Drzewa znikną, bo… niszczą zabytki

– Drzewa zacieniają i nawilgacają zabytkowy Czworobok – tłumaczy kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pod topór mogą pójść nawet 52 drzewa.

Przygotowany przez warszawską firmę Palmett-Markowe Ogrody projekt rewitalizacji staromiejskiego rynku i zabytkowego Czworoboku zakłada m.in. fontannę w miejscu dawnej studni, scenę, przestrzeń wystawienniczą i …wycięcie 90 proc. drzew i krzewów.

Po tym, jak przed dwoma laty w mieście pod topór poszły dziesiątki drzew, mieszkańcy żywo reagują na wszelkie plany kolejnych wycinek.

– Był czas, że Włodawa nazywana była zielonym miastem – mówi jeden w mieszkańców. – Niestety określenie już nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jakby tego było mało pojawia się pomysł ogołocenia z zieleni rynku.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 Komentarz do "Drzewa znikną, bo… niszczą zabytki"

 1. wodzirej znowu czaruje, zamiast działać.od dwóch lat siedzi, bierze co miesiąc extra pensje, robi sobie wycieczki do Izraela na koszt włodawiaków, a do dzisiaj nic jeszcze nie zrobił mieszkańcom. Takie miasta jak Milicz, Hrubieszów, Ełk, Grajewo, Rybnik, Żyrardów, Lublin, Dobiegniew, Leszno, Słupsk, Konin, Opole Lubelskie zdążyły złożyć wnioski i dostać pieniądze na rewitalizację, a wodzirej dalej czaruje.

 2. Facet nie potrafi nawet złożyć wniosku przygotowanego przez poprzednią radę i pozyskać pieniędzy na rewitalizację Czworoboku. Najważniejsza inwestycja w miejscu Szlak Trzech Kultur od czasów jego twórców nic się nie zmienia. Kolega przewodniczącego SLD zamiast kontynuować projekt rewitalizacji Czworoboku to wybudował ulicę Boczną Wyrykowską jako kontynuację Szlaku Trzech Kultur, a obecny przewodniczący SLD będzie udawał, że tworzy projekt rewitalizacji, który opracowany jest już od lat. Co za porażka.

 3. mnie martwią te duże drzewa, których nie wiadomo czego nie da się wkomponować w projekt. nasadzą potem kilka małych patyków, które albo uschną, albo zostaną połamane przez pijanych chuliganów przy pierwszej nadarzającej się okazji

 4. Własnie dlatego Holaczuk przerżnął na posła – włodawiacy mają dosyć hejtu PiS.

 5. Ty cepie nawet nie wiesz, ze imie pisze sie z Duzej litery. Nie rzucaj wiecej kamieniami w szkole.

 6. – W poniedziałek ok. 16:30 otrzymaliśmy zgłoszenie od 42-latka z Chełma, że w lesie niedaleko miejscowości Adamki został brutalnie zaatakowany przez swojego znajomego i jego kolegę. Pokrzywdzony wiózł ich swoim autem – relacjonuje st. post. Elwira Tadyniewicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

  Mężczyzna został przez nich okradziony i zmuszony do podpisania umowy na sprzedaż swojego samochodu.

  W przeciągu doby włodawscy policjanci zatrzymali dwóch sprawców rozboju: 34 i 37-latka z Włodawy oraz odzyskali skradzione mienie – telefony komórkowe, dokumenty i auto – o łącznej wartości ponad 12 tys. zł.

  W czwartek Sąd Rejonowy we Włodawie aresztował mężczyzn na dwa miesięce. Za rozbój zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

  Czytaj więcej o: Włodawa policja rozbój

 7. To jest normalny skandal.Dawni Włodarze miasta Włodawy sadzili drzewa,żeby Włodawa była miastem zieleni.Obecni wszystko wycinaja.Ciekawe kto sie rozliczył z wycinki jesionów kilkudziesięcio letnich wycietych w ubuiegłym roku.Czy budrżet wzbokacił sie o te pieniądze uzyskane ze sprzedaży tych wycietych wielkich drzew,czy ktos sobie przywłaszczył na własne potrzeby.Jeżeli ktoś z \Chełma zadecydował wycinke drzew koło czworoboku to niech sobie wytnie w Chełmie.Jezeli mowicie o upieknieniu miasta to zróbcie chodniki w centrum miasta i przy targowicy bo ludzie nogi łamia.Moze być fontanna,ale nie przeszkadzaja drzewa i zielen.Komus sie w głowie pomieszało.Chcecie robic remont mieszkania a zamiast parkietu kładziecie na podłoge połamane dechy.Czy tak wyglada upieknienie miasta? .Mieszkańcy Włodawy nie potrafia wyegzekwowac od włodarzy miasta obietnic wyborczych.Każdy tylko krytykuje.a wogóle to sprawa wyjazdu do Izraela jakiej współpracy i przyjazni chcecie naszego miasta i Izraela.Czy wogóle pytaliscie mieszkańcow miasta czy takiej przyjazni oczekuja,czy to była tylko darmowa wycieczka na koszt podatników dość duzej grupy delegacji.Nie sądzę,zeby żydzi pałali checia pomocy finansowej nawet w obiekty po nich pozostawione /synagoga i park/przyjeżdżaja i kontroluja czy wszystko zrobione według ich upodoban.

 8. rodowita włodawianka | 4 kwietnia 2016 at 21:52 |

  Komuś bardzo zależy,by to miasteczko było brzydkie,ogołocone z zieleni,nijakie,byle jakie,bez cech turystycznego miasteczka …porażka….a Chełmiaki niech swoje brzydkie miasto upiększają. Wielki Minus za to włodawskiej “władzy”

 9. towarzysz | 5 kwietnia 2016 at 11:08 |

  Słuchajcie, nie ma co się denerwować. Przewodniczący jest wizjonerem i dostrzega to, co my maluścy nie jesteśmy w stanie ogarnąć swoimi malutkimi móżdżkami. Przewodniczący jest nieomylny i on wie po co pojechał do Izraela, to był celowy wyjazd by nawiązać kontakty gospodarcze, już niedługo usłyszymy o tworzeniu nowych miejsc pracy we Włodawie przez kapitał izraelski. Przewodniczący jest wielki i dziękujmy, że jest przy Nas i dla Nas.

 10. Te badyle to nie drzewa. Włodawa wygląda od paru lat jak “zapyziała dziura”, dobrze że teraz coś się zmieni.

 11. Jak zwykle odezwali się malkontenci.Im wszystko nie jest na rękę.Wyciąć badyle[bardzo dobra nazwa} rozczapierzone przy czworoboku to lament.Obrońcy spróchniałych gniotów szpecących centrum miasta.Wyciąć , posadzić nowe niezbyt wysokie odmiany drzew zgodnie z projektem i dbać, dbać i jeszcze raz dbać o architekturę zieleni.Bo to co jest w tej chwili wokół czworoboku to wstyd dla nas mieszkańców i żenada przed przyjezdnymi w sezonie. Zieleń na rondach jak w Rwandzie w porze suchej.Najbliżej do Hańska pojechać , podpatrzyć i tak samo zadbać.Odwagi Pryncypale działać i dalej z karawaną zmian , a psy niech szczekają.PZDR

 12. W magistracie nie ma nikogo z “bladym” chociaż pojęciem o szeroko rozumianej przyrodzie….

 13. Czworobok od początku swego istnienia był placem handlowym co stanowiło oczywiste dobre miejsce dla zgromadzeń. Za czasów dawnych włodarzy, jak to ktoś zauważył, czyli za władzy ludowej, nasadzono drzewa ale nie po to aby było zielono lecz po to aby ludzie nie mieli się gdzie w centrach gromadzić i protestować. To nie jest żadne odkrycie to był nakaz dla całego kraju i tak też uczyniono. Moim zadaniem powinno być miejsce na parking, miejsce na imprezy , miejsce do odpoczynku i wypicia kawy a nie park z drzewami i trawnikami. Owszem można spróbować ocalić kilka zdrowych drzew ale bez przesady bo to nie płuca Europy. Kolejnym krokiem powinno być spowodowanie restauracji samego czworoboku ale to już inna historia.

 14. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki