Oszustwo na pracownika banku

Do mieszkańca gminy Hańsk zadzwonił „pracownik banku”, który poinformował go, że ma zhakowane konto bankowe, musi zainstalować specjalną aplikację i zalogować się do swojej bankowości elektronicznej. Po wypełnieniu kolejnych instrukcji okazało się, że nikt z banku się z nim nie kontaktował, a z jego konta wykonano przelewy na prawie 12 tysięcy złotych.

W piątek o oszustwie powiadomił włodawską Policję mieszkaniec gminy Hańsk. Z relacji zgłaszającego wynikało, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika banku. Na początku rozmowy zapytał go czy wykonywał przelew na określoną kwotę pieniędzy. Kiedy mieszkaniec gminy Hańsk zaprzeczył, rzekomy pracownik banku poinformował, że najprawdopodobniej ktoś mu się włamał na konto i dokonał takiego przelewu. Aby zatrzymać operację musi jak najszybciej zalogować się na swoje kontro, a dla bezpieczeństwa zainstalować specjalną aplikacją. Mężczyzna postąpił zgodnie z instrukcją swojego rozmówcy i zalogował się do swojej bankowości elektronicznej. W międzyczasie otrzymał kilka wiadomości z informacjami o przelewach, jednak „pracownik banku” zabronił mu je otwierać i polecił usuwać. Na zakończenie rozmowy przekazał mu, aby zmienił swoje hasło dostępu i czekał na wiadomość z jednorazowym hasłem do logowania, którą otrzyma w przeciągu 30 minut. Ponieważ zgłaszający nie dostał żadnej wiadomości, postanowił sam skontaktować się ze swoim bankiem. Wtedy wyszło na jaw, że nikt z banku nie kontaktował się z nim i najprawdopodobniej padł ofiarą przestępstwa. Potwierdziły to 3 przelewy wykonane z jego konta na  łączna kwotę prawie 12 000 złotych.

Przypominamy, że w sieci oszuści cały czas wykorzystują coraz to nowe metody, aby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Przestrzegamy przed wykonywaniem jakichkolwiek operacji w swojej bankowości elektronicznej, na polecenie osoby przestawiającej się za pracownika banku lub innej instytucji. Taką informację zawsze należy zweryfikować. Pamiętajmy, żeby nie działać pochopnie, bo właśnie oszuści wykorzystują presje czasu próbując w ten sposób naciągać swoich rozmówców. W przypadku kiedy doszło do przestępstwa, należy jak najszybciej poinformować najbliższą jednostkę Policji oraz swoją placówkę bankową.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa