Drogie ciepło dobija ludzi

58. sesja Rady Miejskiej we Włodawie należała do wyjątkowo burzliwych. A to za sprawą znacznej podwyżki cen ciepła we Włodawie. Tłumaczyli się i spółdzielcy, i MPGK, i burmistrz Włodawy. Wszyscy mówili jednym głosem – to nie ich wina, tylko wolnego rynku.

Sesja rozpoczęła się od wprowadzenia do porządku obrad punktu dotyczącego aktualnej sytuacji dotyczącej ciepła. Wymusiła to m.in. obecność kilkudziesięciu mieszkańców, którzy przyszli na sesję zdeterminowani do walki o mniejsze opłaty.

Jako pierwszy głos w tej dyskusji zabrał Mariusz Jaszczuk – przedstawiciel mieszkańców. Poruszył temat podwyżki cen ciepła. Porównał stawki obowiązujące w Lublinie i Włodawie – w Lublinie są znacznie niższe. Pytał również czy nie należałoby rozpocząć modernizacji sieci przesyłowych, a nie tylko bez końca próbować skutecznie ogłosić przetarg na wymianę kotłów MPGK. Prosił o wzięcie na swoje barki przez burmistrza roli pośrednika pomiędzy spółdzielnią a MPGK. – Takich podwyżek nie są w stanie udźwignąć mieszkańcy o najniższych dochodach – zakończył.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

23 komentarzy "Drogie ciepło dobija ludzi"

 1. Niech Fisz i Grabczuk pomogą ,tak jak mieszkańcy Włodawy płacili im pensję w zarządzie gospodarki.

  • Sami się zatrudnili? Jeżeli już to kieruj te słowa do tych co ich zatrudnili – prezes MPGiK oraz jego bezpośredniego zwierzchnika czyli burmistrza.

  • Zaniepokojony rodzic | 14 lutego 2023 at 09:36 |

   Co wiecie na temat spotted.sp3.wlodawa. Podzielcie się opiniami

   • Ja wiem tyle że dyrektor wraz z nauczycielami całą winę za spotted obwiniają rodziców i nie mają żadnych rozwiązań jak sprawę ogarnąć. Grono pedagogiczne z SP3 włodawa umywa ręce twierdzą żę to nie jest ich sprawa i że nie ma znaczenia to ze dzieci większość dnia spędzają w szkołach. Wyzywanie, mobingowwanie i porno na porządku dziennym. Dyrektor do odwołania.

 2. Przed kwietniem 2021 cena 1GJ wynosiła 42,82 netto
  Od kwietnia 2021 do listopada 2022 cena wzrosła do 58,93 netto za 1 GJ tj. o ok. 38%
  Od 24.11.2022 cena poszybowała do 118,33 tj. o ok.101%, co daje podwyżkę w okresie IV.2021 do Listopada 2022 ok. 140% !!! Inne składniki (usługi przesyłowe, itd) wzrosły również ponad 100% !
  Nie widzę racjonalnego uzasadnienia, chyba, że “konieczne” były podwyżki płac dla Zarządu MPGK… Np. Prezes zarabia ok. 18000zl/miesięcznie… To co najmniej rekord powiatowy urzędniczych uposażeń ! Co Pan na to Burmistrzu ? Konieczny jest bunt mieszkańców !!!

  • Nie jestem prezesem, ani jego kolegą jednak obiektywizm nakazuje mi przytoczyć inne dane. Cena tony węgla dla ciepłownictwa 01.01.2022 r – 356,96 PLN/t. Natomiast 31.12.2022 r -1 092,86 PLN/t. Oczywiście koszty węgla to nie są wszystkie czynniki determinujące koszty uzyskania 1GJ. Jest jeszcze czynnik jakościowy, który się obniżył a więc trzeba więcej węgla słabej jakości na wytworzenie 1GJ niż przy węglu wyższej jakości, jest jeszcze cena emisji CO², która poszybowała w górę, ustawowe podwyżki płac itd…. Wszystko to powoduje, że cena wytworzenia 1GJ jest dzisiaj wyższa o – zaokrąglając – 300%. I nijak się to ma do ceny wyższej o 140% o której piszesz. Dlatego MPGKiM generuje straty. Tym bardziej, że jeszcze niedawne zyski zostały przez burmistrza i RM przejedzone na bezsensowne projekty, zamiast pozostać w MPGiKM i zostać wykorzystane na rozbudowę sieci wysokich parametrów, która dałaby natychmiast obniżenie ceny ciepła płaconego przez końcowego odbiorcę o co najmniej 40%. Tylko, że kij ma dwa końce bo wtedy MPGKiM, gdyby się chciał bilansować, podwyższyłby stawki za ciepło nie o 140% jak w tej chwili, tylko o 300%, jak wynika z realnego wzrostu kosztów. I wtedy, nawet gdyby prezes nic nie zarabiał, nie uchroniłoby Cię przed płaceniem jeszcze wyższych stawek.

 3. O kurcze, ładne kwiatki!

 4. Ciepło dobija, inflacja dobija, raty dobija, ceny biletów PKP dobijaja, ceny paliwa dobijaja. Najważniejsze że willa plus działa, że pan obajtek ma na życie na godnym poziomie i ogólnie władza ma się dobrze. A ty biedny człowieku zapierdalaj na dwa etaty żeby utrzymać rodzinę. Teraz wszyscy wielce oburzeni ale przed wyborami PiS znów rzuci wam jakieś ochłapy z pańskiego stołu i jak te głupie cielęta pójdziecie grzecznie na nich głosować. Dopóki w tym kraju nie zmieni się władzą na 100% to dalej będzie tak samo. I nie ma znaczenia czy będzie to kaczynski tusk czy nawet holownia. Wszyscy patrzą tylko jak się nachapac

  • Święte słowa.

  • W tym problem. Balcer uwolnił ceny I zapdalają w górę | 13 lutego 2023 at 13:43 |

   No to głosuj jak światły mędrzec na kogo chcesz. To i tak niczego nie zmieni. Ceny zawsze rosną, bo rolnik nie wyprodukuje mleka za 90 gr za litr, albo kartofli za 70 groszy. Urzędnik pisma za 2 złote, a burmistrz nie popracuje za 5000, bo tylko idiota i td(Bienkowska)

   • Balcerowicz poskromił inflację, gdyby nie on dzisiaj po chleb jechałbyś z taczką nic warty milionów złotych. Wolne ceny to podstawa wolnego rynku. Chciałbyś mieć dzisiaj regulowane?

 5. Odbimbaj się od polityki (popatrz co dzieje się w Niemczech, Norwegii): i przyjdź na zebranie. Przygotuj się!

  • Politycy Pisu zawłaszczyli każdą dziedzinę życia. Nie można się odbimbać od polityki, kiedy politycy nakazują przedsiębiorcy jaką ma składkę płacić na własne ubezpieczenie, czy jaka pensję wypłacić własnemu pracownikowi. Te zebrania są jedynie po to, aby wyciszyć nastroje i pozorować działania. Coś zdziałać można jedynie na zebraniach poszczególnych wspólnot, czy walnym spółdzielców. Kwestie, które tak oburzają, są regulowane prawnie i tylko w ramach prawa można próbować je rozstrzygać. Także przygotować się i owszem trzeba, ale na zebrania wspólnot z ich zarządcami i walne SM. A najważniejsze to nigdy nie wybierać populistów, którzy powiedzą wam co chcecie, ale nie zająkną się słowem o tym, skąd na swoje obietnice wezmą pieniądze. Budżet musi się bilansować, wie to każda gospodyni domowa, każdy prowadzący jakąkolwiek działalność gospodarczą. W innym przypadku dojdzie do dotkliwie wszystkim znanego zjawiska zwanego inflacją, która dotyka każdego i o wiele większym stopniu niż okresowe branżowe wzrosty kosztów, których człowiek praktycznie by nie zauważył.

   • Nie zwalaj rosnącej składki na PiS. | 13 lutego 2023 at 16:11 |

    Zawsze składka na ZUS była powiązana z płacą średnią. Ten przepis trwa od momentu kiedy państwo ubezpieczyło przedsiębiorców. Od 1973?

    • Tylko, że za PIS szerokim strumieniem płynące niczym nieuzasadnione socjalne transfery destabilizują rynek pracy a ustawowo ustalana minimalna płaca rosnąc trzy razy szybciej niż wydajność pracownika wywiera silną presję na pracodawców wymuszając zwiększanie płacy. No i oczywiście nie jest to wina Pis-u, tak dzieje się samo przez się

    • Ależ oczywiście, gdy skutek działania mędrców z Pisu przynosi opłakany skutek, jak choćby twarde negocjacje z UE w sprawie KPO to nie jest wina Pisu tylko tej wstrętnej UE, natomiast jak UE refunduje cześciowo pobyt imigrantów z Ukrainy to przecież jedynie zasługa genialnych strategów i negocjatorów Pisu, potrafiących wymusić na UE ustępstwa w tej sprawie. Jak zawsze klęska nie ma matki, a zwycięstwo zawsze znajdzie ojca, jak nie ojców…. Kaczyński, Duda, Morawiecki, Ziobro.

 6. Jaką rolę w MPGK pełni rozbudowana o osoby z zewnątrz Rada Nadzorcza , gdzie pod jej nadzorem spółka poniosła ogromne straty, które też muszą spłacić mieszkańcy.

 7. Wszystko dobrze, wszystko zgodnie z prawem, we Włodawie ponoć PiS nie rządzi ale skąd te opłaty, podobno najwyższe w województwie?!

 8. Znaczy, od ” niepamiętnych czasów” prezesi i (rada nadzorcza) MPGK nie remontowali, nie modernizowali i nie inwestowali w sieć przesyłową?! I stąd jakieś ogromne straty ciepła na trasie?!chyba to niemożliwe

 9. A Pan Ody… co robi jako członek rady nadzorczej w MZC? . Śmieci też są drogie,

 10. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content