Ubezpieczenie kampera – ważne informacje

Samochody kempingowe, czyli kampery, stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Ich posiadanie wiąże się jednak z koniecznością wykupu odpowiedniego ubezpieczenia, które różni się cenowo od standardowego. Co należy wiedzieć o ochronie takiego samochodu?

Polacy lubią podróżować i czynią to coraz chętniej, najważniejszą zaś dla nich kwestię podczas wycieczki stanowi komfort. Nie bez powodu za najpopularniejszy środek transportu uchodzi samochód – pozwala bowiem decydować o czasie jazdy i trasie. Za to jedynie co piąty Polak, jak wynika z raportu „Polak jedzie na wakacje” firmy Kongsberg Automotive, zwraca uwagę na ubezpieczenie na czas podróżowania. Tymczasem jest to bardzo ważna kwestia, dlatego powinna stanowić dla nas priorytet.

 

Ubezpieczenie kampera

Można połączyć wygodę podróżowania z brakiem konieczności starania się o znalezienie odpowiedniego lokum, gdy dotrze się do celu. Możliwość tę daje kamper, czyli swoisty „dom na kółkach”. Właściciel kampera musi obowiązkowo wykupić OC, bowiem taki pojazd traktowany jest jak samochód osobowy, który spotkać można na wszystkich drogach. Cena ubezpieczenia jest podobna u wszystkich ubezpieczycieli, jednak decydując się na rozszerzenie ochrony kampera o dodatkowe usługi, można zauważyć, że każda z firm oferujących polisy oferuje je w różnych cenach, często znacznie przewyższających samo ubezpieczenie. Mimo to, warto rozważyć zakup AC, które pozwoli na wypłacenie rekompensaty, jeśli kamper zostanie skradziony, a także na zwrot kosztów naprawy pojazdu. Taka polisa jest jednak droższa od OC. Korzystne może być również ubezpieczenie Assistance, które jednak nie u wszystkich ubezpieczycieli jest dostępne dla właścicieli kamperów.

 Ochrona domu na kółkach w Europie

W krajach europejskich, np. Wielkiej Brytanii, ubezpieczenie kampera zawiera szereg dodatkowych opcji, takich jak zastąpienie starego pojazdu nowym (gdy auto ma mniej niż rok), a także pokrycie kosztu butli gazowych. Taką ochronę, czyli Campervan insurance oferuje chociażby firma Lancaster Insurance – https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/campervan-insurance/. Pozostaje mieć nadzieję, że właściciele kamperów w Polsce wkrótce również będą mogli skorzystać z podobnej oferty u którejś z firm ubezpieczeniowych działających na terenie kraju.

Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnej polisy warto porównać oferty ubezpieczycieli. Najbardziej opłaca się bowiem kupno wszystkich polis w jednej firmie, w postaci pakietu.

 

Zmiana wielkości czcionki