Oszustwa przy zakupie węgla – prosimy o wzmożoną ostrożność

75-latek z powiatu włodawskiego został oszukany po tym jak zamówił 2 tony węgla poprzez znalezioną przypadkowo stronę internetową. Sprzedawca po otrzymaniu przelewu na blisko 2000 złotych zniknął i zamknął stronę z oferowanym towarem. Apelujemy o ograniczone zaufanie przy płatnościach internetowych.

Kilka dni temu do Komendy Powiatowej Policji we Włodawie zgłosił się mieszkaniec powiatu włodawskiego, który został oszukany przy zakupie węgla. Mężczyzna zamówił dwie tony tego opału przez stronę internetową wraz z dostawą. Przed zamówieniem kontaktował się z firmą i dzwonił na podany w internecie numer telefonu. Rzekomy pracownik firmy zapewniał kupującego, że realizują dostawę i w ciągu tygodnia węgiel do niego zostanie dostarczony. Niestety kontakt z firmą się urwał po wykonanym przelewie na blisko 2 000 złotych, a ogłoszenie i firma sprzedająca węgiel zniknęła z internetowego ogłoszenia.

Trwający sezon grzewczy oraz chęć zakupu węgla na zimę to kolejna okazje dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy.

O tym warto pamiętać:

• Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie, komentarze.

• Uważaj na phishing – strony internetowe podszywające się pod istniejące firmy – sprawdzaj ich autentyczność.

• Uważaj na atrakcyjne okazje – oszust kusi niską ceną.

• Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.

• Przy odbiorze sprawdź produkt.

• Zachowaj ostrożność przy płaceniu – dokonaj zapłaty przy odbiorze.

Przypominamy o ostrożności! To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content