JEDNOLITY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW STAJE SIĘ FAKTEM

Od 1 lipca 2020 r. na terenie działań Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie nastąpi zmiana sposobu segregacji odpadów komunalnych poprzez dostosowanie go do wspólnego systemu segregacji, który obowiązuje w całej Polsce na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Od tego czasu odpady komunalne zbierane będą w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane (resztkowe).

Główną zasadą Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Oddzielamy następujące surowce: metale i tworzywa sztuczne, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Zbieranie odpadów w takim podziale pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Odpady, których nie można odzyskać i co nie powinno trafić do pojemników na odpady segregowane (surowce wtórne) gromadzimy w pojemniku przeznaczonym na frakcję zmieszaną (tzw. resztkową).

Również od 1 lipca 2020 r. zacznie nas obowiązywać nowy Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gmin należących do Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi (Dz.Urz.Woj.Lubel. z 2020 r. poz. 1146), a także Uchwała nr VII.18.20 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz.Urz.Woj.Lubel. z 2020 r. poz. 1147). Oba te akty prawa miejscowego opublikowane są na Biuletynie Informacji Publicznej Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie.

Na naszej stronie internetowej www.mzcwlodawa.pl już wkrótce pojawią się broszury informacyjne zawierające szczegółowy sposób segregacji odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji. Rozpoczęła się także Kampania edukacyjno-informacyjna ukierunkowana na wdrażanie nowego systemu segregacji odpadów (JSSO).

Jeszcze przed wakacjami planujemy przeprowadzić zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej we wszystkich szkołach podstawowych (oddziały 0-8) położonych na terenie działań Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie. Podczas lekcji, oprócz prezentacji multimedialnej i szczegółowym omówieniem nowego systemu segregacji odpadów, zostaną rozdane uczniom ulotki informacyjne, przeprowadzony zostanie quiz ekologiczny z nagrodami oraz ogłoszony konkurs na hasło promujące selektywną zbiórkę odpadów komunalnych. Informacja o nowym systemie segregacji powinna dotrzeć do wszystkich grup społecznych i wiekowych, dlatego też serdecznie zapraszamy na zebrania, które odbywać się będą w miesiącu marcu dla dorosłych mieszkańców terenów wiejskich, zaś z mieszkańcami Włodawy chcemy spotkać się w kwietniu. Spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin należących do MZC odbywać się będą w co najmniej trzech miejscowościach każdej gminy członkowskiej, na których to pracownicy Związku przekażą mieszkańcom wiedzę na temat prawidłowej segregacji uwzględniającej pięciofrakcyjną zbiórkę odpadów komunalnych, rozdadzą materiały informacyjne i postarają się udzielić odpowiedzi na zadawane pytania.

Szczegółowy harmonogram spotkań już wkrótce pojawi się na naszej stronie internetowej oraz stronach gmin należących do Międzygminnego Związku Celowego z siedzibą we Włodawie.

1 Komentarz do "JEDNOLITY SYSTEM SEGREGACJI ODPADÓW STAJE SIĘ FAKTEM"

  1. tylko gdzie to wszystko trzymać w mieszkaniu w bloku

    • najlepiej zapytać posłów i ministra, bo to nie mzc wprowadza jednolity system segregacji tylko dostosowuje się do wymogów ustawowych. Włodawa i tak dość długo wytrwała w starym systemie, kiedy sąsiednie gminy już to przerabiają od dawna i jakoś … sobie radzą ……

  2. Czyli już postanowione. Fakt, gospodarka śmieciowa, to dochodowy biznes, dla tych co pobierają opłaty od klientów. Zainkasowac i spoko.
    Od innej strony. Mam pytanie: czy MZC ma pomysł na szczegółowe sortowanie śmieci i odstawianie tych frakcji do dalszego recyklingu,
    i zarabianiu na tym? Np po to by nie windowac cen za odbiór śmieci od detalistów? Podobno śmieci to dochodowy biznes? Pytam poważnie. Anonimie19.28 np. Bo np gdzie trzymać w bloku 5 różnych koszy?

  3. nie w tym problem że nie wiadomo jak i gdzie przechowywać tylko w tym że MZC to przechowalnia byłych wójtów, którzy przegrali wybory.

  4. Pytia, ten aspekt to jedno. Przechowalnia wójtów? Ok. Ale jak zorganizować 5 pojemników na 4 piętrze, na 42m2, to nie przelewki. Ale wracam do zagadnienia efektywnego sortowania odpadow przez MZC. PROFESJONALNE SORTOWNIE, TO PRZEDSIEBIORSTWA, ktore powinny przynosić dochód dla MZC. Z tym sie wiaze moja inna propozycja, ale na razie nie powiem.

  5. Ciekawe podejście związku śmieciowego. U Niemca jak płacę za wywózkę śmieci to mogę każdą ilość wywieść do punktu odbioru bez wnoszenia dodatkowej opłaty. U nas takiej możliwości nie ma śmiecie lądują dalej w lasach itp. Może decydenci skoro nie podejmują właściwych decyzji wzięli by się za sprzątanie tych lasów.

  6. prosze o rozwiązanie problemu jak to zrobić w małym mieszkaniu w bloku

    • ekoterroryzmradykalny | 7 marca 2020 at 17:01 |

      Może tak jak to się robi na całym świecie? Trzy małe kubełki zamiast jednego wielkiego. Zapełnisz jeden to lecisz do kontenera nie ma zmiłuj. Dwa razy pomyślisz zanim kupisz ogórka z biedry owiniętego w folię, albo butle wody zamiast filtrować kranówkę. Skończyło się śmiecenie. Oduczyło się polactwo jarać szlugi w urzędach, restauracjach i barach więc oduczy się też jaśniepaństwo pływania w plastyku. Moim zdaniem wspólnota/ blok nie wywiązujący się z segregacji powinien być obłożony karami 10 krotnie wyższymi niż te proponowane obecnie. Jak nie dostaniecie po kieszeniach to się nie nauczycie. Sorry Winnetou!

  7. Tradycyjne wartości na kocia lape | 7 marca 2020 at 16:38 |

    Gdzie kupię wódkę na wesele w dobrej cenie?

  8. Do ekoterroryzmradykał, czy aparatura filtrujące wodę nie jest wylęgarnią mikrobów?
    Co do segregacji, mam wątpliwości co do rzetelności odbierających śmiecie firm. Wyobrażam sobie, że te firmy powinny segregując szczegółowo i odstawiając frakcje do dalszego recyklingu i zarabiać.

    • Nie jest. To tak jak ze skarpetkami jak je nosisz drugi dzień to zaczynają śmierdzieć. Filtry się wymienia/ czyści w zależności od modelu. Wrzucenie śmieci do rowu i przysypanie jest jedną z tańszych metod. Więc recykling domowych odpadów nigdy nie będzie opłacalny.

  9. Anonim19.59 czy filtry wymienia się codziennie, czy co pół roku? Nie pisz do mnie, że jak noszę 2 dni skarpetki itd, bo nie noszę, a wątpliwości co do filtrów? Częste wymieniane filtrów, to też nieekologiczne mnożenie odpadów. Tak w koło Macieju. Więc rozsądek przede wszystkim. Chodzi o to, żeby system nie powodował wyrzucania śmieci do przysłowiowego lasu. Jak MZC zacznie segregowac śmieci, odstawić frakcje do dalszego recyklingu i na tym zarabiać, to obniży ceny za wstępnie segregowane śmieci. Zależność łatwa do zrozumienia, Nieee?

    • Z tymi skarpetkami to wierzę na słowo, wolę nie sprawdzać skoro filtr wody chcesz wymieniać raz na pół roku. Mam dwa dzbanki filtrujące (na jakość wody we Włodawie w zupełności wystarczające) jeden z minimalną filtracją, zwyczajnie się płucze. Drugi wymaga wymiany filtra po 200-300 litrach wody. Sam filtr jest niewielki złożony plastyku i żwiru. W efekcie znacznie mniejsze obciążenie środowiska niż 200 plastykowych butli wody. O tym pierwszym nawet nie wspominam bo on nie produkuje plastyku wcale. Dobry system nie powoduje wyrzucanie do lasu. Daleki jestem od stwierdzenia, że obecne rozwiązania są dobre. Nie są między innymi przez to, że kary są za niskie:)

      • bob budowniczy | 10 marca 2020 at 21:56 |

        W filtrze moga byc rozne frakcje filtracyjne, ktore od zatrzymywania duzych fragmentow po rozkladanie NO2, NO3 jak i inne zszkodliwe zwiazki. Filtr OSMO pomaga, lecz nie zawsze. Taka wode trzeba uzdatniac.

  10. Pytam się | 10 marca 2020 at 09:43 |

    Mam nadzieję że segregacja nie przyniesie wyłącznie wzrostu już podniesionej opłaty za gospodarowanie odpadami. Obejrzycie filmik w szczególności od 1 min https://www.youtube.com/watch?v=0UvMklDh26Q – czy taka lub podobna sytuacja ma miejsce w naszym mieście?

  11. Anonim 10.03, 11.31. Dziękuję za informację, nie trzeba zaraz pytajacego traktować jak głupiego wroga. Tylko małe uściślenie. To nie tak, ze chcę raz na pół roku wymieniać filtr. Tylko tak jak trzeba, wg instrukcji. Pozdrawiam i zdrowie szklanką, na razie butelkowej wody.

    • Nie traktuję Cię jak wroga! W życiu! Z niejednego kranu piłem wodę i uwierz ale Włodawska kranówka jest jedną z lepszych. Pomyśl o przeskoczeniu na filtrowaną (albo i nie kranówkę) raz, że zaoszczędzisz kasę (10 groszy za dwa litry filtrowanej wody) dwa dasz trochę odetchnąć matce ziemi. Jeżeli w swojej wodzie lubisz bąbelki to też znajdziesz fajne syfony, które są dużo tańsze w użytkowaniu niż butelkowane napoje lub kupuj wodę w szklanych butelkach zwrotnych (np u pana Dybka), która wraca do łask. Pozdr

  12. Tradycyjne wartości na kocią łapę | 12 marca 2020 at 19:09 |

    Ludzi pomocy co robić? Dałem na zapowiedzi wódka już się chłodzi a tu koronaeirus szaleje. Jak bezpiecznie zorganizować wesele teraz?

  13. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content