Miasto i gmina razem po nowe środki unijne

Radni miasta i gminy na nadzwyczajnych sesjach przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie międzygminnego porozumienia. Czego będzie ono dotyczyć?

W związku z trwającymi przygotowaniami Programu dla Województwa Lubelskiego na lata 2021-2027 przewidywane jest uruchomienie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych (tzw. ZIT).

– Dotychczas z ZIT-ów w naszym województwie mogło skorzystać jedynie miasto Lublin i 16 gmin jego obszaru funkcjonalnego. Jednak teraz Urząd Marszałkowski w projekcie Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do roku 2030 wyznaczył nowe samorządy, które będą mogły z nich skorzystać. W tym gronie znalazło się miasto i gmina Włodawa. Niezwłocznie rozpoczęliśmy prace by skorzystać z nowego instrumentu finansowania – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszynki.

Jak nowe możliwości finansowania wspólnych inwestycji zamierzają wykorzystać samorządy?

– Istotą ZIT-ów jest realizacja partnerskich projektów przyczyniających się do rozwiązywania problemów i wspólnego zaspokajania potrzeb obu gmin, w szczególności dotyczących to min. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny. I to właśnie w tym zakresie chcemy ściśle współpracować z Gminą Włodawa – dodaje W. Muszynki.

– Miasto i Gmina Włodawa funkcjonują w swoistej symbiozie, stąd też inwestycje zarówno miejskie, jak i wiejskie prowadzone przez samorządy mają wpływ na ogół naszych społeczności. Możliwości, jakie daje obu samorządom powołany Miejski Obszar Funkcjonalny oraz instrument Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych przełożą się niewątpliwie na poprawę warunków życia naszych mieszkańców i musimy je wykorzystać. – przekonuje Dariusz Semeniuk Wójt Gminy Włodawa.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument, który pozwoli na realizację strategii terytorialnych w sposób zintegrowany. Podejmowane działania będą ukierunkowane na zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Głównym źródłem finansowania ZIT w Polsce jest 16 RPO, w ramach których na realizację tego celu przeznaczonych zostało prawie 3,8 mld euro. Warunkiem skorzystania z tego instrumentu jest zawiązanie partnerstwa, przygotowanie Strategii rozwoju ponadlokalnego oraz uzgodnienie i zaopiniowanie jej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wszystkie te działania zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku.

UM Włodawa

1 Komentarz do "Miasto i gmina razem po nowe środki unijne"

 1. włodawiak | 17 marca 2021 at 17:16 |

  Haha czyli wyjazd do ronda i z powrotem

 2. Szykuje sie kolejna próba wchłonięcia gminy do miasta.

  • na szczęście twuj muzg juz sam sie wchłoną

   • wujt juz darował mpgk sieci (woda, kan.)-sobie pozostawił tylko ich naprawę( oczywiscie na koszt
    gm.) Komunkacje tez już chcą połaczyc. Kolejny przetarg na smieci wygra MPGK. I po co komu gmina?

 3. Ten z prawej zmarnowany głos.

 4. Obywatel | 18 marca 2021 at 07:47 |

  Wójt gminy Włodawa sięga głęboko do kieszeni swoich wyborców nakładając na nich opłatę adiacencką. Mam nadzieje, że to jego ostatnia kadencja. Zmarnowany głos!!!!! Oddawaj kase!!

 5. Czytelnik | 18 marca 2021 at 11:46 |

  Uważam, że artykuły należy pisać samemu, a nie spisywać tekst z pism urzędowych i nieudolnie go łączyć w całość.

 6. Propaganda gebelsowska | 18 marca 2021 at 12:17 |

  Żenada nierobów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Autobusy elektryczne centralny port przesiadkowy super oferta,mamy już port kajakowy na Włodawie można dopłynąć do Bałtyku.Był już jeden wizjoner teraz będzie duet,gmina i miasto wyludnia się,brak miejsc pracy a ci proponują głupoty,bo miasto liczy 150000 tysięcy mieszkańców a gmina to około100000 i taka inwestycja jest nie zbędna włodowianinom nie Włodawiakom.!!!

 8. Wójt gminy Wlodawa to nieporozuminie

 9. Przy kolejnych wyborach przy urnie bez wahania mój głos nie będzie oddany na obecnego wójta.

 10. Mieszkanka wsi | 25 marca 2021 at 18:17 |

  To Wójt? skoro nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Ten człowiek nie nadaje się na wójta, nie umie zarządzać Gminą. Wstyd że mamy takiego wójta. Ale jeszcze trochę i wybory

 11. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content