Inflacja daje się szpitalowi we znaki. Kolejny ciężki rok…

Włodawski SPZOZ, podobnie jak inne szpitale powiatowe, boleśnie odczuwa skutki galopującej inflacji. Zadłużona na ponad 30 mln złotych placówka liczy wydatki i zaciska pasa. Wzrosły pensje, koszty usług, rachunki za media. – NFZ nie bierze tego pod uwagę – uważa dyrekcja włodawskiego szpitala.

W lutym bieżącego roku inflacja w Polsce wyniosła 18,4 proc. Tym samym padł rekord. To najwyższy odczyt od 27 lat, a konkretnie – od grudnia 1996. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 1,2 proc. w stosunku do stycznia. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku były wyższe aż o 18,4 proc.

Wydatki rosną nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w szpitalach, gdzie gros wydatków stanowią dostawy i usługi. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej we Włodawie nie jest wyjątkiem.

Jak poinformowała nas dyrektor włodawskiego SPZOZ-u, szpitalne rachunki wzrosły (w porównaniu z rokiem 2021) aż o 35 proc. 

– Szpital płaci więcej o 44 proc. za odbiór odpadów komunalnych i o 74 proc. za usługi informatyczne. Opłaty na ZUS wzrosły o 70 proc., wynagrodzenia pracowników o 35, a pozostałe zakupy (niezbędne do funkcjonowania placówki) aż o 42 proc. – wylicza Elżbieta Szpilewicz.

Żywność, jeszcze w ubiegłym roku, podrożała o 35 proc. – W tym roku jesteśmy zmuszeni przeznaczyć na jedzenie jeszcze większe kwoty, bo choć niektóre produkty nieznacznie potaniały, inne podrożały znacząco, np. mięso świeże – o kolejne 20 proc. – wyjaśnia dyrektor szpitala we Włodawie. Jak wynika z planu szpitalnych zamówień, tylko dostawa mięsa, wędlin oraz mrożonek w styczniu i lutym tego roku kosztowała szpital 160 tys. złotych. Zakup artykułów spożywczych, mleczarskich, owoców i warzyw ma kosztować 300 tys.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

3 komentarzy "Inflacja daje się szpitalowi we znaki. Kolejny ciężki rok…"

  1. Katarzyna | 30 marca 2023 at 20:07 |

    Kolejny jęk dyrektorki. A remonty z feniksem idą pełną parą.

    • Napisz coś więcej na ten temat.

    • Ludzie nie podniecajcie się, to po prostu przygotowanie do prywatyzacji tego co pozostanie po szpitalu. Normalna praktyka. Nie pamiętacie już jak było z lekarzami rodzinnymi, najpierw za publiczne pieniądze się remontuje, potem przechodzi to w prywatne ręce, podpisuje się kontrakcik z NFZ, zapewniając bez żadnego starania się o pacjentów stały dopływ gotowizny, a ponieważ metrów dużo, to miasto zwalnia z podatku od nieruchomości. Co wy dopiero do Polski przyjechaliście?

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content