Najpopularniejsze łowiska Polskiego Związku Wędkarskiego

Aby móc łowić na określonych akwenach, niezbędne jest posiadanie pozwolenia od ich właścicieli. Aby uzyskać prawo do połowów na łowiskach Polskiego Związku Wędkarskiego, trzeba wykupić kartę wędkarską. Na łowiskach prywatnych, oprócz konieczności posiadania karty, właścicielowi łowiska płaci się za możliwość odłowienia określonej liczby ryb.

Polski Związek Wędkarski podzielił wody znajdujące się w jego jurysdykcji na szereg okręgów, opartych na układzie geograficznym. Warto wiedzieć, jakie łowiska są szczególnie polecane przez doświadczonych wędkarzy.

Łowiska PZW atrakcją nie tylko dla wędkarzy

Jednym z popularniejszych łowisk na wodach PZW w okręgu poznańskim jest Jezioro Łoniewskie. Zbiornik zajmuje powierzchnię 102 ha, a złowić tam można takie ryby, jak amur, krąp czy leszcz. Miejsce to przyciąga swoimi atrakcjami nie tylko wędkarzy. Na jeziorze zbudowano największy pomost w regionie, który nazywany jest małym molo. Rozległa plaża zachęca do spędzania tam wolnego czasu, a w pobliżu usytuowany jest ośrodek letniskowy z punktami gastronomicznymi.

Na wschód od Olsztyna znajduje się malownicze Jezioro Trackie. Jego powierzchnia to około 50 ha, a największa głębokość sięga 5 metrów. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy, z których też da się łowić ryby. Akwen polecany jest szczególnie dla osób polujących metodą gruntową na takie ryby, jak karp, leszcz, płoć czy szczupak.

Gdański okręg PZW zaprasza m.in. nad Jezioro Zduńskie, które znajduje się na północny-wschód od Starogardu Gdańskiego. Jezioro ma powierzchnię 60 ha, a na jego brzegach zorganizowano wiele stanowisk wędkarskich. Więcej jest ich na brzegu lewym, dlatego tam właśnie odbywają się cyklicznie zawody w wędkarstwie spławikowo-gruntowym. W Jeziorze Zduńskim złapać można dorodne okazy szczupaka, karasia, lina, okonia czy płoci.

Akweny PZW w centralnej Polsce

Najbardziej rozpoznawalnym łowiskiem warszawskiego PZW jest niewątpliwe Jezioro Zegrzyńskie. Jest to ogromny zbiornik o powierzchni 3030 ha. To jedno z ulubionych miejsc rekreacji dla mieszkańców stolicy, w tym oczywiście również dla wędkarzy. Najczęściej złowić tu można karpia, leszcza, płoć, sandacza i węgorza. Innym popularnym łowiskiem należącym do okręgu warszawskiego jest Jezioro Zdworskie. Północna część brzegu jest dosyć stroma, natomiast południowa zdecydowanie łagodniejsza i częściowo zabagniona. Mimo wszystko to właśnie w tej części zorganizowano wiele stanowisk wędkarskich. Jezioro słynie z dorodnych okazów takich ryb, jak okoń, szczupak czy płoć, a wędkarze przybywający tu najczesciej łowią na spławik i metodą gruntową.

Bardzo dużo ryb różnych gatunków oferuje Jezioro Stryjewo, którym zawiaduje bydgoski oddział PZW. Da się tam złowić dorodnego leszcza, okonia, płoć czy szczupaka. Na przynętę złapać się tam może również węgorz, wzdręga lub sielawa. Jezioro ma powierzchnię 76,83 ha, ale jest bardzo rozciągnięte, a linia brzegowa liczy blisko 5 km. Dzięki temu można było stworzyć bardzo dużo stanowisk wędkarskich zapewniających komfort łowienia.

Zbiornik Próba należy do okręgu PZW w Sieradzu. Został on stworzony sztucznie, jako zbiornik retencyjny na rzece Żeglina w 2001 roku. Całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 21,4 ha. Zbiornik jest bardzo płytki, o średniej głębokości zaledwie 1,5 m. Mimo wszystko złowić tu można dorodne karpie i liny. Przy odrobinie szczęścia na przynętę złapie się karp czy szczupak. Wędkarze najczęściej łowią tu na gruntówkę lub spławik.

Skip to content