Oficjalne otwarcie wystawy Senatu w Modrzaku

Senator Józef Zając był gościem specjalnym podczas wernisażu wystawy historycznej pt. „Senat RP wczoraj i dziś”. Wystawę składającą się z kilkunastu paneli można obejrzeć w Sali ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Sto lat temu, 28 listopada 1922 r., polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, tzn. złożony z Sejmu i Senatu. Z okazji rocznicy tego wydarzenia Kancelaria Senatu przygotowała wystawę i publikację, które poświęcono historii Senatu od początku jego istnienia do współczesności. Szczególnie dużo uwagi poświęcono jego działaniu w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozszerzona wersja wystawy w postaci plenerowej ekspozycji była prezentowana szerokiej publiczności od 4 kwietnia do 15 maja 2022 r. na placu Na Rozdrożu w Warszawie, od 16 maja do 6 czerwca na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu placu Zamkowego, a do 19 września można ją było oglądać w parku Domu Polonii w Pułtusku. Do tej pory wystawę w Polsce obejrzały tysiące osób.

Niemal od początku bieżącego roku szkolnego aż do końca września można ją oglądać na sali warsztatów szkolnych popularnego „Modrzewiaka”.  Ekspozycję w piątkowy poranek uroczyście otworzył senator J. Zając w obecności m.in. starosty włodawskiego Andrzeja Romańczuka i dyrektora szkoły Eugeniusza Omelczuka. – To ważna część naszego parlamentaryzmu, nawet w ostatnich czasach jakby ważniejsza niż wcześniej – mówił starosta. A. Romańczuk, jednocześnie przypomniał sukcesy uczniów Modrzaka oraz liczne inwestycje czynione w tej szkole w minionych latach.  Z kolei senator, który był bardzo zadowolony z faktu, ze wystawa trafiła właśnie do Włodawy, dodał – Bardzo mnie cieszy, że jest okazja, by zarówno historia, jak i współczesność wyższej izby parlamentu była tu prezentowana. Przy okazji niech mi będzie wolno zaprosić uczniów tej pięknej szkoły do odwiedzenia Senatu w dogodnym dla siebie momencie.

Przy okazji senator J. Zając zwiedził szkołę, uczestnicząc m.in. w lekcji j. angielskiego, gdzie m.in. docenił wartość znajomości tego języka, która to znajomość bardzo mu się przydała w karierze zawodowej i naukowej.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

Skip to content