Zadłużony powiat, zadłużone miasto

Powiat włodawski jest zadłużony stosunkowo bezpiecznie. Jednak zdolność kredytowa powiatu jest jedna z najgorszych w kraju. Takie są wnioski z rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota”, które porównało samorządy pod względem skali zadłużenia. Samorządy gminne z powiatu włodawskiego są na dole listy, ale jest wiele w jeszcze gorszej sytuacji. Miasto Włodawa plasuje się, niestety, w „czołówce” – na 19. pozycji wśród 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. Włodawa jest zdecydowanie najbardziej zadłużonym miastem powiatowym na Lubelszczyźnie, choć ma już wyraźną tendencję poprawy.

W kategorii Zadłużenie powiatów w końcu 2014 roku jako procent dochodów budżetowych powiat włodawski plasuje się w środku stawki – na miejscu 175. spośród 314 powiatów. Jego procent zadłużenia wynosi 20,31. Natomiast w ważniejszej kategorii Powiaty o najwyższej zdolności kredytowej w 2015 powiat włodawski zajmuje odległe, 293. miejsce na wszystkich 314 powiatów w Polsce. Gorszy z Lubelskiego jest tylko powiat hrubieszowski (na miejscu 307.). Ważna jest spadkowa tendencja powiatu włodawskiego. Za lata 2009-11 powiat zajmował 261. miejsce, za lata 2010-12 – 273., a za lata 2011-13 – 288. pozycję.
Z kolei miasto Włodawa ma wskaźnik zadłużenia w wysokości 54,68% dochodów. Daje mu to niechlubne pierwsze miejsce na Lubelszczyźnie i 19. w kraju pośród miast powiatowych. Jest jednak wyraźna tendencja spadkowa w tej kategorii. Rok wcześniej Włodawa była w pierwszej dziesiątce w kraju – na 9. miejscu. Jeśli jednak chodzi o ważniejszy wskaźnik – zdolności kredytowej w 2015 r. – to także nie jest najlepiej, gdyż Włodawa zajmuje 219. miejsce wśród 267 miast. W województwie lubelskim gorsze są tylko Lubartów i Ryki. Wskaźnik Włodawy wynosi 6,55% dochodów w 2015 r.

Dalsza część wiadomości znajduje się na stronie NowyTydzień

2 komentarzy "Zadłużony powiat, zadłużone miasto"

  1. znam matematykę. umiem umieścić komentarz. jestem pierwszy pod tym artykułem.

  2. Obywatel woli mieć basen, orliki, równe chodniki, targowisko, park itd. Najlepiej nic nie robić, nie mieć nic, narzekać i czekać na kaszkę z Nieba. Z obiecanek rozwoju miasta nie będzie.

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki