Nasze gminy wyludniają się w zastraszającym tempie

Włodawa straciła w ciągu roku 240 mieszkańców, a populacja gminy Stary Brus skurczyła się o niemal 3%. W coraz gorszej sytuacji demograficznej są wszystkie gminy powiatu włodawskiego.

Stolicę powiatu, według stanu na koniec 2021 roku, zamieszkiwało 12 437 osób, a w ciągu 12 miesięcy populacja miasta skurczyła się o 240 osób, czyli niemal 2%. We Włodawie jest też 415 osób zameldowanych na pobyt czasowy. Najwięcej, bo 1729 osób, stanowią mieszkańcy w przedziale wiekowym 41-60, co jest niezłą informacją.

Względnie dobra jest jeszcze sytuacja gminy wiejskiej Włodawa, która według danych na koniec 2021 r. liczyła 5925 mieszkańców, o 55 mniej aniżeli 12 miesięcy wcześniej. Oznacza to, że w ciągu roku gmina straciła niespełna 1% mieszkańców. Pod względem płci większość populacji gminy stanowią mężczyźni, których jest 3010.

Jak wygląda sytuacja demograficzna w poszczególnych wsiach? Najwięcej, bo po 13 mieszkańców straciły w ciągu roku Korolówka-Osada oraz Suszno. Co ciekawe zwiększyła się np. populacja Szuminki, która liczy 229 mieszkańców wobec 226 w 2020 r.

Podobnie wygląda sytuacja w gminie Urszulin, która liczy 4225 mieszkańców i w ciągu 12 miesięcy straciła ich „tylko” 39, czyli około 1%. Stosunkowo niewielką grupę, bo ok. 18% stanowią emeryci (w tzw. wieku poprodukcyjnym jest 519 pań oraz 246 panów). Więcej, bo ponad 20% populacji to dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia, w tym gronie jest 401 dziewczynek oraz 455 chłopców.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Nasze gminy wyludniają się w zastraszającym tempie"

 1. Im wcześniej stąd się wyjedzie, tym będzie mniej bolało.

  • Mnie osobiście boli to ze po 12 latach emigracji nie ma do czego wracać we Włodawie

   • Miałem na myśli, decyzję o wyjeździe bezpowrotnym. Takie miejsca na całym świecie się zwijają. i jak widać nawet oferowanie domów za przysłowiowe euro – jak we Włoszech, czy Skandynawii, lub też całkiem grubej kasy na zagospodarowanie – jak w Hiszpanii, nie pomaga a jedynie odwleka nieco w czasie ten proces. Wschód Niemiec – całkiem jak nasz…. Południe Francji, Włoch i Hiszpanii… Pas rdzy w USA z upadającymi nawet wielkimi miastami… Detroit, New Orlean. Ten proces jest nieodwołalny i nieunikniony. Ludzie szukają lepszych miejsc do życia, stąd drenaż kapitału i migracja z takich miejsc. Można ten proces jedynie spowolnić co nie oznacza, że w efekcie będzie po co kiedykolwiek wracać….

 2. ale populacja bobrow i łosi w regionie rosnie

 3. Pewnie i baranów…

 4. Jarosław wszystkich Jarosławów udzielił odpowiedzi. Dziewczyny dają w szyję

 5. A tu kolej mają uruchamiać i pytanie po co, kto będzie jeździł koleją do Włodawy? Szkoda pieniędzy lepiej w co innego zainwestować.

  • beda tory do nicości

  • Oczywiście, ze kolej nie rozwiąże żadnego z istotnych problemów Włodawy. Na miejscu radnych pomyślałbym o Hyper Loop i wybudowaniu kosmodromu dla Space X Musca. Biorąc pod uwagę, że właśnie utopił 44 mld$ w Twittera, to może też da się go namówić na kosmodrom i Hyper Loop. Radni do dzieła….

 6. POLAK MAŁY | 10 listopada 2022 at 17:35 |

  ,,elbi” POBUDKA !!!!!!!!!!!!!!!! 11 LISTOPADA ŚWIĘTO !!!!! FLAGA NARODOWA !!!!!!!!!!!

  • Cebulaku sam sobie powies flagę a nie szukasz pachołków. Znudził się temat chodnika a zegarek nadal nie działa

 7. Lepsza od wychowanka jest bimbru z rana szklanka.
  Lepsze od młodego jest picie do upadłego. Zaobserwowane.

 8. Wyludnia się ze względu na słabą opiekę medyczną we Włodawie. Starosto czas rozwiązać zarząd.

 9. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content