Czy wiesz, że podczas legitymowania musisz podać swoje dane?

Zgodnie z ustawą o Policji, funkcjonariusz ma prawo wylegitymować Cię w trakcie wykonywania czynności służbowych. Nie należy odmawiać podania danych. Odmowa podania danych dotyczących tożsamości jest wykroczeniem i można zostać za to ukaranym grzywną. Może to dać podstawę do zatrzymania przez policjantów i doprowadzenia do najbliższej jednostki policji, w celu ustalenia danych osobowych. W takiej sytuacji zatrzymanie osoby następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Pamiętaj, że chociaż nie musisz mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to masz prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.

O projekcie informacyjno-edukacyjnym “Czy wiesz, że?”: http://policja.pl/pol/aktualnosci/178486,Czy-wiesz-ze-nowy-projekt-informacyjno-edukacyjny-Policji.html 

Zachęcamy do nadsyłania własnych pytań z obszaru działań Policji do lidera Projektu – młodszego inspektora Krzysztofa Łaszkiewicza, Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl

KGP

2 komentarzy "Czy wiesz, że podczas legitymowania musisz podać swoje dane?"

  1. Ten przepis prawny obowiązuje od wielu,wielu lat chyba tyle ile istnieje Policja. Nie zmieniono go również w aktualnej Ustawie o Policji. Tylko Policja ten temat “odpuściła”, bo za czasów MO milicjant, nawet jak sam pełnił służbę nie miał problemu z wyegzekwowaniem danych osobowych grupy osób.

  2. A żeby była jasność, to każdy a nie tylko legitymowany zapytany przez policjanta “zaznaczam, że nie tylko przez policjanta” o dane personalne itd. innej osoby np. kolegi, jeżeli nie udzieli takiej informacji również podlega karze zgodnie z kw. No oczywiście nie ma podstaw do zatrzymania takiej osoby. Ale, jeżeli będzie krnąbrny, to policjant może użyć wobec niego siły fizycznej lub pałki służbowej.

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content