Uruchomili pompę sprzed blisko 100 lat. Sami dokonali renowacji

Włodawscy strażacy udostępnili w mediach społecznościowych film, na którym pokazują w pełni sprawną blisko 100-letnią pompę strażacką. Zainteresowanie działającym zabytkiem zrobiło się ogromne. Włodawscy ogniomistrze są dumni, bo sami dokonali renowacji.

Pompa znajdowała się w Izbie Tradycji Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie. Najprawdopodobniej w swoich początkach służyła w OSP Włodawa, ponieważ ta jednostka powstała w 1902 r. Gdy przestała być używana, została przekazana do komendy powiatowej, gdyż wyparł ją nowszy sprzęt. Nie da się dokładnie określić roku jej produkcji, ale na podstawie zgromadzonych informacji można ją datować między 1924 a 1930 rokiem. Jest to najstarsza pompa w zbiorach Izby Tradycji PSP we Włodawie.

Została wyprodukowana przez Fabrykę Narzędzi Pożarniczych “Strażak” w Warszawie. Składa się z dwóch elementów: silnika i pompy wody. Silnik “Breuer” typu “bokser” jest dwucylindrowy, czterosuwowy o mocy 12 KM. Druga część to pompa “Rosenbauer”, która podczas renowacji została dostosowana do dzisiejszych węży strażackich. Całość funkcjonuje jako tzw. sikawka. Pompa ma wydajność 400 litrów wody na minutę.

Na 120-lecia OSP Włodawa pompę udało się uruchomić i zarejestrować jej działanie. Renowacja trwała około miesiąca. W wolnych chwilach strażacy, którzy zainteresowani byli tematyką dawnego pożarnictwa, mogli tę pompę reperować i odnawiać. Dzięki temu wróciła do czasów świetności. 

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content