Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Wrońskim

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie

Dyskusyjny Klub Książki
w Zakładzie Karnym we Włodawie

zapraszają na spotkanie z autorem kryminałów

MARCINEM WROŃSKIM

Spotkanie z Marcinem Wrońskim, 02.12.16 r.

2 grudnia 2016 r., godz. 16:00
Galeria na Parterze MBP we Włodawie

Marcin Wroński – (ur. 1972) pisarz, jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów kryminałów, zdobywca m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru (2014) oraz Nagrody Kryminalnej Piły (2014). Mieszka w Lublinie.

Jak Wroński twierdzi w wywiadach, postawił na pisanie powieści kryminalnych retro przede wszystkim dlatego, że ten gatunek wydawał mu się najlepiej służyć głównemu celowi pisarza – ukazywaniu historii rodzinnego miasta, Lublina. Akcja powieści cyklu rozgrywa się głównie w okresie międzywojennym, ale sięga również lat II wojny światowej i powojennych.

W cyklu o Maciejewskim widoczne są odniesienia do kryminału noir, chociażby w postaci głównego bohatera i mrocznej tonacji niektórych intryg. Maciejewski, były bokser ze złamanym nosem, niechluj, na pozór nie wygląda na lotnego, ale jest błyskotliwym śledczym, który przy tym nie wzbrania się przed stosowaniem przemocy. Dosyć swobodnie odnosi się zarówno do procedur policyjnych, jak i prawa, pozostając wiernym zestawowi podstawowych, uniwersalnych wartości. Jest samotnym twardzielem, który wbrew wszystkim i wszystkiemu zaprowadza w Lublinie porządek. A czasami sam wymierza sprawiedliwość.

Skip to content