Łowcy cząstek z modrzewiaka

Wielki sukces uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego należących do Szkolnego Koła Astronomicznego Pulsar. Zostali współtwórcami i współużytkownikami największego detektora cząstek promieniowania kosmicznego w historii. Są też potencjalnymi jego współodkrywcami.

Projekt, w którym udział wzięli uczniowie z włodawskiego modrzewiaka, nosi nazwę CREDO (z ang. Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory), czyli ogólnoplanetarny detektor cząstek promieniowania kosmicznego.

– Polega on na użyciu własnego smartfona z systemem Android, na którym instaluje się aplikację CREDO Detector, a która przekształca smartfony rozrzucone po całym świecie w jedno urządzenie badawcze o unikatowych możliwościach detekcyjnych. Pomiary z użyciem smartfonów polegają na rejestrowaniu promieniowania docierającego do Ziemi z Kosmosu i porównywaniu czasów detekcji cząstek. Twórcą tego wyjątkowego projektu naukowego jest Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji sprawuje Politechnika Krakowska, a za gromadzenie i przetwarzanie danych odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – wyjaśnia Mirosław Trociuk, nauczyciel fizyki i astronomii w ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content