Tężnia solankowa w nadbużańskim miasteczku

We Włodawie powstanie tężnia solankowa. Gdzie? To będzie zależało od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Włodawski ratusz chce sfinansować inwestycję z pieniędzy wygranych w rządowym konkursie szczepionkowym na “Najbardziej odporną gminę”.

Z tego tytułu do Włodawy wpłynął milion złotych – to nagroda dla miasta za największy w regionie odsetek zaszczepionych przeciw koronawirusowi mieszkańców (52,33 proc. – dane z końca października ubiegłego roku). Pieniądze samorząd może przeznaczyć na dowolny cel związany z zapobieganiem Covid-19 i zwalczaniem skutków pandemii. Na włodawskiej liście znalazła się budowa tężni solankowej, na którą magistrat chce przeznaczyć część wygranej kwoty.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

22 komentarzy "Tężnia solankowa w nadbużańskim miasteczku"

 1. Włodawianka | 14 stycznia 2022 at 17:24 |

  Trafiony pomysł.

 2. Pomysł super, tylko skąd przymiarki do lokalizacji tężni w parku przy cerkwi? Czy chodzi o to by w jakiś szczególny sposób promować Szlak Trzech Kultur?
  Może jednak trzeba rozważyć obszar naszego miasta najbardziej zaludniony? (np. okolice ulic Chełmska, Jana Pawła II, Suchawska, Kraszewskiego).

  • Bardzo dobra lokalizacja wynikająca z poprawnego planowania urbanistycznego. W utrzymaniu prawidłowych funkcji i rozwoju miast tego typu działania, mają zapobiegać koncentracji najbardziej atrakcyjnych elementów miejskiego krajobrazu, skutkująca niepożądaną degradacją pozostałych, a co za tym idzie spadkiem i wartości rynkowej położonych tam nieruchomości i wyludnianiu. Włodawa jest miasteczkiem, w którym jakakolwiek koncentracja miejskich elementów użytkowych jest niepożądana a rozciągnięcie zapewnienie tzw. żywotności terenów, powinno być jak najszersze i obejmować całą tkankę miejską. Inaczej mówiąc, kolejno powstające atrakcyjne z punktu widzenia urbanistycznego elementy powinny być rozsiane po terenie całego miasta. W tym miejscu, gdyby tylko p.Ciepałowicz byłby skłonny odrestaurować swoje kamienice a p.Perucki uporałby się w końcu z nieustającą od lat restauracją swojego budynku – powstałby tchnących starówkowym klimatem zakątek z piękną perspektywą, której zwieńczeniem jest Kościół św. Ludwika. W takich odrestaurowanych kamienicznych wnętrzach aż się prosi o powstanie kawiarni, cukierni, restauracji. I na pewno nie zabrakłoby najemców. Kiedyś funkcjonowały tam, kawiarnia EWA, Gracja, U Winklera. Jest w tym miejscu olbrzymi potencjał.

 3. Potencjał tego miejsca może i byłby gdyby ” pan Ciepałowicz, pan Perucki…”. Kawiarenki, restauracje, park przy cerkwi to już było i chyba nie wróci. Czy tężnia jako nowa ” dekoracja architektoniczna” uatrakcyjni tę część naszego miasta? Wątpię. Nie wiem czy pomyslodawca tej lokalizacji uwzględnił częste dowożenie,solanki, niewielką przestrzeń tego parku i bliskość drzew, dla których ten mikroklimat mógłby okazać się zabójczy. I najważniejsze pytanie. Czy tężnia pomyślana jest jako miejsce mające służyc jak największej liczbie mieszkańców, czy jako element podnoszący atrakcyjność wyludnionej już części Włodawy? Czyli czy nos dla tabakiery, czy jednak tabakiera dla nosa?

  • Rozumiem, że fajnie jest parkować na chodniku przy klatce schodowej, jak się ma reklamówkę z zakupami do przeniesienia z bagażnika do mieszkania, ale tabakiera… o pardon… większa część mieszkańców może ruszyć dupy, jeżeli chce skorzystać z tężni. I o to właśnie chodzi, aby ludzie mieli cel, choćby spacerów tam, gdzie dotąd go nie mieli. Solankę dowozić trzeba będzie do każdego miejsca. Jej stężenie w tężniach wynosi około 3%. Zasolenie mórz i oceanów to mniej więcej 3,6 procent, Morze Śródziemne – 4%. Morze Czarne jeszcze wyższe. Roślinność, która rośnie wokół nich jakoś nie cierpi, że wiatr podczas sztormu nawiewa dość sporo tego jodu i soli. Wokół wielu tężni w Polsce, czy w Niemczech rosną klony, wierzby, świerki i mają się całkiem dobrze. Jednakże, wątpić można zawsze i każdemu 🙂

  • To były czasy, bo byłem b. mlody | 19 stycznia 2022 at 10:22 |

   Pewnie nie pamiętacie jak się chodziło ,,w kierat”??

 4. Brawo Panie Burmistrzu świetny pomysł. Wielkie dzięki robi Pan wiele dobrego dla naszego miasta . Włodawa pięknieje dzięki Panu.

 5. Pomysł świetny. Ale. Obyśmy potem nie mówili, jak w przypadku braku dojścia dla pieszych do zespołu handlowego przy Korolowskiej, czy kończącego się trawką zieloną chodnika do przejścia przez Lubelską, że to nie jest wina włodarzy naszego miasta tylko Rejonu Dróg… Tym razem winnym okazałby się zapewne Wojewódzki Konserwator Zabytków

 6. Cała nadzieja w konserwatorze zabytków. Oby jego wiedza i doświadczenie uchroniły “nadbużańskie miasteczko” przed taką dekoracją na Szlaku Trzech Kultur

 7. Pogodzę Was: wystarczy sprawdzić, które ulice są ” najlepiej wyszczepione” i w ich pobliżu zlokalizować tężnię. Jak nagroda, to dla najlepszych!

 8. Czy będzie wybudowana zapora na Włodawce?????

  • Tak ty będziesz robił z zaporę

   • Dlaczego zaraz potężna elektrownia? Wiem, drwić można, czemu nie, ale jakaś turbina mogłaby przy okazji powstać. Ale poważnie, chodzi mi o podniesienie poziomu rzeczki. Może kajaki miałyby gdzie pływać? Na pograniczu z białoruskimi, to chyba trocha słabo?

 9. Tak, i potężna elektrownia!

  • Dlaczego zaraz potężna elektrownia? Wiem, drwić można, czemu nie, ale jakaś turbina mogłaby przy okazji powstać. Ale poważnie, chodzi mi o podniesienie poziomu rzeczki. Może kajaki miałyby gdzie pływać? Na pograniczu z białoruskimi, to chyba trocha słabo?

 10. czytelniczka | 17 stycznia 2022 at 17:43 |

  Ej, czyżby to zaraz były wybory skoro obiecują nam takie wspaniałości? Mamy przecież już lotnisko, metro, różnego rodzaju pociągi (podmiejskie, dalekobieżne, międzynarodowe itp.), parki rozrywki i inne, a teraz tężnia. Ho, ho. Pozdrawiam!!!

 11. Nie, wybory jeszcze nie ale pomarzyć można….

 12. jeśli do solanki doda się wody leczniczej ,,Zuber” … TO LECZY GIGANT-KACA !!!!!

 13. No tak, jeśli kaca leczy,to chyba jednak świetna lokalizacja…

 14. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.