Ekspertka od drzew o wycince na DW 816: “Nie sądziłam, że dożyję czegoś takiego”

Zdjęcia wycinanych drzew na drodze nr 816 pokazaliśmy dr inż. Marzenie Suchockiej z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW
 – Nie rozumiem powodu usuwania tych drzew. Są piękne, zdrowe.

 • Można to ocenić ze zdjęcia?

– Jestem w stanie ocenić żywotność drzewa ze zdjęcia, ze struktury korony. To są wartościowe drzewa. Nawet jeżeli chodzi o statykę to w obrębie pni nie widać śladów rozległego rozkładu. A nawet jeżeli ten rozkład w obrębie pni byłby widoczny to są to drzewa biocenotyczne i się je sprawdza pod kątem wytrzymałości pnia na złamanie. Drzewo z zasady jest domem dla tysięcy gatunków. Ostatnio nawet pisałam artykuł na podstawie własnych badań, którego główną teza było to, że drzewa puste w środku, z dziuplami, są bardziej wytrzymałe na złamanie niż te pełne w środku. Statystycznie tak jest.

 • Jeden z powodów wycinki to fakt, że „zagrażają”.

– Usuwa się drzewa zagrażające, ale dopiero po udowodnieniu, że one rzeczywiście zagrażają. Potrzebne są odpowiednie ekspertyzy. Jeśli ich nie ma to takie działanie jest karygodne, to złamanie wszelkich standardów. To tutaj wygląda jak pozyskiwanie drewna. Na zdjęciach są kłody zdrowego jesionu, zdrowej sosny.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

1 Komentarz do "Ekspertka od drzew o wycince na DW 816: “Nie sądziłam, że dożyję czegoś takiego”"

 1. wtymsęk | 9 lutego 2022 at 15:41 |

  Jak konar starego drzewa spadnie na samochód, to wtedy lament? Albo np jak drzewo przydrożne rozbije samochód. Wtedy kierujący winny?

  • Człowieku nie kompromituj się. To wina drzewa, że idiota kierowca pod nim zaparkował, albo nie zachowując środków ostrożności i nie dostosowując sposobu jazdy do panujących warunków zjechał z drogi i walnął w drzewo?

   • To był wpis sarkastyczny. Ale łopatologicznie, to czy winny. Czy niewinny, to zginął, bo drzewo zaszkodziło. Nie kompromitujcie się.

 2. anioł stróż | 9 lutego 2022 at 17:31 |

  koniecznie, do wiadomości dr inż. Marzenie Suchockiej …tragikomicznie …nie można zatrzymywać się pod ,,pięknie,, śmiercionośnymi drzewami w czasie wichury i omijać takie drogi/DW 816/ póki życie miłe …

 3. A ci eksperci to z zielonych notatek?

 4. Polski szwej musi mieć cieplo inaczej wali gorzale. Yebane orki z mordoru

 5. Ze zdjęcia to oceń swoją urodę – EKSPERTKA !!!!!!!!!!!

 6. Ze zdjęcia to można ocenić swoją urodę – EKSPERTKA!!!!!!!!!!!!

 7. Do ekspertki. Ciesz się, że dożyłaś. Ilu nie dożyło? Nowe drzewa wyrosną. Nie czas żałować drzew, gdy szturmują granicę obcy.

 8. Wytnijmy wszystko bo debile nie rozumieja o co chodzi w ograniczeniach predkosci. A i wytnijmy lasy bo moga sie w nich ukryc syryjskie dzieci. Ja prdole.

  • O ekspertka z zielonych notatek?

   • Nie debilu. Ale spoko, paranoje i obsesje mozna leczyć. Madrzejszy nie bedziesz ale moze troche spokoju ducha złapiesz.

  • Oto są pytania | 13 lutego 2022 at 09:18 |

   Nie wszystko wycinać, tylko prowadzić racjonalną gospodarkę leśną. Co robią syryjskie dzieci w lasach? Dlaczego reżym Łukaszenki nie zawozi nachodźców do legalnych przejść granicznych tylko na bagna?

 9. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content