Mimo że na rynku pojawiają się co rusz to nowe propozycje, niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się materace sprężynowe
Dzieje się tak ze względu na ich dobry stosunek jakości do ceny. Zapewniają też dobre wsparcie dla kręgosłupa oraz są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jakie są rodzaje materacy sprężynowych i kiedy dokładnie warto się na nie zdecydować? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki.
Materace bonell i kieszeniowe – dwie odsłony materacy sprężynowych
Materace sprężynowe dzieli się na bonellowe oraz kieszeniowe. Pierwsze to modele starszego typu, gdzie wszystkie sprężyny są połączone ze sobą. To powoduje, że materac ugina się na większej powierzchni, nie tylko w miejscu nacisku. Są one jedną z najtańszych opcji dostępnych w sklepach z materacami.
Modele kieszeniowe mają bardziej zaawansowaną konstrukcję. Każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszeni. Dzięki czemu może pracować niezależnie od innych. To powoduje, że taki materac ugina się jedynie w miejscu nacisku. Ma to duże znaczenie szczególnie przy materacach podwójnych. Oprócz tego materace kieszeniowe dają dobre podparcie dla kręgosłupa. Jeżeli decydujesz się na taki model, zwróć uwagę na to, aby miał dodatkowo wydzielone strefy twardości, tak jak to ma miejsce np. w produkcie marki Curem by Hilding – .Zip.
Kiedy warto zdecydować się na materac sprężynowy?
Materace ze sprężynami bonell to ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które szukają tanich i w miarę wygodnych produktów do pokoi gościnnych. Tam łóżka nie są często używane, dlatego tańszy materac będzie odpowiedni.
Modele kieszeniowe z kolei to propozycja dla użytkowników szukających optymalnego podparcia dla swojego kręgosłupa. Elastyczność oraz dostosowanie się do ciężaru ciała pozwala odciążyć mięśnie i stawy. To z kolei wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieswoistych bólów i innych dolegliwości ze strony układu kostnego. Jest to też produkt bardziej wytrzymały na uszkodzenie mechaniczne niż materace bonellowe. Producenci dają na nie aż do 20 lat gwarancji.
Materace kieszeniowe – ciekawa propozycja do podwójnych łóżek
Produkty kieszeniowe doskonale sprawdzają się do łóżek podwójnych. Przykładem może być tutaj materac sprężynowy 200×200 cm marki Curem by Hilding. Innym coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zakup dwóch osobnych materacy sprężynowych np. o wymiarach 90×200 cm (wszystko zależy od szerokości ramy łóżka). W takiej sytuacji warto dodatkowo zwrócić swoją uwagę na materace nawierzchniowe. Kładzie się je na główne materace w celu wyrównania ich powierzchni. Będą one też doskonałą ochroną przed zabrudzeniami czy drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Zniwelują także przerwę i uskok tworzący się pomiędzy dwoma różnymi powierzchniami. Najczęściej są to cienkie materace piankowe (jak np. Jive Hilding). Zwróć uwagę na modele z pianki termoelastycznej, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością, a także dobrze dostosowują się do kształtu ciała użytkownika. Zapewniają jednocześnie optymalną temperaturę i cyrkulację powietrza w czasie nocnego wypoczynku.