Kolizja w Okunince

Kierujący skodą 64-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu marki Scania, kierowanego przez 55-latka w Okunince powodując uszkodzenia obu samochodów. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Mundurowi ukarali sprawcę mandatem karnym i przypominają zasady postępowania świadka zdarzenia drogowego.

We wtorek, przed godziną 19:00 doszło do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu drogi W812 i ulicy Turystycznej w Okunince. Kierujący samochodem marki Skoda 64-letni mieszkaniec Lublina  nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu ciężarowego marki Scania kierowanego przez 55-latka z gminy Łabunie. Nikt nie doznał obrażeń ciała. Kierujący byli trzeźwi. W związku z uszkodzeniami zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów a sprawcę ukarano grzywną w drodze mandatu karnego.

Na zdarzenie drogowe najechał będący w służbie funkcjonariusz włodawskiej komendy, który wspólnie z innymi uczestnikami ruchu zaangażował się w pomoc uczestnikom kolizji. Policjant powiadomił służby o zdarzeniu, wstępnie ocenił stan osób biorących udział w kraksie oraz wraz z innymi zabezpieczał miejsce stłuczki.

Policjant swoim zachowaniem dał przykład jak prawidłowo zachować się na miejscu zdarzenia.  Poniżej prezentujemy zasady postępowania świadka zdarzenia drogowego:

  • zabezpiecz miejsce zdarzenia (zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy, nałóż kamizelkę odblaskową, włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt  ostrzegawczy – własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku);
  • oceń liczbę rannych i ich obrażenia  (to istotna informacja w momencie wzywania służb ratowniczych);
  • oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym (np. czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej);
  •  wezwij służby ratownicze  (wystarczy wybrać połączenie telefoniczne pod numer alarmowy 112)
  • Twój komunikat powinien zawierać takie  informacje jak: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dotyczące środków technicznych.
  • udziel pierwszej pomocy poszkodowanym.  
     

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Skip to content