Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Na niebieskim tle biały napis: Kolejne kroki w walce z koronawirusem

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

 • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w bankusą 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

 • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

 • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

 • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

 • powrotu z zagranicy
 • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeślidziałasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie. 

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

1 Komentarz do "Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte"

 1. A ja jako pracodawca niby skąd mam wziąć te rękawiczki czy płyn jak nigdzie go nie ma ????

 2. z Włodawy | 1 kwietnia 2020 at 16:03 |

  Najlepiej zapytać nasz rząd, oddawna przygotowany na walkę z epidemią.

  • nie podpisuj sie czerwony pajaku, ze jestes Włodawa jak jestes elementem naplywowym

  • włodawianka | 1 kwietnia 2020 at 22:49 |

   Pokaż mi błaźnie takie państwo i taki rząd, który jest przygotowany do walki z tą plagą? I zamknij mordę jak nie wiesz o czym piszesz, przynajmniej teraz nie szczekaj, gdy tyle ludzi umiera, bo nikt i nigdzie nie jest w stanie im pomóc. Nie pasuje ci- to wyjazd do Włoch, tam ci pomogą.

   • W sensie medycznym: Singapur, Honkong, Tajwan, Japonia, Korea Pd. Bliżej: Luxemburg, Lihtenstain, Monako, Szwajcaria, Norwegia, Finlandia, Szwecja, Niemcy. W sensie finansowym długo wymieniać: wszędzie tam gdzie rządy wpompowują setki miliardów euro, czy biliony dolarów. Odnosząc te liczby do parytetu siły nabywczej polskiego społeczeństwa per capita – jedynego dającego wymiernie się porównywać czynnika – polski rząd winien wpompować w polską gospodarkę ok. 0,5 bln PLN realnych środków, co w porównaniu do rzeczywiście przeznaczanych 32 mld obrazuje skalę nieprzygotowania rządu do sytuacji kryzysowej.

 3. do włodawianka. Rząd włoski jest o wiele lepiej przygotowany do walki z wirusem niż nasz. U nas przy małej ilości zarażonych już wszystko leży i kwiczy. Daj połowę tego co we Włoszech do nas to ludzie będą umierali na uliach.

 4. Ty jesteś naprawdę chory. Gdyby nasze władze zadziałały tak jak włoskie to i chorych byłoby tyle co we Włoszech. Ale ty jesteś z tych z PO lub koalicjantów POKO bo jak mało zachorowań to źle i jak dużo to też źle Jedz to tego miasta co twój burmistrz nawiązał współprace Tęczowego miasta:)

 5. z ciebie to nie Polak a polak chyba. Czy to wina rządu włoskiego że ludzie łazili po knajpach, barach ? Mało zachowań mówisz ? A skąd wiesz ile ich właściwie jest, jak testów się nie robi. Tak samo ile jest naprawdę zgonów też nie wiesz. Jak ktoś umiera to mu testów nie robią, oj umarł w domu, po co drążyć, czy nie zdążył do szpitala. A do tego miasta z którym burmistrz zawiąże mam nadzieję współpracę chętnie pojadę. Jeszcze rodzinę wezmę.

 6. Nie 32 tylko 212 mld

 7. Tak myślałem że pojedziesz A coś dziś Mariusza i K0dnia nie opluwasz?

 8. Mieczysław Fogg | 2 kwietnia 2020 at 16:43 |

  Jak ja lubię się z Was miernoty napierdalać na tym Elbi

  • Zdzisława Sośnicka | 2 kwietnia 2020 at 19:18 |

   Hahaha. Same here. Wejść poczytać sobie do kawusi jak “3 pokolenie AK naprzdziela się z 3 pokoleniem SB”. Żeby było zabawniej, to najświętoyebliwsi są ci z dziadkami w SBcji albo “wyklęci” zomowcy (Katowice pamiętają):)

 9. Tradycyjne wartości na kocią łapę | 3 kwietnia 2020 at 07:04 |

  Szanowni państwo mam problem. Szykowałem wesele ale przez wirusa się nie odbędzie. Co teraz zrobić z wódką? Samej kolorowej mam dwie skrzynki. Do tego cztery skrzynki czystej. Berbeluchy już nie liczę bo serce boli z rozpaczy…czy mogę zarządzać do miasta i powiatu odszkodowania? Z księdzem już gadałem to chociaż upust da po znajomości

 10. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content