Włodawa. Usunąć czy przestawić? Co z pomnikiem „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”?

Od lat ciągnie się temat włodawskiego pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”. Relikt przeszłości dla niektórych jest esencją PRL-u i sowieckiej okupacji, dla innych zaś historycznym symbolem oddającym hołd polskim żołnierzom. Temat powraca za sprawą rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Choć wśród mieszkańców miasta trzech kultur krąży wiele nazw, głównie znany jest jako pomnik „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”. Powstały w drugiej połowie lat 60. monumentalny obiekt w centrum Włodawy w obliczu ostatnich wydarzeń w Ukrainie jest powodem gorących dyskusji. Od początku swojego istnienia wzbudzał różne odczucia, a od lat 90. usiłowano go usunąć w ramach dekomunizacji Polski.

Niespełna rok temu na sesji Rady Miejskiej, burmistrz Wiesław Muszyński zapowiadał renowację obiektu. Temat powrócił jak bumerang. Na początku marca do władz miasta wpłynęło pismo prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego, z sugestią usunięcia obiektu. Mimo to burmistrz proponuje inne rozwiązania i zapowiada konsultacje społeczne.

– Mamy trzy wyjścia z tej sytuacji. Pierwsze – remontujemy pomnik i odtwarzamy go taki jaki był. To jest pierwsze wyjście. Druga wersja – usunięcie go, bo o to też niektórzy apelują, żeby stąd zniknął – mówi Wiesław Muszyński. – Powiem jedno, niektórzy też mówią o tym, żeby przenieść pomnik na cmentarz Żołnierzy Armii Czerwonej we Włodawie. Uważam, że jest to bardzo radykalny historyczny krok, gdybyśmy pomnik poświęcony również polskim żołnierzom wysłali na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej. Nie ma takiej możliwości – dodaje burmistrz.

Ostatnią propozycją jest próba przekształcenia pomnika na „Rzeczpospolitej Włodawskiej”. Takie rozwiązanie miałoby połączyć pamięć polskich żołnierzy oraz historii Włodawy, która była przez pewien moment stolicą naszego kraju.

Zdania są podzielone

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Włodawa Nasze Miasto.

1 Komentarz do "Włodawa. Usunąć czy przestawić? Co z pomnikiem „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”?"

 1. Chrzanić pomnik -włącz ogrzewanie !

  • Hahaha spółdzielnia znowu “oszczędza”? Tez tak miałem ale założyliśmy wspólnotę i już po problemie

 2. Sofokles | 31 marca 2022 at 21:24 |

  Pomijając tło historyczne i oceny zasadności remontu pomnika trzeba stwierdzić, że tylko ludzie umiejący patrzeć twórczo na ten zlepek betonu mogą coś tam zauważyć czy wyczytać z tej bezkształtnej spękanej masy. Może rzeczywiście (tak jak pisał jakiś internauta kilka miesięcy wstecz) należało by postawić pomnik pojedynkującego się Bohuna z Wołodyjowskim. Fakt ten nie ma historycznego potwierdzenia, niemniej Włodawa znalazła się na kartach Trylogii Henryka Sienkiewicza.
  W XXI rozdziale drugiego tomu “Ogniem i mieczem” jest zapis Rzędzian spotkał we włodawskim zajeździe Bohuna leczącego rany po tym pojedynku. Tu też – we Włodawie – Bohun wyjawił Rzędzianowi miejsce ukrycia kniaziówny Heleny Kurcewiczówny u Horpyny.

  Była by to atrakcja Włodawy i ciekawostka dla turystów. Panie Burmistrzu nie jest Pan skamieniałą partyjną strukturą ma Pan otwartą głowę dlaczego nie pójdzie Pan w tym kierunku. Osobiście nie chciałbym by remont tego przeżytku był finansowany pieniędzmi z moich podatków.

 3. Usunąć i usypać drogi.

 4. ChoromCurkeMam | 1 kwietnia 2022 at 17:03 |

  Uważam że zastąpienie obecnego pomnika, pomnikiem największego z Polaków Lecha Kaczyńskiego było by najlepszym rozwiązaniem obecnego problemu. Vivat PiS, Vivat 500+

 5. WARA OD POMNIKA BURAKI.

  • jak chcesz zobaczyć buraka to spójrz w lustro i grzeczniej tutaj

   • W lubelskim IPN ich nie brakuje. Ostatnio jeden dołączył i mocno się udziela

    • Ale ty głupi jesteś, jak takiemu pachołkowi wytłumaczyć, czerwony pachołek rozumie tylko brutalną siłę. Siła argumentu a nie argument siły.

     • Psycholog | 2 kwietnia 2022 at 16:36 |

      A czym różni się pisowski od czerwonego. Jesteś takim samym pachołkiem tylko innego Pana. Głupiec często nazywa tak innych, gdyż to jedna z cech, której sam w sobie nienawidzi. Argument? Nie widziałem, abyś się skalał jakimś, który by się obronił.

    • Kto tym razem?

 6. Wodzirej bawi się w menago i zatrudnia swoich w każdej podległej samorządowi jednostce, miasto popada w zapaść gospodarcza, a jego kolega ktory powrócił z zagranicy robi teraz akcje z pomnikiem jakby miasto nie miało innych kłopotów.

 7. A moze by sie w koncu pan burmistrz zajał tym pseudo zgoniaczem umieraczem zwanym szpital wlodawski bo jak narazie to porazka jakas dwie godziny czeka pacjent ze zlamana rek a i zakrwawiona glowa przywieziony z wypadku .brawo dla dyrektora tej placowki wstyd!!!!

 8. Do ola. Czemu burmistrz? Przecież szpital jest powiatowy.

 9. Oooo! To w czerwonej Włodawie jeszcze stoi to koromysło?

 10. tu prokuratora trzeba ( śpi ) aby w końcu zorganizować pracę w szpitalu , bo to co się dzieje w tych ostatnich miesiącach to są na to paragrafy.

  • Jak wiesz, ze są i wiesz które, to pisz do prokuratury podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, wskazując podejrzanego, bo pieprzeniem o tym na forum, w nadziei, że zrobi to ktoś za ciebie, jest płonne.

 11. Co do pomnika… terzeba zadać sobie pytanie kto i z jakiej okazji będzie teraz chciał tam kwiaty składać? Co on ma tak maprawde symbolizować w nowej rzeczywistosci, w której teraz bedziemy życ. Jakby się tak dobrze wsłuchać to właśnie słychać startujące rakiety z Brześcia wystrzeliwane na Ukrainę.

 12. Kwiatów jeszcze nie składają pod pomikiem, ale dla dobra Włodawy powołali nowego Pisowca to rady nadzorczej. Polski Ład- dla wybranych!

  • Ciekawski | 3 kwietnia 2022 at 23:20 |

   Kogo?

   • Tego któremu zawsze mało. P. Odyniec wpływów tyle że się na koncie nie mieści. A koszty wywozu śmieci wciąż rosną

    • On ciągle powtarzał, że nie chcę mu się jeżdzić do Lublina. Teraz będzie miał wpływy na miejscu.

     • Katarzyna | 9 kwietnia 2022 at 06:43 |

      To zrezygnował z lbn? Dla 1800 zł z rady nadzorczej ( fakt za nic) ? A ceny za śmieci dobijają.

 13. Dlaczego przy pomniku jest doczepiona flaga obcego państwa?

 14. Proszę Państwa, wiem że ta gałąź medycyny jest zaniedbana i ciężko się dostać ale proszę próbować.

 15. A wy o czym teraz?, bo pogubiłem się już ….

 16. Dla mnie i mojej rodziny wstyd i hańba to to ptaszysko przy poczcie, ale jakoś nie wieszam tam nic, bo szanuje zdanie innych

 17. Ma zostać!!!Wyjątkowa betonoza rynku w nawiązaniu do betonowego pomnika pasuje więc ma zostać. Moim zdaniem pomnik Lenina, Marksa, Stalina i Putina jest git. hihi

 18. Ma zostać!!!Wyjątkowa betonoza rynku w nawiązaniu do betonowego pomnika pasuje więc ma zostać. Moim zdaniem pomnik Lenina, Marksa, Stalina i Putina jest git. hihi

 19. A tymczasem IPN w 2014 r. zorganizował autorce wystawę, na której był wymieniony włodawski pomnik
  https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/9092,Wystawa-Zofii-Pocilowskiej-Kann-Sztuka-znakiem-czasu-Warszawa-228-kwietnia-2014.html

  • Nic dziwnego, przecież IPN to twór na zamówienie polityczne obsadzony samymi aparatczykami z rozdwojeniem jaźni, objawiającym się cyklicznie wraz ze zmieniającą się koniunkturą polityczną.

   • Odczep sie od Betona. On nawet jak w ORMO pacyfikował metalowców na Metalmanii to kochał Polske

 20. Ci wielcy patrioci i obrońcy jedynej słusznej polski mogliby się zainteresować tym co teraz dzieje się z tym banerem. Dumnie wieszać było komu w świetle fleszy ale poprawić tą majtającą się teraz szmatę nie ma komu. Kolejny raz widać, że tylko gadać potrafią i nic więcej

 21. Teraz jest najlepsza okazja aby zabrać ten pomnik z miasta. Armia jest CZERWONA od krwi niewinnych ofiar. Nie znam nikogo w tym mieście kto by obecnie identyfikował się z tym pomnikiem. Proponuje zrobić oficjalne referendum albo głosowanie jawne w radzie miasta.

 22. ” usunąć i przestawić” łby tej włodawskiej garstce pis-siorów.Przez tą hołotę Polaka ma 100 milionów euro w plecy.Nie może tak byś żeby garstka kacztlandu dyktowała warunki 68% społeczeństwa.Co do pomnika nie podoba się pisiorom to nie patrzeć na niego albo zmieńcie miejsce zamieszkania Polska to spory kraj,jak nie to Białoruś Kuba lub inny kraj z dyktatorem.nie jestem i nie byłem komuchem jestem od pokoleń Włodawiakiem.

 23. Wlodawsko-kodenska elyta przemówiła najpierw rozpętali burze z pomnikiem ubliżając od ryskich onuc komu się da a teraz straszą sądem robiąc z siebie ofiarę. Tak to już jest że kto sieje wiatr zbiera burzę. Ps. Przez chwilę to nawet śmieszne było ale teraz to już żenada na 102!

 24. Miarka się przebrała pisowscy troglodyci. Wysłałem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 262 par. 1 k.k wraz z dowodem w postaci zapisu z dwóch odrębnych źródeł monitoringu.

  • he he he he sam na siebie zgłosisz, mistrzostwo świata, ale komuniści do rozgarniętych nigdy nie należeli

  • wodzirej a jak tam sprawa twojego samochodu, to podobnie jak sprawa z pomalowaniem pomnika

 25. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content