Podsumowanie wakacji i rozpoczęcie akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

Pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na drogach naszego województwa. Przed nami nowe zadania. Rozpoczynamy akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

Podsumowanie wakacji, wypowiada się podinsp. Renata Laszka-Rusek otoczona dziennikarzami.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w tym czasie na Lubelszczyźnie. W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowaliśmy 228 wypadków, w wyniku których 29 osób poniosło śmierć. Obrażenia w wypadkach odniosło 238 osób.  W analogicznym okresie roku 2019 doszło do 282 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 301 zostało rannych.  

W tym okresie przeprowadziliśmy także blisko 836 kontroli autokarów, podczas których stwierdzonych zostało ogólnie 18 usterek, w 6 przypadkach zatrzymane zostały dowody rejestracyjne.  

Podsumowanie wakacji. Spotkanie z dziennikarzami.

W czasie  wakacji w wodach na terenie naszego województwa utonęło 14 osób. To zdecydowanie większa liczba ofiar niż w roku ubiegłym( 5). W tegorocznej  statystyce utonięć nie było dzieci. Najmłodsza ofiara to 23 latek, który utonął w rzece Krzna w powiecie bialskim.  Główne przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. W wielu wypadkach do tragicznego finału na szczęście nie doszło dzięki interwencji ratowników, policjantów a także postronnych osób. Przypominamy przy tym, że do końca września w dalszym ciągu funkcjonowały będą patrole rowerowe oraz Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim.

Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie  podinspektor Mariusz Szajwaj wypowiada sie do dziennikarzy.

Wczoraj zakończyliśmy działania bezpieczne wakacje, a z dniem dzisiejszym przed nami nowe zadania.  Od początku września droga do szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka. Zatem powinna być ona bezpieczna.

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach programu „Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna. W rejony lubelskich szkół, przez najbliższy tydzień, będą kierowane nasze patrole.

Dzieci przechodzą przez przejście dla pieszych. Ruch zatrzymany przez policjantkę.

Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcje dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to również działania, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletni. 

R.LR
https://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/107321,Podsumowanie-wakacji-i-rozpoczecie-akcji-Bezpieczna-droga-do-szkoly.html

Skip to content