7 marca 2022 r. Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie miała okazję gościć znanego historyka i muzealnika, dr. Marka Bema. Jako znawca problematyki Holocaustu i autor wielu publikacji na ten temat, dr Marek Bem zaprezentował nam swoje osobiste spojrzenie na przebieg akcji „Reinhardt” – niemieckiego planu mającego na celu wymordowanie w latach 1942–1943 ok. 2 mln Żydów, mieszkających w okupowanej przez Niemcy Polsce oraz deportowanych na ten teren Żydów z innych państw europejskich. Wykład 80 lat po akcji „Reinhardt” – fakty, wiedza, upamiętnienie ofiar znakomicie uzupełniła promocja książki autorstwa dr. Marka Bema Sobibór. Bunt, a także prezentacja unikalnych zdjęć niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, pochodzących z rodzinnego albumu zastępcy komendanta obozu w Sobiborze Johana Niemanna (odnalezionych w 2015 r.) oraz ze zbiorów Archiwum Państwowego Federacji Rosyjskiej.

W drugiej części spotkania dr Marek Bem przedstawił plany powołania do życia Centrum Edukacji Historycznej „Stacja Sobibór”. Pomysł utworzenia Centrum wynika z głębokiego przekonania o wadze i roli, jaką może i powinno ono odgrywać w zachowaniu i przyszłym zagospodarowaniu Sobiborskiego Miejsca Pamięci. Usytuowane i działające na terenie odrestaurowanej i zaadaptowanej do nowych funkcji byłej stacji kolejowej Sobibór (nierozerwalnie związanej z historią działalności obozu), w sąsiedztwie Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze i historycznej, byłej obozowej rampy kolejowej, uczyni Sobiborskie Miejsce Pamięci terenem infrastrukturalnie kompletnym i wyjątkowym w tego typu przedsięwzięciach w skali Europy.

Projekt ma również na celu prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie zagadnień związanych z tragicznym dziedzictwem II wojny światowej. Ma uświadomić dzisiejszemu pokoleniu, że te odległe w czasie zjawiska nadal mają wiele punktów stycznych ze światem współczesnym. Ten edukacyjny walor uzupełni, zawierające zestaw materiałów źródłowych szeroko omawiających historię obozu w Sobiborze, repozytorium „Biblioteka Sobibór”. Zasadniczym zrębem tego repozytorium są zasoby prywatnego archiwum dr Marka Bema, które będą udostępniane na zasadach powszechnie obowiązujących.

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie, wpisując się w ten ważny projekt, stanie się takim lokalnym centrum informacji o Holocauście, ze szczególnym uwzględnieniem historii hitlerowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Repozytorium „Biblioteka Sobibór” dostępne będzie w Dziale Regionalnym naszej placówki. Kolejne spotkanie z dr. Markiem Bemem odbędzie się 31 marca 2022 r. (czwartek), o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zapraszamy do wcześniejszej rejestracji pod numerem telefonu 82 57 21 103.
Szkoda tylko, że biblioteka tę prezentację zrobiła znowu po „cichu”.