Zostań Terytorialsem – dla Polski, dla regionu, dla siebie!

Chciałbyś pełnić służbę wojskową i godzić ją z pracą lub nauką? Wchodzący w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 24 batalion lekkiej piechoty w Chełmie zaprasza w swoje szeregi ochotników z powiatów: chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, świdnickiego i krasnostawskiego.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ogłosiła terminy szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek” dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Ochotnicy mają w tym roku do wyboru cztery terminy szkoleń: 21.03.-5.04. w 22 blp w Dęblinie, 8.05.-23.05 w 21 blp w Lublinie, 12.09.-27.09. w 22 blp w Dęblinie i 21.11.-6.12. w 25 blp w Zamościu. Ponadto dla ochotników, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, zaplanowano trzy terminy szkoleń wyrównawczych: 07.03.-29.03. w 25 blp w Zamościu, 27.06.-19.07. w 21 blp w Lublinie i 03.10.-25.10. w 23 blp w Białej Podlaskiej.

Dlaczego warto zostać jednym z nas?

Powodów, aby wstąpić do WOT może być wiele. Dla pasjonatów wojskowości to możliwość sprawdzenia swoich sił, rozwój umiejętności, a także okazja odbycia szkoleń na nowoczesnym sprzęcie pod okiem doświadczonych instruktorów. Służba w WOT może być również początkiem kariery wojskowej, bowiem po ukończeniu pełnego cyklu szkolenia Terytorialsi mogą starać się o przyjęcie do służby zawodowej. Ponadto żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 500 złotych miesięcznie.

Jak się szkolimy?

Szkolenia Terytorialsów odbywają się nie tylko w koszarach, poligonowych, placach ćwiczeń, ale przede wszystkim w terenie, w naszych „małych ojczyznach”, które być może w przyszłości trzeba będzie wspierać podczas różnych sytuacji kryzysowych. To właśnie terytorialność i doskonała znajomość danego terenu jest siłą formacji.

Ochotnicy mogą odnaleźć swoje powołanie w specjalnościach takich jak: medyk, strzelec wyborowy, saper, czy łącznościowiec. Najpierw jednak muszą przejść odpowiednie szkolenie. Tzw. “szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Podczas tego szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem “szesnastki” jest uroczysta przysięga wojskowa.

Żołnierze OT spotykają się raz w miesiącu na tzw. szkoleniach rotacyjnych, organizowanych podczas weekendów, a raz w roku odbywają obowiązkowe, dwutygodniowe szkolenie na poligonie. Pełny cykl szkoleniowy żołnierzy OT trwa 3 lata.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie, ul. Koszarowa 1B, w punkcie informacyjnym dla kandydatów do WOT, tel. 261 161 391 lub 261 161 346; email: wkuchelm@ron.mil.pl. Wnioski składać można również drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Więcej informacji o WOT znajduje się na stronie – https://terytorialsi.wp.mil.pl/ oraz https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

1 Komentarz do "Zostań Terytorialsem – dla Polski, dla regionu, dla siebie!"

  1. Hej ORMOWCY po szesnastodniowym przeszkoleniu! Jak wam dzionek mija?

  2. Jak kiedyś przyjdziemy wam pomóc ratować dobytek bardzo proszę przypomnijcie nam te swoje komentarze. Z przyjemnością porozmawiamy.

  3. HE HE HE – wy nawet nie dojedziecie do swoich jednostek jak by coś się wojennego zdarzyło a co tu mówić o jakimkolwiek ratowaniu dobytku – terytorialsi to pacynki dla wojskowych którzy nimi zarządzają i tylko na tym polega ta zabawa ;)) A tak przy okazji PRACODAWCO zastanów się pięć razy zanim zatrudnisz terytorialsa zwłaszcza w temacie co musisz mu wypłacać i gwarantować (absencja, odprawy itp… o zwolnieniu z pracy nie wspomnę). TO jest pseudo wojsko które się karmi finansowo pieniędzmi zakładów pracy.

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content