.19.

Projekt ustawy decyzję o wprowadzeniu ulgi w podatkach dla przedsiębiorców pozostawia samorządom. Burmistrz Włodawy uważa je za zasadne i już dzisiaj deklaruje, że podejmie te działania.

– Bezzwłocznie po przyjęciu przez sejm tzw. tarczy antykryzysowej podejmiemy działania, aby uruchomić pozostałe procedury pozwalające na wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Ponadto, mając na względzie trudną sytuację osób prowadzących działalność usługową i handlową stosownie do naszych kompetencji i możliwości finansowych rozważymy podjęcie działań, związanych ze zwolnieniem przedsiębiorców w trudnej sytuacji z podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności – dodaje W. Muszyński.

UM Włodawa

3 komentarzy "Włodawa wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców"

  1. Co to za nowy samochodzik urzedowy, cztzbt nowa salonka na wyjazdy, na Ukrainskie balety?

  2. Podatki od nieruchomości o 25 % większe to i jest nowe auto !!!

  3. Kasander | 27 marca 2020 at 11:35 |

    Panie Burmistrzu, proszę nie podążąć drogą, którą próbuje iść rząd PIS. Po pierwsze, to bardzo kiepski przykład do naśladowania. Po drugie, kiedy przedsiębiorcy biorą – dobrowolnie i odpowiedzialnie – na swoje barki walkę z epidemią i zamykają własne interesy ryzykując plajtę swojego przedsiewzięcia – odroczenie poboru podatku i umorzenie odsetek z tego wynikających to pomoc iluzoryczna. I chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Zdaję sobie sprawę, że pokusa przedstawienie siebie z jak najlepszej strony, pomimo marnego obecnie światła, jest – jak w przypadku każdego polityka, i z najwyższego i, najniższego szczebla – olbrzymia. Jednak, to Pana ostatnia kadencja, więc zarówno zyskać jak i stracić w taki sposób Pan nie może. A więc takie pozorowane dzialanie, podobnie jak nagłaśnianie osobistego zaangażowania w akcję krwiodastwa, to zwykłe “bicie piany”. A może pójść własnej przyzwoitości drogą i całowicie zwolnić – tych, którzy pozamykli swoje przedzięwzięcia – z podatku. To rzeczywiście byłaby pomoc a nie przedstawienie jej iluzji (!). Rozumiem, że budżet miasta na to niezbyt pozwala, więc może trafniej, słuszniej i mądrzej a przede wszystkim przyzwoiciej, byłoby zwrócić się z apelem do pozostałych samorządowców z propozycą wystosowania do PRM RP żądania rekompensat z budżetu państwa za utracone wpływy z tytułu zwolnienia przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Takie dzialanie mogłoby się okazać korzystne i dla przedsiębiorców i dla Pana. I to nie tylko ze względu na PR.

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content