Ewolucja we frakcjach, rewolucja w odbiorze

Od nowego roku zmieni się system odbioru odpadów w Okunince. Znikną miejsca do tego wyznaczone, a śmieci będą odbierane sprzed posesji. Zabieg ma zlikwidować dotychczasowy problem Okuninki – góry śmieci oczekujące przez wiele dni na wywóz w miejscach do tego wyznaczonych i nie.

Od 1 stycznia 2019 roku w życie wejdą nowe, bardziej restrykcyjne przepisy regulujące sposób segregacji śmieci. Odpady będziemy musieli dzielić na pięć frakcji: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady (czyli odpady kuchenne z wyłączeniem pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczy) oraz śmieci zmieszane. Dla wszystkich rodzajów odpadów ustawodawca przewidział odpowiedni kolor pojemnika lub worka. I tak: do pojemników o kolorze niebieskim z napisem „Papier” powinien trafić oczywiście papier (ale już nie karton po mleku).

Do pojemników w kolorze żółtym z napisem „Metale i tworzywa sztuczne” wrzucimy metale, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, np. karton po soku. Do pojemników zielonych z napisem „Szkło” trafią opakowania szklane (np. butelki, ale nie wrzucimy tu potłuczonych talerzy czy kieliszków). Do pojemników brązowych z napisem „Bio” wrzucimy bioodpady z gospodarstwa domowego, czyli np. resztki z obiadu. Do pojemników szarych z napisem „Odpady zielone” trafić powinna np. trawa i liście. Z kolei do pojemników czarnych z napisem „Odpady zmieszane” wrzucimy odpady zmieszane, czyli wszystko, czego nie wyrzuciliśmy do wymienionych wcześniej.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

3 komentarzy "Ewolucja we frakcjach, rewolucja w odbiorze"

  1. Jestem Marian. Nie wszystkie śmieci wywiezie gmina. Odbieram gruz i odpady po remoncie lub budowie. ZamówMariana.pl, jeśli mieszkasz w okolicach Warszawy.

  2. Właściciel domku | 19 listopada 2018 at 08:16 |

    “Zabieg ma zlikwidować dotychczasowy problem Okuninki – góry śmieci oczekujące przez wiele dni na wywóz w miejscach do tego wyznaczonych” – a może po prostu trzeba zwiększyć częstotliwość wywozu z tych 3 (słownie TRZECH) gniazd kontenerowych. Myślę, że w sezonie wystarczy jak raz dziennie będą wywożone kontenery. Nie wyobrażam sobie jak ma być realizowany odbiór śmieci sprzed posesji. Po pierwsze dojazd do większości posesji nad j. Białym jest utrudniony lub wręcz niemożliwy dla samochodów ciężarowych. Czy przed każdą posesją -domkiem ma stanąć PIĘĆ pojemników? Ktoś powie, że mogą być worki, ale z jaką częstotliwością będzie odbiór sprzed kilku tysięcy domków? Dopiero teraz będą powstawały góry śmieci z rozrywanych przez wałęsające się psy worków.
    Uważam, że dotychczasowy system był dobry, tylko gmina musi zwiększyć częstotliwość odbioru kontenerów.

  3. do Pana Leśniczego | 21 listopada 2018 at 15:51 |

    No to się zacznie wywalanie śmieci do lasu…

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content