Oszustwo na “inwestycje giełdowe”

35-latek z powiatu włodawskiego padł ofiarą oszustów metodą na inwestycje giełdową. Skuszony reklamą szybkiego i łatwego zysku pozostawił swoje dane do kontaktu na jednej z platform. Następnie na polecenie „doradcy” zainstalował na swoim telefonie program QuickSupport, służący do zdalnej obsługi sprzętów teleinformatycznych. Oszuści często wykorzystują tego typu programy do przejmowania kontroli nad kontem. W rezultacie z jego konta wykonano nieautoryzowany przelew. Mężczyzna stracił ponad 9 000 złotych.

35-latek z powiatu włodawskiego w czwartek powiadomił policjantów, że padł ofiarą oszustwa na kwotę ponad 9 000 złotych. W przeszłości przeglądając strony internetowe na portalu społecznościowym zauważył reklamę dotyczącą inwestycji i szybkiego zysku. Skuszony wizją zysku wszedł w znajdujący się na stronie link i pozostawił swoje dane do kontaktu. W czwartek zadzwonił od niego mężczyzna podający się za przedstawiciela platformy giełdowej.  Powiedział, że na zalogowanej przez niego wcześniej platformie znajdują się środki pieniężne.  W dalszej kolejności na polecenie „doradcy” zainstalował na swoim telefonie program QuickSupport, służący do zdalnej obsługi sprzętów teleinformatycznych.

Mężczyzna na prośbę rozmówcy zwiększył limit środków na karcie kredytowej. Dostał też polecenie by nie wchodzić na aplikację oraz nie kontaktować się z bankiem. Wieczorem jednak sprawdził aplikację, gdzie zobaczył nieautoryzowany przelew na ponad 9 000 złotych. Niezwłocznie skontaktował sie z infolinią banku, gdzie zablokował środki.

Aplikacje typu QuickSupport, TeamViewer, Splashtop są legalne i umożliwiają zdalne połączenie z komputerami oraz urządzeniami mobilnymi. Niestety oszuści wykorzystują je do przejęcia kontroli nad urządzeniem działając metodą „na zdalny pulpit”. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Uzyskują pełny dostęp do konta oraz zgromadzonych na nim pieniędzy, co natychmiast wykorzystują.

Aby nie stracić swoich oszczędności i nie stać się ofiarą przestępstwa, apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych przez Internet.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa
KPP Włodawa

Komentuj jako pierwszy na "Oszustwo na “inwestycje giełdowe”"

Dodaj komentarzSkip to content