Kiedy warto zamontować w oknach rolety dachowe?

Rolety dachowe to rozwiązanie często stosowane na poddaszach, czyli w miejscach, gdzie okno montowane jest pod kątem ostrym w stosunku do podłogi.

Specjalne rozwiązania zastosowane w konstrukcji tego produktu sprawiają, że tkanina dobrze trzyma się skrzydła okiennego nawet, gdy jest ono uchylone. Sprawdź, co jeszcze wyróżnia ten produkt i czy jest dla niego jakaś alternatywa, którą również można wykorzystać na oknach dachowych.

Czym wyróżniają się rolety dachowe?

Rolety dachowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że nie ma tutaj mechanizmu sterującego, w takiej formie, jaka jest znana z klasycznych rolet. Nie ma tutaj bowiem sznurka czy koralików. Produkt jest wyposażony w mechanizm samoistnie zaciągający materiał do góry. To wpływa na estetykę oraz wygodę korzystania z rolety montowanej na oknie dachowym. Dodatkowo w roletach dachowych marki Karnix istnieje możliwość zablokowania tkaniny na jednym z trzech poziomów. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi większą kontrolę nad tym, ile światła wpada do pomieszczenia, w jakim wykorzystywana jest roleta.

Konstrukcja rolety pozwala też na dobre prowadzenie materiału blisko szyby. To pozwala znacznie zminimalizować efekt „łopotania” tkaniny, który dość często występuje w klasycznych roletach bez bocznego prowadzenia.

Z jakiego rodzaju tkanin wykonywane są rolety dachowe?

Osłony okienne produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Dlatego można je dobrać idealnie do aranżowanego wnętrza. Do najciekawszych propozycji w tym zakresie należą tkanina perłowa i zaciemniająca. Pierwsza ma delikatny perłowy poblask, który pozwala nieco rozświetlić pomieszczenie, a także optycznie poprawić jego proporcje przy wykorzystaniu również innych wnętrzarskich trików. Druga pozwala na lepsze zaciemnienie pomieszczenia w porównaniu do klasycznych tkanin. Oprócz tego rolety dachowe produkowane są także z różnych rodzajów tkanin żakardowych, które mają piękny i delikatny wzór. Sprawdzają się one szczególnie w sypialniach oraz jadalniach. Jeżeli na poddaszu urządzasz pokój dziecięcy, możesz zdecydować się na tkaninę z nadrukiem np. z misiami czy samochodami. Natomiast w pokojach młodzieżowych lub salonach sprawdzą się rolety z nowoczesnym nadrukiem. Więcej informacji na temat doboru rolet dachowych znajdziesz w artykule: Okna na poddaszu – wybieramy rolety dachowe.

Plisy dachowe – ciekawa alternatywa dla rolet dachowych

Jeżeli szukasz innych rozwiązań, które pozwalają na osłonięcie okien dachowych, ciekawą propozycją mogą okazać się plisy dachowe. Tutaj materiał nie jest nawijany na drążek, ale zaciągany od dołu i góry, co tworzy z niego charakterystyczną harmonijkę. Plisy produkowane są z tkaniny perłowej oraz zaciemniającej. Dodatkowo w ofercie producentów można znaleźć również plisy z tkaniny metalizowanej. Jest to propozycja idealnie sprawdzająca się w przypadku poddasza, gdyż chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. A na takie zjawisko są właśnie narażone wnętrza położone na górnych kondygnacjach budynku. Warto wspomnieć również o tym, że tkanina ta zimą pozwala zminimalizować utraty ciepła w pomieszczeniu.

Skip to content