EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ W RAMACH AKCJI JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU

W ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” policjanci z ruchu drogowego odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów. Wszyscy spisali się na 6+.

Dzisiaj policjanci z ruchu drogowego włodawskiej komendy odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 we Włodawie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów. Była to też świetna okazja do porozmawiania o aktualnie prowadzonej kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. Jednośladem bezpiecznie do celu, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów jednośladowych kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Funkcjonariusze przypomnieli, że droga jest dla wszystkich i mamy prawo czuć się na niej bezpieczni. Jednak to w dużej mierze zależy od nas samych. Po przybliżeniu uczestnikom zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci przystąpili do rozpoczęcia egzaminu na kartę rowerową.

Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test wiedzy przeprowadzony w szkole. W drugiej części policjanci przeprowadzili egzamin z umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Policjanci zwracali uwagę na to jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym.

Wszyscy, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu, pomimo stresu, zaliczyli go na 6+. Gratulujemy zatem i życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego, które weszły w życie z dniem 20 maja 2021 r., dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania rowerem, ale również hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content