Teatr Osterwy rusza w trasę po regionie. Scena Reduta odwiedzi te miasta

Chełm będzie pierwszym miastem, do którego dotrą artyści w ramach Sceny Reduta. Wczoraj w Lublinie został zainaugurowany projekt, który uruchamia wędrowną scenę Teatru im. Juliusza Osterwy z jego produkcjami oraz współpracujących instytucji. Oprócz Chełma na trasie Sceny Reduta są: Janów Lubelski, Kraśnik, Biłgoraj, Krasnystaw, Włodawa, Tarnogród, Szczebrzeszyn i Zamość.

6 października w Chełmskim Domu Kultury widzowie zobaczą „Psie serce” Michaiła Bułhakowa. Sztukę przywiozą artyści z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Tak zadebiutuje projekt Scena Reduta, który ma realizować ideę Juliusza Osterwy.

Jak przypominają organizatorzy przedsięwzięcia, patron lubelskiej sceny, aktor i reżyser jeździł ze swoimi zespołami po Polsce, by zaprezentować spektakle przedwojennym widzom w najodleglejszych zakątkach. Od początku istnienia Teatru Osterwy w Lublinie, już pod koniec XIX wieku artyści jeździli na tak zwane „gościnne tury”. Po wojnie teatr nadal był w podróży. Jak wspominają uczestnicy tamtych wypraw, w końcu w latach 60. kupili autokar, który nazwali Romeo. Potem dołączył do niego drugi pojazd – Julia. I tak „kochankowie z Werony” wozili zespół. Byli w trasie do 2000 roku. Teraz znów pojadą by grać w domach i ośrodkach kultury na terenie naszego województwa.

– To jest sieć scen partnerskich, których dyrektorzy będą tworzyć program, by odpowiedzieć na potrzeby swojej publiczności, którą świetnie znają – mówił Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor lubelskiego teatru, który zapowiada, że w ramach Sceny Reduty będą po Lubelszczyźnie krążyły nie tylko spektakle jego sceny ale produkcje instytucji współpracujących. Na razie to lubelskie Centrum Kultury (Scena InVitro) ale w planach na przyszły rok jest Teatr Stary.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 komentarz "Teatr Osterwy rusza w trasę po regionie. Scena Reduta odwiedzi te miasta"

  1. A kiedy występy we Włodawie, ktoś coś wie?

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content