Zamiast siedemnastu radnych tylko piętnastu

Powiat włodawski, jeden z najmniejszych w województwie lubelskim, będzie miał od najbliższej kadencji o dwóch radnych mniej. Do tej pory było 17 radnych w Radzie Powiatu we Włodawie. Teraz, zgodnie z zarządzaniem wojewody z 19 lutego, będzie ich tylko 15.

Od kilku lat liczba mieszkańców powiatu malała i jest już poniżej 40 tys. A to oznacza, że liczba radnych zostanie zmniejszona. Ustawa o samorządzie powiatowym mówi, że w skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie 15 w powiatach liczących do 40 tys. mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. mieszkańców, ale nie więcej niż 29 radnych. Według danych statystycznych GUS powiat włodawski systematycznie wyludnia się. W końcu 2014 r. mieszkało w nim 39 457 mieszkańców, w 2015 – 39280, w 2016 – 39084, zaś w połowie 2017 r. – 39007. Dane do tegorocznych wyborów będą brane z końca IV kwartału ub.r.

Z jednej strony wielu się cieszy – mniej radnych to mniejsze wydatki. Z punktu widzenia finansów powiatu dwóch radnych mniej to oszczędność rzędu ok. 2 tys. zł miesięcznie. Z drugiej jednak strony – to mniejszy prestiż i skazanie na jeszcze większą zaściankowość.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 komentarz "Zamiast siedemnastu radnych tylko piętnastu"

  1. nie fan psl | 7 marca 2018 at 20:06 |

    A co zrobił starosta z “prorodzinnej partii” (czyli takiej która zatrudnia tylko własne rodziny) by nie ubywało mieszkańców powiatu, gdzie te wielkie obiecywane inwestycje?

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki