Wolą iść do MOPS niż do pracy

Ponad 2 miliony zł więcej świadczenia 500+ wypłacił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ubiegłym roku w porównaniu z rokiem 2019. W górę poszły koszty utrzymania mieszkańców miasta w Domach Pomocy Społecznej. Drastycznie wzrosły też wydatki na świadczenia pielęgnacyjne, bo wiele osób woli z nich korzystać, iż szukać stałej pracy.

Radni, którzy wysłuchali sprawozdań z działalności MOPR za ubiegły rok, bardzo chwalili Annę Borkowską-Łuć za to, że dokumenty opracowała bardzo szczegółowo. Warto jednak zwrócić uwagę na informacje, jakie się tam znalazły. Kierowniczka MOPS opisała, jakie działania placówka podjęła na rzecz wspierania rodzin w ubiegłym roku oraz ile na to wydała.

– Na same świadczenia rodzinne (ogółem) wydaliśmy 5 mln 391 tys. zł. O ile wydatki na zasiłki rodzinne były mniejsze, to wzrosły koszty wypłaty świadczeń pielęgnacyjnych z tytułu zatrudnienia na rzecz pomocy matce, ojcu, mężowi czy żonie – wyliczała Anna Borkowska-Łuć.

Wcześniej na osoby starsze, wymagające opieki przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy wynoszący 720 zł, natomiast świadczenie pielęgnacyjne mogli pobierać jedynie rodzice opiekujący się dziećmi niepełnosprawnymi. Jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że różnicowanie ludzi ze względu na wiek jest niekonstytucyjne i prawo do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne przyznał również tym, którzy opiekują się osobami starszymi. Jest ono aż 2,5-krotnie wyższe od specjalnego zasiłku opiekuńczego i wynosi 1 tys. 830 zł miesięcznie. Ludzie zaczęli rezygnować ze specjalnego zasiłku opiekuńczego, a nawet z zatrudnienia na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego, bo jest ono niewiele niższe od płacy minimalnej netto.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

2 komentarzy "Wolą iść do MOPS niż do pracy"

  1. proste, kazać wypierdalać do pracy, zabrać kasę i to kurwy dziadostwo rozrusza

  2. Dyj, dyj! Darmozjady!!!! Pislandia! Patologia! Sebusie i Karyny

  3. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.